07 Ağustos 2020 Cuma

Bu hırsa dur diyemezsek geleceğimiz karanlık

bu-hirsa-dur-diyemezsek-gelecegimiz-karanlik

DEVA Partisi İstanbul Milletekili Mustafa Yeneroğlu, evrensel standartlarda bir demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve özgürlükleri yaşatmaya çalışmayan her türlü siyaset anlayışının halkın iradesine vurulmuş bir darbe olduğunu söyledi.
14 Temmuz 2020 Salı 17:59

 Yeneroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sel felaketlerinde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, felaketten zarar görenlere geçmiş olsun dilekleriyle konuşmasına başlayan Yeneroğlu, "Kontrolsüz bir büyüme hırsı, doğaya tahakküm arzusu, rantiyeciliğe dayalı ekonomi, doğa, kültür ve tarihi doku yıkımı olarak bize dönüyor. Bu hırsa dur diyemezsek ekolojik yıkım gelecekte hepimize yaşanmaz bir ülke vadediyor. Doğal, kültürel değerlere sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmak demek. Bu yıkıma karşı tüm toplum ve siyaset ortak mücadele etmeli, talana dur demeliyiz." diye konuştu.

Sakarya Hendek'te yaşanan patlamalara değinen Yeneroğlu, ciddi ihmaller sonucu meydana gelen iş kazalarının en önemli sorunlar arasında yer aldığını söyledi. Yeneroğlu, Türkiye'de 2019 yılında bin 736 işçinin iş kazası nedeniyle yaşamını kaybettiğini ve dünyadaki en kötü 10 ülke arasına girdiğini ifade etti.

Bu ölümlerdeki en büyük sorumluluğun iş kazalarına "bu işin fıtratında var" anlayışıyla yaklaşan zihniyete ait olduğunu savunan Mustafa Yeneroğlu, "Dünyanın gelişmiş ülkelerinde fıtrat olmayan şey neden bizim fabrikalarımızda, madenlerimizde, inşaatlarımızda işin fıtratı olmaktadır?" değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin görüşlerini de açıklayan Yeneroğlu, "İstanbul Sözleşmesi, esas olarak kadının yaşam hakkını korumaktadır. Ne yazık ki bu hakka en ağır müdahale olan kadın cinayetleri, toplumumuzda giderek artış göstermektedir. Sözleşmeden imzanın çekilmesi durumunda, kadın cinayetleri, kadına yönelen şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı gibi konularda tablonun daha da kötüleşeceği, tüm hukuki kazanımların, devletin ve sivil toplumun verdiği tüm emeklerin çöpe atılacağı ortadadır." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin ekonomik durumuna ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Yeneroğlu, ülkenin ciddi bir ekonomik krizin ortasında olduğunu iddia etti.

İktidarın, milletin gündemininin çok uzağında olduğunu savunan Yeneroğlu şunları kaydetti:

"Hiç şüphe yok ki bu tablonun sorumlusu demokrasiyi, insan haklarını ve adaleti ayaklar altına alan, Türkiye'yi yasaklara, yolsuzluklara ve yoksulluğa mahkum eden yönetim anlayışıdır. Çözümü ise keyfilikten uzak, evrensel standartlarda bir demokrasi ve hukuk anlayışını egemen kılan, şeffaflığı ve liyakati ilke edinmiş bir yönetimin iş başına gelmesidir."

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin dördüncü yılı olduğunu da anımsatan Yeneroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Milletimiz, iradesine vurulmaya çalışılan bu darbe karşısında demokrasiye sahip çıkmayı bilmiştir. 251 vatandaşımızın şehit olduğu ve binlercesinin yaralandığı 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar göstermiştir ki halkımız 'egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.' anlayışından asla taviz vermeyecektir.

Öte yandan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaratılan siyasi iklim; üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen yaşanmaya devam eden hukuk tanımaz uygulamalar, demokrasimiz ve özgürlüklerimiz açısından kabul edilemez boyutlara ulaşmıştır. Hiç şüphesiz ki, devletimiz terörle etkin bir şekilde mücadele edecektir. Ancak terörle mücadele hukuk içinde ve hukukun üstünlüğü ilkesi gözetilerek yapılmalıdır. İktidar bunu yapmadığı için uygulamaları ciddi mağduriyetler oluşturmakta, bu durum en çok darbecilerin ve terör örgütlerinin işine gelmektedir. Evrensel standartlarda bir demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve özgürlükleri yaşatmaya çalışmayan her türlü siyaset anlayışının halkın iradesine vurulmuş bir darbe olduğu unutulmamalıdır."Haber okunma sayısı: 278

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

cumhurbaskani-erdogandan-hirosima-mesaji

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hiroşima mesajı

06 Ağustos 2020 Perşembe 18:36
muhalefetten-art-arda-sert-aciklamalar

Muhalefetten art arda sert açıklamalar

06 Ağustos 2020 Perşembe 18:23
vatanimizi-kimseyle-paylasmamakta-kararliyiz

Vatanımızı kimseyle paylaşmamakta kararlıyız

06 Ağustos 2020 Perşembe 18:08
enginyurtun-bahceliyi-cok-kizdiran-tweeti

Enginyurt'un Bahçeli'yi çok kızdıran tweeti

06 Ağustos 2020 Perşembe 11:05
mhpden-ihrac-edilince-gunah-cikardi

MHP'den ihraç edilince günah çıkardı

06 Ağustos 2020 Perşembe 10:51

ÜLKE GÜNDEMİ

Kurban atıklarıyla kanalları tıkadılar

Kurban atıklarının ve çöplerin dere yatakları, atık su (kanalizasyon) ve yağmur suyu hatlarını tıkadığı

Bu testi çözmeden meslek seçmeyin!

Üsküdar Üniversitesi tarafından 2015 yılından bu yana meslek konusunda kararsızlık yaşayan adaylar için

ÇYDD'den milletvekillerine açık mektup

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Meclis'teki milletvekillerine İstanbul Sözleşmesi'yle ilgili bir çağrı

Sağlık turizmine bakın kimle başlamışlar

Sağlık turizminde 2023 hedefini 1,5 milyon sağlık turisti ve 10 milyar dolar sağlık turizmi geliri olarak

Karaman'da Corona dondurmayı vurdu

Karaman Valiliği, Karaman İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun coronavirüs tedbirleri kapsamında yaptığı toplantıda

Enginyurt'un Bahçeli'yi çok kızdıran tweeti

MHP'den atılan Cemal Enginyurt, terörist başı Apo'nun mektubunun, İstanbul seçimlerinden iki gün önce AKP

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL