21 Eylül 2019 Cumartesi

Bizim geleceğimiz marka sayısını artırmaktadır

bizim-gelecegimiz-marka-sayisini-artirmaktadir

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, PTT tarafından alıcı ve satıcı firmaların uluslararası ticaret yapmalarını sağlayan yeni nesil e-ticaret üssü "PTT Trade Akıllı E-Pazaryeri Tanıtım Toplantısı"na katıldı.
22 Kasım 2018 Perşembe 14:46

 Toplantı öncesi İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve yönetim kurulu üyeleriyle basına kapalı görüşen TBMM Başkanı Yıldırım, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye olarak teknolojideki gelişimin getirdiği değişimin gerisinde kalmamak için 16 yıldan bu yana büyük hamleler içinde olduklarını, bu kapsamdaki İstanbul Havalimanı'nı da bir gurur abidesi olarak hizmete soktuklarını anlattı. 

En fazla ciroya sahip şirketlerin internet üzerinden satış yapanlara ait olduğunu, aslında bu işin henüz başında bulunduklarını dile getiren Yıldırım, dünyadaki ticaretin henüz yüzde 8,5'inin internet üzerinden yapıldığına işaret etti. 

PTT'nin e-ticaret konusundaki atılımlarına 2012 yılında başladığını, perakende ticaret için kurulan ePTTAVM'nin 500 milyon yıllık ciroya ulaştığını, bunun çok daha fazla olması gerektiğini kaydeden Yıldırım, "Elektronik ticaretteki büyüme oranı, konvansiyonel ülke büyümesinin en az 3 katı. Geçen sene 4 katı da geçmiş. Demek ki ülkenin rekabet gücünün korunması için bu alana, akıl terine daha çok yatırım yapmamız lazım. Değişimi ıskalarsak, okuyamazsak yine off-line ülke konumuna düşeriz. Biz bunun için vaktinde internet altyapısını yurdun en ücra köşelerine kadar götürdük. Geniş bant internet erişimini yaygınlaştırdık. Altyapı olmayınca nasıl yapacaksın ticareti. Altyapı var. Bundan sonrası organizasyon. Şimdi bugün PTT bir kademe daha işi ileri götürüyor. Toptan satışlara yöneliyor. Vatandaş-satıcı buluşmasından bir adım daha ilerisi. Satıcıyla alıcı firmaların internet ortamında buluşturulması ve ticaret gerçekleştirilmesi." diye konuştu. 

Yıldırım, küresel ticarette bir kıpırdanmanın başladığını, bu sene sonu itibarıyla 20 trilyon dolara erişeceğinin hesap edildiğini, bunun yüzde 8,5'ine karşılık gelen 2-2,5 trilyon doların e ticaret olarak yapılacağını ifade ederek Türkiye'de ise toplam ticaretin yüzde 3,5'inin elektronik ortamda gerçekleştiğini anlattı. 

"Dünya ortalaması yüzde 8,5. Bizim buna erişmemiz için bugün geldiğimiz seviyenin iki katından fazla bir artışa ihtiyacımız var" diyen Yıldırım, bunun için PTT'nin bu gün oluşturduğu platformlara benzer yatırımların yapılması, her ürün grubunda, her sektörde bu yönde faaliyetlerin artırılması gerektiğini kaydetti. 

e-ticaret yoluyla Adıyaman'ın Besni ilçesinde el sanatları üretimi yapan bir kişinin dünyanın öte yanına ürünlerini gönderebilir duruma gelmesini arzu ettiklerini belirten Yıldırım, PTT'nin bu yöndeki çalışmalarını önemsediklerini dile getirdi. 

Göreve geldiklerinde PTT'nin Telekom'un altyapısını kullanmasına rağmen 11 trilyon lira zarar ettiğini, bundan sonra kendisini yenileyen kurumun arka arkaya yeni hizmetlerini kullanıma açtığını aktaran Yıldırım, şöyle konuştu: 

"Kamudan kaynaklanan bazı kısıtlayıcı şartlarına rağmen güzel işler yapıyor. PTT'nin önü açık, daha büyük işler yapabilir. Nasıl Türk Hava Yolları 10-15 senede bir marka haline geldiyse, Avrupa'nın 2, dünyanın 7 numaralı bayrak taşıyıcı şirketi olduysa PTT de aynı şeyi yapabilir, yaptığı çalışmalarla o yönde ilerliyor. PTT, bu gün artık vatandaşın zihninde profesyonelce çalışan, piyasa kurallarıyla iş yapan esnek karar alma mekanizmaları geliştirmiş bir kurum olarak yer alıyor. PTT, adım adım Türkiye'nin bir markası olma yolunda ilerliyor. Bu güzel bir şey. Bizim geleceğimiz marka sayısını artırmaktadır. Başkaları için çok çalıştık. Onlara çok ürün ürettik. Ama markayı koyan parayı alıyor." 

TBMM Başkanı Yıldırım, ilk ihracatı yapan İzmir'in ticari potansiyelinin çok yüksek olduğunu, PTT'nin sunduğu imkanların kentin ticaret hacmine önemli katkılar sağlayacağını ifade etti. 

"Elektronik ticaret, aynı zamanda elektronik ihracat demektir" diyen Yıldırım, bu yatırımın Türkiye'nin 2023 hedeflerini yakalamasına da büyük katkı sağlayacağına işaret etti. 

Konuşmaların ardından PTT Trade Akıllı E-Pazaryeri'nin ilk üyesi olan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener'in üyelik başvurusu, TBMM Başkanı Yıldırım'ın tabletteki uygulamadan onay vermesiyle gerçekleşti. 

PTT Trade'nin ilk yılında 10 bin üyeye ulaşmayı hedeflediği belirtildi.Haber okunma sayısı: 87

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

talimatli-yargi-talimatla-calisiyor

Talimatlı yargı talimatla çalışıyor

21 Eylül 2019 Cumartesi 16:59
demirtas-kararindan-sonra-konustu

Demirtaş kararından sonra konuştu

21 Eylül 2019 Cumartesi 13:25
turkkandan-bagisa-gonderme-

Türkkan'dan Bağış'a gönderme

20 Eylül 2019 Cuma 23:59
turkiyeyi-bu-kafa-yonetiyor-

'Türkiye’yi bu kafa yönetiyor'

20 Eylül 2019 Cuma 19:54

ÜLKE GÜNDEMİ

Cahil kimse sahte mutluluk içindedir

Üsküdar Üniversitesi bilimsel desteğiyle BİAKADEMİ tarafından “İnsanın Anlam Arayışı” temasıyla

İmamoğlu'ndan vakıflara yardım açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki dönemde belli vakıflara tahsis edilen, daha sonra kurumca

Ulu zatların gölgesi, şehirlerin en güvenli limanlarıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen 2. Uluslararası

‘Erdoğan’ın diploması yok’ diyen yazara soruşturma!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasına ilişkin ‘Diplomasız’ adlı kitabı yazan Ergün Poyraz’a dava

Parti değil, çıkar şebekesi

AKP içinde sular durulmuyor. İstifalar ve hemen ardından gelen itiraflar AKP’nin bugüne kadar yaptığı hukuksuz

KIlıçdaroğlu ve İmamoğlu yaralı itfaiye erini ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul İl Başkanı Canan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL