18 Şubat 2020 Salı

Bizim beka sorunumuz yok

bizim-beka-sorunumuz-yok-

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Küçükçekmece’de yapılan halk buluşmasına katıldı.
21 Haziran 2019 Cuma 23:27

  Burada güncel gelişmeleri ve İstanbul seçimlerini değerlendiren Temelli, şöyle konuştu: 

İstanbul’da halk buluşmaları yapıyoruz, yan yana geliyoruz, omuz omuza veriyoruz bu faşizmi mutlaka yıkıyoruz. Tam 200 gün direndi. Leyla Güven tam 200 gün sesini bütün dünyaya duyurdu. Onunla beraber binlerce yoldaşımız, binlerce tutuklu cezaevlerinde direndi. Bizler, sizler direndiniz. Beyaz Tülbentli Anneler direndi ve sonunda bizler bu mutlak tecridi hep beraber kırdık. Dedik bu tecridi kırmadan Türkiye’de barışın ve demokrasinin yolu açılmaz. Direne direne tecridi kırdık. Şimdi yine direne direne bu faşizmi yıkacağız. 

Tecridi kırdık tekçiliği de faşizmi de kıracağız

Hiç kimsenin şüphesi olmasın direne direne kazanacağız. Tecridi kırdık, tekçiliği de kıracağız, faşizmi de kıracağız. Bugün cezaevinde olan binlerce yoldaşımız; Figen, Sebahat, Selma, Selahattin, binlerce yoldaşımız serbest kalana kadar mücadelemize devam edeceğiz. 

Sandıklardan barış, demokrasi ve HDP’yi çıkarıyoruz

Her türlü haksızlığa, hukuksuzluğa, her türlü şiddete, baskıya rağmen barış ve demokrasi mücadelesinden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Seçimler var. Seçimler önemli. Yan yana geliyoruz, bu barış ve demokrasi mücadelemizle seçimlere gidiyoruz. O seçimlerde sandıklardan barışı, demokrasiyi ve HDP’yi çıkarıyoruz. O seçimler bizim gücümüzün toplumla buluştuğu seçimlerdir. Şimdi 23 Haziran seçimlerinde gücümüzü tüm topluma göstereceğiz. HDP’nin barış ve demokrasi mücadelesindeki gücünü herkese göstereceğiz. 

Türkiye’yi değiştiriyoruz

Türkiye’yi kutuplaştıranlara, halkları düşmanlaştıranlara, ayrımcılığı dayatanlara karşı halkların bir arada olduğunu bir kez daha göstereceğiz. Diyeceğiz ki Türk Kürt’süz, Kürt Türk’süz olmaz. Diyeceğiz, İstanbul’da da, Hakkari’de, Adana’da, Mersin’de, Van’da, Amed’de, Karadeniz’de, Ege’de yan yanayız, kol kolayız. Ortak vatanımızda Demokratik Cumhuriyet için geliyoruz, mücadelemizi yükseltiyoruz. Demokratik Cumhuriyet için çoğulcu bir cumhuriyet, radikal demokrasi mücadelemizle Türkiye’yi değiştiriyoruz, yerel iktidarları değiştiriyoruz. Türkiye’yi değiştireceğiz. 

Bize dayatılan kamplara mahkum değiliz, üçüncü yolu var ediyoruz

Türkiye bu zulme, bu tekçiliğe sıkışıp kalmamalı. Türkiye’yi kamplaştırdılar yok Cumhurbaşkanı İttifakı yok Millet İttifakı... Bu kamplara mahkum değiliz. Üçüncü bir yol var onu da biz var ediyoruz ve bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Bu özgürlük, barış ve demokrasi yoludur. Bu yoldan vazgeçmemeliyiz. 

 

İmralı’da mutlak tecrit bitti, avukatları Öcalan ile görüşmeye başladı. Tam 4 yıldır bütün Türkiye’ye seslendik. Bu tecrit son bulmadan, Türkiye’de hukuksuzluk, adaletsizlik bitmez. Tam tersine hukuksuzluğa hukuksuzluk eklenir, adaletsizliğe adaletsizlik eklenir. Öyle de oldu. Biz barış, demokrasi, barış dedikçe, bu alanlarda direndikçe, bize beka sorunu dediler. Sizin beka sorununuz var mı? Yok. Sizin işsizlik, yoksulluk sorununuz var. 

Bizim beka sorunumuz yok ama bu ülkenin dağ gibi sorunları var

Bu ülkenin bunca sorunu varken bunlar çıktılar dediler ki “Beka sorunu var”. Hayır beka sorunu yok. Bir aradayız, ortak vatanımızdayız. Bizim devasa sorunlarımız var. Dağ gibi sorunlarımız var. Bu iktidar bu sorunları çözemiyor. Acz içine düşmüş, çaresiz kalmış, her gün yeni bir yalan ile bu halkı aldatmaya devam ediyor. Aklımızla alay ediyor. Bir seçimde çıkıyor bize diyor ki defolun gidin. Biz de diyoruz ki bir yere gitmiyoruz burası bizim yurdumuz, buradayız, gideceksen sen git. Bize hakaret ediyor; teröristsiniz, dinsizsiniz diyor. 

Şimdi de şirin gözükmeye çalışıyor

Bakıyor olmadı, şimdi bu seçimde de bu kez şirin gözükmeye çalışıyorlar. “Kürt kardeşlerim” diyorlar. Ciğerparem diyorlar. Şirin gözükmek için akıllarına ne gelirse onu atıp tutmaya devam ediyorlar. Biz ne sizin ciğerpareniziz ne de Kürt kökenli kardeşiniziz. Biz Kürdüz, bu ülkenin eşit yurttaşlarıyız. Bu ülkede eşit koşullarda herkesin sahip olduğu haklarla yaşayacağız. Bunu içinize sindirin bu köken meselesini bir kenara bırakın. Eşit yurttaşlık temelinde hep beraber yan yana yaşanacak bir ülkeyi birlikte var edelim. İşte tecrit bitti işte Öcalan’ın mektupları toplumla buluşmaya başladı.  

Israrla Öcalan’ı anlatacağız: Barışı varetmek için Öcalan ile konuşun

Öcalan'ın mektupları herkesle buluştu. Bunu herkes okuyor mu okuyor. Peki anlıyorlar mı? Hayır, daha o düzeye gelmediler. Ama onlara anlatacağız. Israrla Öcalan’ı anlatacağız. Bakın herkese çağrı yapıyoruz: Öcalan'la konuşun. Öcalan'ın görüşleri, önerileri var onlara dair siz de görüşlerinizi açıklayın. Çünkü bu ülkenin en temel meselesi Kürt meselesidir. Bu meseleyi çözmeden diğer meselelerimizi çözmek mümkün değildir. Böyle olduğunu 4 yıl boyunca hep birlikte yaşadık. Kürt meselesini çözmek istiyorsanız bu ülkede toplumsal barışı var etmek, Suriye’de barışı inşa etmek istiyorsanız o zaman Öcalan ile konuşun. Bu meselenin muhatabı ile konuşun. Demokratik siyasetin üzerine düşen sorumluluk budur. Bunun gereğini yerine getirmek için hep birlikte çalışmalıyız. 

Demokratik ve eşitlikçi bir anayasa için Demokrasi İttifakı diyoruz

Bakın son mesajında çok önemli meselelerden bahsediyor. Demokratik bir anayasa için bir uzlaşma gerekliliğinden bahsediyor. Biz de diyoruz ki Türkiye’nin bugün demokratik bir anayasaya ihtiyacı var. Peş peşe seçimler yaşadık. 23 Haziran’da yine önemli bir seçim yaşayacağız. Yine irademizi sandığa yansıtarak demokratik anayasa için tekçi anlayış karşısında irademizi beyan edeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Biz bunu yaparken bütün hesaplarını seçime kilitleyenler seçimden başka bir şey düşünmeyenlere de mesajımızı vereceğiz. Demokratik siyasetin güçlenmesi için Türkiye’nin önünün açılması için eşit yurttaşlık temelinde bir anayasayı hep birlikte var etmeliyiz. O yüzden “Demokrasi İttifakı” diyoruz. Kadınlara, gençlere, sendikalara, toplumsal muhalefete, muhalefet partilerine çağrı yapıyoruz; gelin bir arada demokrasi ittifakında buluşalım. Gelin ihtiyaç duyduğumuz anayasayı birlikte yapalım. Bundan öte, yıkılan bu toplumsal barışı yeniden inşa etmek için mücadelemizi yükseltelim. 

Toplumsal barış için çok daha fazla çalışacağız

Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı için evrensel hukuk değerlerini bu ülkede hayata geçirmek için, insan haklarından taviz vermez bir anlayışı hayata geçirmek için gelin faşizme karşı mücadelemizi yükseltelim. Onurlu bir barış, toplumsal uzlaşma için tüm halklarımızın, tüm insanların haklarını var etmesi için demokratik anayasa, toplumsal barış diyoruz. Türkiye halkı için istediğimiz gibi Suriye halkı için de barış diyoruz. Suriye halklarının kendi iradeleri ile varedeceği bir anayasaya destek verelim. Afrinliler Afrin’e dönsün diye çabalayalım. Mülteciler barış içinde dönsün diye çabalayalım. Suriye’ye barış, Türkiye’de toplumsal barış için her geçen gün çok daha fazla çalışmalıyız. 

23 Haziran’dan sonra barış için buluşma zamanıdır

Sadece 23 Haziran’a kadar değil, 23 Haziran’dan sonra da var ettiğimiz bu barış ve mücadele ikliminde hep birlikte buluşma zamanıdır. Tüm Türkiye halklarına çağrımızdır. Gelin meselelerimizi hep birlikte çözelim. Gelin çözümün bir parçası olalım. Gelin demokratik müzakere için demokratik siyaseti hep birlikte büyütelim. Bize düşen sorumluluk ve görev budur. Bizim bir fikriyatımız var; HDK ile hayata geçirdiğimiz HDP ile büyüttüğümüz bir fikriyatımız var. Bu fikriyatın etrafında buluştuk. Bu fikriyat şimdi kendisini çok daha çok güçlü bir şekilde örgütleyecektir. Radikal demokrasi, demokratik ulus dediğimiz bu fikriyatta toplumun bütün sorunlarını hep birlikte çözeceğiz. Selam olsun bu fikriyatın sahibine, selam olsun sayın Öcalan’a. 

Biz bir aradayız yan yanayız, ne eylersek güzel eyleriz

Biz bir aradayız. Diyorlar ki HDP’de farklı görüşler, ayrılıklar varmış. Bir aradayız, yan yanayız bizde ayrı gayrı yok. Bizde yan yana, omuz omuza barış ve demokrasi mücadelesi var. Bu mücadele amacına ulaşana kadar da asla vazgeçmeyeceğiz, asla geri durmayacağız. Dönen dönsün biz dönmeyiz. Unutmayın bizler umudun partisiyiz. Kürt halkı büyük onurun gücünü almış yoluna devam ediyor. Bu onurlu halkın açtığı yoldan tüm Türkiye halklarını bu mücadeleye davet ediyoruz. Unutmayın umudun partisiyiz, Türkiye’nin umuduyuz. Umudu yalnız bırakmayın.

 Haber okunma sayısı: 83

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ahmet-celikten-istifalara-tepki-

Ahmet Çelik'ten istifalara tepki

18 Şubat 2020 Salı 09:42
tarihin-en-buyuk-fislemesi

Tarihin en büyük fişlemesi

18 Şubat 2020 Salı 09:31
minik-ortak-adanada-konustu

Minik ortak Adana'da konuştu

17 Şubat 2020 Pazartesi 23:28
davutoglu-bazi-davalardan-feragat-etti

Davutoğlu bazı davalardan feragat etti

17 Şubat 2020 Pazartesi 19:48
ataturkun-vasiyetinin-takipcisi-olacagiz

Atatürk'ün vasiyetinin takipçisi olacağız

17 Şubat 2020 Pazartesi 19:33
hasan-mezarcidan-beyin-yakan-aciklama

Hasan Mezarcı'dan beyin yakan açıklama

17 Şubat 2020 Pazartesi 18:35

ÜLKE GÜNDEMİ

Hanedan torununa sarılıp koklamış

Hanedan torunu Orhan Osmanoğlu, 'Abdülhamid Han tahtta kalsaydı Birinci Dünya savaşı çıkmazdı' dedi. Oyuncu

Vatandaş ölüme mi terkedildi

İstanbul'daki 5.8 şiddetindeki depremin ardından Avcılar'daki birçok binanın yıkılma tehlikesi ile karşı

Ahmet Çelik'ten istifalara tepki

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, istifa eden milletvekilleriyle ilgili çok sert bir mesaj yayınladı.

MEB’in ’cihat’ı: 15 Temmuz

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), ortaokul 8. sınıf öğrencileri için hazırlanan kavram kitapçığında

Minik ortak Adana'da konuştu

Adana'da gerçekleştirilen proğramda konuşan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Türk

İETT'ye gelen şikayetler azaldı

İETT, şikayet raporları üzerinde yürüttüğü çalışmayla en çok şikayet alan hatlarda iyileştirmeler

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL