25 Mayıs 2020 Pazartesi

Bu sistem tamamen yalan üzerine kurulu

bu-sistem-tamamen-yalan-uzerine-kurulu

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin panelinde başkanlık sisteminin gerçekleri konuşuldu. CHP’li İnce anayasa değişikliğini başlıktaki gibi eleştirip ekledi: ‘Hayır’ diyene ‘terörist’ diyen terbiyesizdir
05 Mart 2017 Pazar 08:23

 Ankara'da dün referandum öncesi başkanlık sistemi masaya yatırıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından, “Gazi Meclis'in Önderleri Hayır Diyor” paneli düzenlendi. Ankara Konağı'nda gerçekleşen paneli ADD Başkanı Tansel Çölaşan yönetti. Panelin konuşmacıları ise, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Meclis eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan eski Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır ve emekli büyükelçi Onur Öymen oldu.

 

YALAN ÜZERİNE KURULU

İnce, başkanlık sistemini anlatırken bir kararname ile neler yapılabileceğinin örneğini verdi. Boş kağıda “Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Yalova'dır” yazan İnce, kağıdı gösterip “Böyle yönetilmek ister misiniz?” diye sordu. İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

– Herkes bu kararname yetkisini anlatmalı. Başkan isterse 3 milyon memurun görevine bir gecede son verebilir. Ömür boyu OHAL ilan edebilir.– Bu sistem tamamen yalan üzerine kurulu. Önce, ‘Başkanlık sistemi' diyenler sonra adını değiştirip, ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi' koydular.

– Türk tarihinde tek adamların yanında daima ikinci adam oldu. Alpaslan'ın yanında Nizamülmülk, Atatürk'ün yanında İsmet İnönü vardı.

– Ya tehdit ediyorlar ya da zengin. Sen hukuk devletine inanmıyorsun. ‘Hayır' diyenlere ‘Terörist' diyen terbiyesizdir. Yıldırım kolay elde ettiği için Başbakanlığın kıymetini bilmiyor. Har vurup harman savuruyorsun.

– Şu anda yurtdışında bir propaganda yasağı var. Ben, Çanakkale'de Meral Akşener'in elektriğini kesen, Bayrampaşa'da beni konuşturmayan Almanya'yı kınıyorum. TRT'de muhalefete küfreden Almanya'yı kınıyorum.

 

DEMOKRASİDE ÖRNEĞİ YOK

Panelde konuşan Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır ise 1 Mart tezkeresini hatırlattı. Başkanlık sisteminde böyle bir olayın felaket olacağına dikkat çeken Yalçınbayır, “Partinin programında başkanlık sistemi yoktu. Ne yazdınız ne yaptınız” dedi. Emekli büyükelçi Onur Öymen de “Demokratik bir ülkede parlamentodan vazgeçen bir örnek yok. Zimbabve, Gana ve Malavi gibi Afrika ülkelerinde halkın oyu ile başkanlık ve diktatörlük geldi” dedi.

 

DEMOKRATİK HUKUK  DEVLETİ TEHDİT ALTINDA

ADD Başkanı Tansel Çölaşan, demokratik, laik, hukuk devletinin tehdit altında olduğunu belirterek şöyle dedi: “Devrim yasaları ile sarayın saltanatına hukuken son verildi. Din ve devlet işleri ayrıldı. Yasama ve yürütmede Meclis yetkili kılındı. Eğitim birliği ilkesi getirildi. Demokrasinin altyapısı oluştu. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti rejiminin değişmesine ‘Hayır' diyerek çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğine karar vereceğiz. ADD'nin 341 şubesiyle ‘Hayır' için cansiperane çalışıyoruz.”

 

REFERANDUM ASLINDA BİR YIKIM HAREKETİ

TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'daki panelde şöyle konuştu: “Türkiye'nin Avrupa kapısını kapatmak istiyorlar. Bu anayasa macerası değil. Türkiye yön değiştiriyor. Avrupa ve insan haklarından vazgeçip siyasi İslam'a doğru yöneliyorlar. Bu tehlikeye karşı ‘Hayır' dememiz lazım. Ben Türkiye'de tek adam olacak yetenekte bir kimseyi görmüyorum. Ben tek adama karşı çıkıyorum. Referandum bir yıkım hareketidir. AKP içinde tanıdıklarımın yüzleri bir karış. Şaşkın bakıyorlar.”

 

Kaynak: SÖZCÜHaber okunma sayısı: 344

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

akp-ve-mhpden-yardim-alan-ailelere-darbe

AKP ve MHP'den yardım alan ailelere darbe

25 Mayıs 2020 Pazartesi 17:17
bu-kez-torpil-iddiasi

Bu kez torpil iddiası

24 Mayıs 2020 Pazar 11:41
cumhurbaskani-erdogandan-bayram-mesaji

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı

23 Mayıs 2020 Cumartesi 21:18
benim-esim-solcu-ailem-mhpliydi

Benim eşim solcu ailem MHP’liydi

23 Mayıs 2020 Cumartesi 20:52

ÜLKE GÜNDEMİ

AKP ve MHP'ye inat asbestli borular değişiyor

ASKİ Genel Müdürlüğü, asbestli boruların değişimi için ilk adımı attı. 13 ilçede toplam 220 kilometrelik

Normalleşme salgın öncesine dönme değil

İBB Bilimsel Danışma Kurulu, ‘İstanbul İçin Açılmanın Aşamaları’ konusunda bir rapor yayınladı.

82 bin kişiye işsizlik maaşı bağlandı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafında yayımlanan İşsizlik Sigortası Fonu verilerine göre, nisan ayında

Otobüs ve uçak bilet talepleri tavan yaptı

Koronavirüs salgınında yaşanılan aşağı yönlü düşüş ve devreye alınan "Kovid-19 Normalleşme Planı"

Bayram sofrasında kan şekeri dengesine dikkat

Koronavirüsle değişen yaşam düzenimiz ve tüketim alışkanlıklarımız beslenmemizi de etkiliyor. Evlerde

Toplumda huzur ve barış için bayramlar önemli

Türkiye, Koronavirüs gölgesinde ilk bayramını yaşamaya hazırlanırken Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL