01 Nisan 2020 Çarşamba

Bu açık bir fişlemedir

bu-acik-bir-fislemedir

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden Torba Yasada yer alan ve Dernekler Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklerle, derneklerin üyelerinin ad, soyad, doğum tarihi ve kimlik numarası dahil kişisel verilerini mülki idareye teslim edilmesinin, üyelerini bildirmeyen dernek yöneticilerine idari para cezası verilmesini öngören madde hakkında konuştu.
25 Şubat 2020 Salı 22:58

 Torba yasada yer alan bu maddenin önceden de teklif edildiğini ve geri çekildiğini hatırlatan Karabıyık, “Dernekler belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek için kurulan yasal topluluk ve kümeleşmelerdir. Gelir sağlama amacı taşımayan bu kümeleşmelere üye olan kişilerin ad soyad ve kimlik numaralarını da içeren kişisel verilerinin mülki idareye teslim edilmesi, TBMM gündemine önceden de getirildi ve geri çekildi. Bu madde, anti-demokratik bir uygulama olan OHAL’in devamı niteliğindedir” dedi.

 

AKP iktidarında mimlenme kaygısı oluştu!

Bu madde nedeniyle milyonlarca insanın bir daha dernek üyesi olmayacağını, üye oldukları dernekler aracılığıyla haklarını da aramayacağını ifade eden Karabıyık, “Bu madde hazırlanırken sivil toplum kuruluşları ve örgütlerinden görüş alınması gerekirdi; ancak görüş yine alınmadı. Görüşülen bu madde nedeniyle vatandaşlar mimlenme çekincesi ile dernek faaliyetleri sürdüremeyecek, olumlu kümeleşme faaliyetleri yapamayacak. Teklif edilen bu madde, Tüketici hakları kavramını yerleştirmek ve tüketicilerde hak arama bilincini oluşturmak ve geliştirmek amacıyla kurulmuş olan tüketici derneklerine bile darbe vuracak. Çünkü, ne yazık ki AKP iktidarında mimlenme kaygısı ve yapısı oluştu. Kişisel verilerin mülki idareye teslim edilmesi ve dernek faaliyetlerini bildirme zorunluluğu fişlenmekten zaten korkan vatandaşı daha da korkutuyor; çünkü vatandaş çekiniyor ve bu nedenle dernek faaliyetlerine katılmayacak” açıklamasında bulundu.

 Dernekler Kanunu’nda yapılması teklif edilen bu maddenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine ve Anayasa’daki örgütlenme özgürlüğüne aykırı olduğu için Anayasa’ya aykırı olduğunun da altını çizen CHP’li vekil, “Bu teklif, istenildiğinde muhalif derneklere bir gözdağı olarak kullanılabilir” dedi.

 

FETÖ’yü önce üniversitelerden, kamudan temizleyin!

Teklif edilen bu maddenin, FETÖ üyelerinin dernek faaliyetlerini tespit etme yöntemi ve bir önlem, FETÖ örgütlenmesine çözüm olmadığını kaydeden Karabıyık, “AKP iktidarında FETÖ örgütlenmesine göz yumulduğu unutulmamalıdır. FETÖ örgütlenmesini önce üniversitelerden, kamudan temizleyin; bu kişilerin dernek üyesi olması şart değil, tarikatlar içinde de var olabilirler, dernek üyelerinin bilgilerinin mülki idareye teslim edilmesi, FETÖ üyelerinin gizlenmesinin önüne geçemez” dedi.

TÜRGEV Nereye, Ne Kadar Bağış Yaptı?

 

Demokratik bir hukuk devletinde bu fişleme maddesinin kabul edilemez olduğunu dile getiren Karabıyık, iktidara yönelttiği “Eğer samimi iseniz, bizden de samimiyet bekliyorsanız TÜRGEV’den bahsedin, TÜRGEV nerelere ne kadar bağış yaptı anlatın” çağrısı ile konuşmasını tamamladı. Haber okunma sayısı: 464

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Bez torba ve fileler salgın riskini artırıyor

Tüketicileri koronavirüs salgını tehlikesine karşı uyaran uzmanlar; “Virüs taşıma riski taşıyan çok

Paranın yerine gideceğine nasıl inanacağız?

İlahiyatçı yazar, KRV Tv program yapımcısı İhsan Eliaçık, Erdoğan'ın başlatığı 'Milli Dayanışma

İnce'den, Erdoğan'a sert tepki

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan ile yarışan CHP'li Muharrem İnce, Erdoğan'ın korona salgını ile

Erdoğan'ın yardım kampanyasına CHP'den videolu yanıt

CHP Milletvekili Tuncay Özkan’dan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs salgını nedeniyle

Saadet Partisi’nden çok çarpıcı video

Saadet Partisi sosyal medya üzerinden koronavirüse ilişkin sosyal devlet anlayışının gerekliliğinin

Müge Anlı'dan doktorlar için skandal sözler

ATV’de yayınlanan "Müge Anlı İle Tatlı Sert"te konuşan sunucu Müge Anlı’nın doktorlar hakkında sarf

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL