17 Şubat 2020 Pazartesi

CHP'den Erdoğan'a 'belgeli' FETÖ yanıtı

chpden-erdogana-belgeli-feto-yaniti

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'FETÖ'nün siyasi ayağı araştırması için “Meclis’i buna karıştıramazsın" sözlerine yanıt verdi.
22 Ocak 2020 Çarşamba 10:29

 CHP'li Grup Başkanvekili Engin Altay, FETÖ'nün siyasi ayağına yönelik tartışmalara değindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, darbe girişimi direkt rejime, milli iradeye ve Meclise yönelik olmasına rağmen, Meclisin bu konuya karıştırılmasını istemediklerini söyleyen Altay, Erdoğan ve Bahçeli'nin, FETÖ'nün siyasi uzantı ve merkezlerinin üstünü örtme çabası içerisinde olduklarını iddia etti.

CHP'li Altay, "Siyasi ayak, yargı üzerinden açığa çıkacak olsa çıkardı. Metin İyidil kararında olduğu gibi Sayın Erdoğan'ın talimat vermesine de gerek kalmazdı, çıkardı. Demek ki siyasi ayak mahkemeler yoluyla ortaya çıkamıyor." diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişiminin en büyük mağdurunun Meclis ve onun nezdinde aziz millet olduğunu vurgulayan Altay, "(Bu işe Meclisi karıştırmayın) demek, FETÖ'nün siyasi ayağının ortaya çıkmasıyla ilgili olarak, atalarımızın tabiriyle ipe un sermektir ve milletin aklıyla alay etmektir. Eğer Sayın Bahçeli bu konuda samimiyse, biz teklif veya Meclis araştırma önergesi vermeyelim, bu konuda Meclisi çalıştırmaktan başka çare olmadığını bilmelidir." ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "AK Parti ve MHP'de FETÖ'cülerin varlığının ispatlanması" yönündeki açıklamasını da hatırlatarak, "kanıt" olarak nitelendirdiği bazı belgeleri basın mensuplarına gösterdi.

"Metin İyidil hakkında MİT tarafından FETÖ'cülüğünü kanıtlayan rapor hazırlanmasına" rağmen 2015 yılında EDOK komutanlığına atandığını savunan Altay, "Sayın Bahçeli siyasi ayak diye soruyor ya, Metin İyidil'in Eğitim Doktrin Komutanlığına atanma belgesinin altında kimin imzası varsa siyasi ayak odur. Etrafta niye arıyorsun, çalı dibini taşlamaya gerek yok." diye konuştu.

Engin Altay, AK Parti'li 37 milletvekilinin imzalarını taşıyan ve TSK'de kanun değişikliğine gidilerek terfilerin değiştirilmesini öngören kanun teklifini hatırlatırken, 2015 yılının sonunda TBMM'ye sunulan bir kanun teklifiyle de TSK'de emekliliğe teşvik düzenlemesi yapıldığını belirtti. Altay, söz konusu teklifle, FETÖ'nün siyasi yapılanma oluşturmasına yardım edildiğini, çok sayıda albayın emekli edilerek aşağıdan FETÖ'nün tezgahından geçmişlerin yükselmesi için verildiğini savundu.

TBMM'de kurulan 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonunun raporunun hala yayımlanmadığını da söyleyen Engin Altay, bir yandan rapora CHP'lilerin verdiği muhalefet şerhlerine dikkat çekerken, diğer yandan da komisyon raporunun ortadan kaldırıldığını da iddia ederek, FETÖ'nün siyasi ayağının bu raporu ortadan kaldıranlar olduğunu öne sürdü.

Altay, CHP Grubu olarak MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin listesini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sormasını önerirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın FETÖ ile irtibatlı ve bağlantılı AK Parti yöneticilerini sadece istifa ettirdiğini, ancak bu kişilerin yargılanmalarını sağlaması gerektiğini savundu.

CHP'li Altay, partisinin şehit yakınları ve gaziler için toplanan yardım paralarının sahiplerine dağıtılmasına yönelik kanun teklifine ilişkin, "Görüyorum ki AK Parti'nin buna yanaşması mümkün değil. Benim görevim bunu sormak." yanıtını verdi.

Engin Altay, "Meclis'in sık sık tatile girdiği" yönündeki eleştirilerin anımsatılması üzerine de Meclisin "ara verme" döneminde olması nedeniyle çalışmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berlin dönüşünde Libya konusundaki açıklamaları anımsatılarak değerlendirmesi sorulan Altay, "Kendini arabulucu ilan etti, şimdi (Arabuluculuk etmem, ettirmem) diye efeleniyor." dedi.

Engin Altay, CHP'nin Libya ile bin yılı aşkın kadim dostluğu ile Doğu Akdeniz'deki hak ve menfaatlerin korunmasından yana olduğunu vurguladı. Altay, Libya'daki kardeş kavgasının eninde sonunda biteceğini, Türkiye'nin taraf tutmaması gerektiğini söyledi.

CHP'li Altay, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın erken seçime yönelik açıklamasına ilişkin bir soruya karşılık da şunları kaydetti:

"Türkiye bana göre seçim koşullarındadır. Türkiye'deki ekonomik göstergelere, dış politikada yapılan yanlışlara, milletin geçim derdi konusundaki ızdırabı ile yenilenen 24 Haziran İstanbul seçim sonuçlarına baktığınızda Erdoğan 23 Haziran 2018'de milletten aldığı güveni kaybetmiştir. Biz Erdoğan'a seçim dayatması yapmayız. Ama şu mümkün, hani Ali İhsan Yavuz'un İstanbul seçimleriyle ilgili açıklaması vardı, hiçbir şey olmasa da bir şey olur. Türkiye bu yükü 2023'e kadar taşıyamaz. Siyasette de her şey mümkün, hiçbir şey imkânsız değil."Haber okunma sayısı: 36

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mahalle-kadinsiz

Mahalle kadınsız

16 Şubat 2020 Pazar 20:40
artik-yatirim-zamanidir

Artık yatırım zamanıdır

16 Şubat 2020 Pazar 17:19
turkiyenin-bes-temel-sorunu-var

Türkiye'nin beş temel sorunu var

16 Şubat 2020 Pazar 14:36
sayistay-nereye-elini-atsa-

Sayıştay nereye elini atsa .....

16 Şubat 2020 Pazar 08:43

ÜLKE GÜNDEMİ

Kızılay’dan ‘kurban’ savunması

Kızılay, kurum içi Denetim Raporu’nda yer alan “2018 kurban kampanyasıyla ilgili belgeler istenmesine rağmen

Siyaseti hayatında kutsallaştıran hata yapar

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Köprübaşı Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği geceye katıldı.

Sayıştay nereye elini atsa .....

AKP’li Karatay Belediyesi, arasında deri cüzdanlar ile omuz çantasının da olduğu birçok ürünü satın aldı.

Milletin malı yandaşa bedava veriliyor

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin, en son Kızılay’a bağış tartışmalarıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’na,

‘Yargıyı rahat bırakın’ diyene bak!

Suç örgütü lideri Naci Şerifi Zindaşti ve adamlarının tahliye edilmesine ilişkin soruşturmada ‘yargıyı

İETT otobüslerine bağımsız denetim

İETT, otobüslerinin bakım ve onarımlarının denetlenmesi kapsamında Makine Mühendisleri Odası ile sözleşme

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL