20 Ekim 2019 Pazar

Bu sistem tamamen yalan üzerine kurulu

bu-sistem-tamamen-yalan-uzerine-kurulu

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin panelinde başkanlık sisteminin gerçekleri konuşuldu. CHP’li İnce anayasa değişikliğini başlıktaki gibi eleştirip ekledi: ‘Hayır’ diyene ‘terörist’ diyen terbiyesizdir
05 Mart 2017 Pazar 08:23

 Ankara'da dün referandum öncesi başkanlık sistemi masaya yatırıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından, “Gazi Meclis'in Önderleri Hayır Diyor” paneli düzenlendi. Ankara Konağı'nda gerçekleşen paneli ADD Başkanı Tansel Çölaşan yönetti. Panelin konuşmacıları ise, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Meclis eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan eski Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır ve emekli büyükelçi Onur Öymen oldu.

 

YALAN ÜZERİNE KURULU

İnce, başkanlık sistemini anlatırken bir kararname ile neler yapılabileceğinin örneğini verdi. Boş kağıda “Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Yalova'dır” yazan İnce, kağıdı gösterip “Böyle yönetilmek ister misiniz?” diye sordu. İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

– Herkes bu kararname yetkisini anlatmalı. Başkan isterse 3 milyon memurun görevine bir gecede son verebilir. Ömür boyu OHAL ilan edebilir.– Bu sistem tamamen yalan üzerine kurulu. Önce, ‘Başkanlık sistemi' diyenler sonra adını değiştirip, ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi' koydular.

– Türk tarihinde tek adamların yanında daima ikinci adam oldu. Alpaslan'ın yanında Nizamülmülk, Atatürk'ün yanında İsmet İnönü vardı.

– Ya tehdit ediyorlar ya da zengin. Sen hukuk devletine inanmıyorsun. ‘Hayır' diyenlere ‘Terörist' diyen terbiyesizdir. Yıldırım kolay elde ettiği için Başbakanlığın kıymetini bilmiyor. Har vurup harman savuruyorsun.

– Şu anda yurtdışında bir propaganda yasağı var. Ben, Çanakkale'de Meral Akşener'in elektriğini kesen, Bayrampaşa'da beni konuşturmayan Almanya'yı kınıyorum. TRT'de muhalefete küfreden Almanya'yı kınıyorum.

 

DEMOKRASİDE ÖRNEĞİ YOK

Panelde konuşan Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır ise 1 Mart tezkeresini hatırlattı. Başkanlık sisteminde böyle bir olayın felaket olacağına dikkat çeken Yalçınbayır, “Partinin programında başkanlık sistemi yoktu. Ne yazdınız ne yaptınız” dedi. Emekli büyükelçi Onur Öymen de “Demokratik bir ülkede parlamentodan vazgeçen bir örnek yok. Zimbabve, Gana ve Malavi gibi Afrika ülkelerinde halkın oyu ile başkanlık ve diktatörlük geldi” dedi.

 

DEMOKRATİK HUKUK  DEVLETİ TEHDİT ALTINDA

ADD Başkanı Tansel Çölaşan, demokratik, laik, hukuk devletinin tehdit altında olduğunu belirterek şöyle dedi: “Devrim yasaları ile sarayın saltanatına hukuken son verildi. Din ve devlet işleri ayrıldı. Yasama ve yürütmede Meclis yetkili kılındı. Eğitim birliği ilkesi getirildi. Demokrasinin altyapısı oluştu. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti rejiminin değişmesine ‘Hayır' diyerek çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğine karar vereceğiz. ADD'nin 341 şubesiyle ‘Hayır' için cansiperane çalışıyoruz.”

 

REFERANDUM ASLINDA BİR YIKIM HAREKETİ

TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'daki panelde şöyle konuştu: “Türkiye'nin Avrupa kapısını kapatmak istiyorlar. Bu anayasa macerası değil. Türkiye yön değiştiriyor. Avrupa ve insan haklarından vazgeçip siyasi İslam'a doğru yöneliyorlar. Bu tehlikeye karşı ‘Hayır' dememiz lazım. Ben Türkiye'de tek adam olacak yetenekte bir kimseyi görmüyorum. Ben tek adama karşı çıkıyorum. Referandum bir yıkım hareketidir. AKP içinde tanıdıklarımın yüzleri bir karış. Şaşkın bakıyorlar.”

 

Kaynak: SÖZCÜHaber okunma sayısı: 300

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ulkemize-verilen-sozler-tutulmazsa-

Ülkemize verilen sözler tutulmazsa .....

19 Ekim 2019 Cumartesi 20:41
chpden-garlarin-ihalesine-sert-tepki

CHP'den garların ihalesine sert tepki!

19 Ekim 2019 Cumartesi 20:37
o-mektuba-hak-ettigi-gibi-cevap-verin

O Mektuba hak ettiği gibi cevap verin

19 Ekim 2019 Cumartesi 20:21
burhan-kuzu-provokasyona-doymuyor

Burhan Kuzu provokasyona doymuyor

19 Ekim 2019 Cumartesi 19:52
katilleri-silaha-bogdular

Katilleri silaha boğdular...

19 Ekim 2019 Cumartesi 19:29

ÜLKE GÜNDEMİ

HDP’li milletvekili terör estirdi

Diyarbakır’da HDP İl Binası önünde, PKK’nın el koyduğu çocuklarını geri isteyen aileler, dün sabah

Trilyonluk bütçede halka düşen vergi ve zam

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 2020 yılı bütçesinde halka “vergi ve zam” düştüğünü vurgulayarak,

Partimizin belediyeleri daha kayyım eliyle gasp edildi

HDP'nin 31 Mart seçimlerinde kazandığı 3 belediyeye kayyum atandı. Tutuklanan Nusaybin, Yüksekova ve Hakkari

Durdurulmuş metrolardaki tehlike ortadan kaldırılıyor

İBB, finansal sorunlar nedeniyle durdurulan, mevcut haliyle kent için risk oluşturabilecek metro projelerini yeniden

Belediyeleri genel müdürlük altında mı toplayacaksınız?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Belediyeleri bir genel

İETT araçları 29 Ekim'de ücretsiz

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yılını görkemli törenlerle kutlamaya hazırlanan İBB, bu milli bayramda

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL