25 Mayıs 2020 Pazartesi

Devlet refleksine geçmemiz gerekir

devlet-refleksine-gecmemiz-gerekir

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının küresel anlamda İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra karşılaşılan en büyük ikinci tehdit olduğunu söyledi.
06 Nisan 2020 Pazartesi 16:55

 İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Türkiye'nin sürece, bulunduğu konum itibarıyla 3 hafta sonradan dahil olduğunu söyleyerek, "Gerekli tedbir politikaları devreye sokulmaya çalışıldı ama yapılanlar genel olarak bir hükümet politikasının üzerine çıkmadı. Devlet refleksi, tüm ülkelerde toplam gücü harekete geçiren bir reflekstir. Bu krizler ancak ve ancak devlet refleksiyle geride bırakılabilir. Bizim de hükümet tavrı üzerinde, bir devlet refleksine geçmemiz gerekir." şeklinde konuştu.

Tatlıoğlu, 2020 yılında ekonomik tahminlerin çok fazla değiştiğini, bugün itibarıyla birinci çeyrekte çok büyük bir daralmanın yaşandığını, ikinci ve üçüncü çeyrekte de bu daralmanın devam edeceğinin gözlendiğini belirtti.

En büyük daralmanın AB coğrafyasında yaşanacağının tahmin edildiğini anlatan Tatlıoğlu, Türkiye'nin mart ihracatının yaklaşık yüzde 18 azaldığını, özellikle turizmde 2020'nin tamamen kapanmasının söz konusu olduğunu öne sürdü.

Tatlıoğlu, 200 milyar doları aşan üretim yapısında ciddi bir daralmanın beklendiğini savunarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tüm tedbirler parça parça alınmaktadır ve taksit taksit karantina olmaktadır.Krizden önce KOBİ'lerin takibe düşen borçları kriz sonrasında hızla artacaktır. Varlık Fonu'nun acilen devreye sokulması gerekmektedir. Sıkıntıya girecek işletmeler için geri alma opsiyonlu borç hisse takası devreye sokulabilir. Özellikle işletmelerin kısa vadede borçlarını aşabilmeleri için çok düşük bedellerle yurt dışı fonlara satılmasını engellemek adına Varlık Fonu kaynak yaratarak işletmelerden geri alma opsiyonlu borç hisse takasını devreye sokmalıdır. Bu Türkiye için yeni bir argümandır ve Varlık Fonu da bugünler için vardır. Düşük gelirlileri de hesaba kattığımızda 10 milyon hanenin nisan ve mayıs aylarıyla ilgili ihtiyaçlarını karşılamak durumundayız. Bu hanelere kişi başı 500 lira olmak üzere yardım yapmak zorundayız. Bu yaklaşık 2 ay için 40 milyar liralık bir kaynak gerektirmektedir.

Nakit para ihtiyacı sıkıntısı varsa kupon sistemi ile yapılabilir. Bu ailelere tüketici kuponu dağıtılabilir ve bu kuponlar bir yıl içerisinde geri toplanmak üzere bu ihtiyaç giderilebilir. Bağışa yönelik kampanya devletin değil, milletin metodudur. Devlet, para yoksa borçlanma yoluyla bunu gerçekleştirebilir. Bu borçlanma tasarruf sahiplerinden de yapabilir, Merkez Bankasından da yapabilir. Bunların hepsi kriz döneminde uygulanabilecek politikalardır."Haber okunma sayısı: 77

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bu-kez-torpil-iddiasi

Bu kez torpil iddiası

24 Mayıs 2020 Pazar 11:41
cumhurbaskani-erdogandan-bayram-mesaji

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı

23 Mayıs 2020 Cumartesi 21:18
benim-esim-solcu-ailem-mhpliydi

Benim eşim solcu ailem MHP’liydi

23 Mayıs 2020 Cumartesi 20:52
akp-icinde-deprem

AKP içinde deprem!

23 Mayıs 2020 Cumartesi 11:40

ÜLKE GÜNDEMİ

AKP ve MHP'ye inat asbestli borular değişiyor

ASKİ Genel Müdürlüğü, asbestli boruların değişimi için ilk adımı attı. 13 ilçede toplam 220 kilometrelik

Normalleşme salgın öncesine dönme değil

İBB Bilimsel Danışma Kurulu, ‘İstanbul İçin Açılmanın Aşamaları’ konusunda bir rapor yayınladı.

82 bin kişiye işsizlik maaşı bağlandı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafında yayımlanan İşsizlik Sigortası Fonu verilerine göre, nisan ayında

Otobüs ve uçak bilet talepleri tavan yaptı

Koronavirüs salgınında yaşanılan aşağı yönlü düşüş ve devreye alınan "Kovid-19 Normalleşme Planı"

Bayram sofrasında kan şekeri dengesine dikkat

Koronavirüsle değişen yaşam düzenimiz ve tüketim alışkanlıklarımız beslenmemizi de etkiliyor. Evlerde

Toplumda huzur ve barış için bayramlar önemli

Türkiye, Koronavirüs gölgesinde ilk bayramını yaşamaya hazırlanırken Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL