14 Temmuz 2020 Salı

Ben bilmem o bilir

ben-bilmem-o-bilir

Kamu Özel işbirliği kapsamında yapılan geçiş garantili yol ve köprüler ile şehir hastanelerine ilişkin sorulara cevap alınamıyor.
27 Mayıs 2020 Çarşamba 11:35

 Muhalefet, kamuya getirdiği yük nedeniyle eleştirilen Kamu Özel işbirliği (KÖİ) projeleri kapsamındaki geçiş garantisi verilen yol ve köprüler ile şehir hastaneleri hakkında hükümetten yanıt alamıyor. Özellikle son dönemde verilen önergelerde, Cumhurbaşkanlığı yanıt için bakanlıkları işaret ederken, bakanlıklar da topu birbirine atıyor.    

 

CUMHURİYET gazetesinde yer alan Mustafa Çakır'ın haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği önergede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “vatandaşın cebinden kuruş çıkmadan yapılıyor” dediği KÖİ projeleri kapsamında bütçeden yapılan ödemelerin, 2017-2019 döneminde 16 milyar TL’ye ulaştığına dikkat çekti. 2020 yılı için ayrılan ödenekler de dikkate alındığında sadece 4 yılda yurttaşın cebinden çıkan paranın 35 milyar lirayı aşacağını belirten Özel, şöyle devam etti: 

 

“Covid19 salgını sürecinde mücbir sebep gerekçesiyle kira, vergi, sigorta primi ve kredi ödemelerinde ertelemeler gündeme gelirken ve KÖİ projelerini yürüten firmalar bu olanaklardan yararlandırılırken, KÖİ projeleri için garantiler kapsamında milletin cebinden yapılan ödemelerin hiç aksatılmadan yapıldığı görülmektedir. Devlet, salgından olumsuz etkilenen halka yardım yapmak için kaynak bulamamaktadır.”  

Özel, önergesinde KÖİ projelerine yapılan ödemeler hakkında ayrıntılı bilgi istedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ise yanıtında, bu konuların Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın görev ve yetki alanına girdiğine dikkat çekti. Oktay başka bir bilgi de vermedi. 

 

ŞEHİR HASTANELERİ SORUSU

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinin 58.8 milyar lira olduğunu, şehir hastaneleri için 2019 yılında 6.1 milyar lira ayrılmışken, 2020 için bu miktarın 10.4 milyar TL olarak belirlendiğine dikkat çekti. Baltacı, “Hizmete giren Ankara, Bursa, Kayseri, Mersin, Eskişehir, Elazığ, Adana, Manisa, Isparta ve Yozgat şehir hastaneleri için bu zamana kadar toplam ne kadar kira ve hizmet bedeli ödenmiştir? 10 şehir hastanesi için bugüne kadar kira ve hizmet bedeli adı altında yapılan ödemeler TL mi yoksa döviz cinsinden mi ödenmiştir? Şehir hastaneleri için ödenen kira ve hizmet bedellerinin yıllara ve aylara göre dağlımı nedir” sorularını yöneltti.  Albayrak ise yanıtında önergedeki konuların Sağlık Bakanlığı’nın uhdesinde olduğunu dile getirdi. Sorular yanıtsız kaldı. 

 Haber okunma sayısı: 44

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Ünlü yazar Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Sayın Adalet Ağaoğlu Liv Hospital Ulus’ta 3 gündür yoğun bakımda

Atatürk ile ilgili sözleri gündem oldu

Yaşlı bir yurttaşın sosyal medyada yer alan videoda Atatürk hakkında yaptığı konuşma gündem oldu. Mustafa

'Katmerli piyango' diye buna denir

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el-Sani’nin annesi Şeyha Moza’nın Kanal İstanbul’un çevresinden satın

Ecevit'in açıklaması paylaşım rekorları kırıyor

Eski merhum Başbakan Bülent Ecevit'in, Kıbrıs Harekâtı'ndan bir kaç ay sonra BBC'de Yunanistan'a bakışını

Koronavirüsten sonra eğitimin geleceği

Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan dijital devrim ve uzaktan eğitim süreci, okul ve meslek tercihlerini de

Bilsinler ki biz bunun peşini bırakmayız

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlendiği basın toplantısında, gündeme ilişkin

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL