07 Aralık 2019 Cumartesi

AKP'nin ismin Kaz Dağları iddiası 'asılsız' çıktı

akpnin-ismin-kaz-daglari-iddiasi-asilsiz-cikti

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Kaz Dağları'ndaki maden alanının CHP’li Şeniz Atik ile Prof. Dr. İclal Sema Dinçer’in imzasıyla 2000 yılında sit alanından çıkarıldığını ileri sürmüştü. Konuyla ilgili açıklama yapan Dinçer, Turan'ın iddialarını yalanlayarak sit alanından çıkarılan saha ile maden alanın farklı yerler olduğunu belirtti.
10 Ağustos 2019 Cumartesi 22:58

 Kaz Dağları'ndaki Kirazlı köyünde Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketince yürütülen altın madeni projesinde, binlerce ağaç kesilmişti. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir açıklama yaparak, maden alanının 2000 yılında sit alanında çıkarıldığını iddia etmişti. Turan, “Derdim “sen yaptın, ben yaptım” gibi ucuz polemik oluşturmak değil. Ancak söz konusu maden alanı 2000 yılında SİT alanından çıkarılmış. Kimin imzasıyla peki? CHP Kayseri milletvekili adayı, Mimarlar Odası Bşk Yrd. Prof. Dr. İclal Sema Dinçer'in imzasıyla” ifadelerini kullanarak, söz konusu kararın belgesini de paylaşmıştı.

“SİT ALANINDAN ÇIKARILAN YER İLE MADEN SAHASI FARKLI YERLER”

 

Prof. Dr. İclal Sema Dinçer söz konusu iddialarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. AKP’li Turan’ın paylaştığı belgedeki Sit alanı kararıyla maden alanının farklı olduğu belirterek şu ifadeleri kullandı; 

“Maden Kanununa dayanarak yapılan işlemlerin bölge ile ilişkisi olmayan Kurul kararı üzerinden gündeme getirilmesi, ilgili olmayan kişi ve kurumları yıpratmaya dönük bir çabadır. Unutulmamalıdır ki; yaşam alanlarının korunması çok bileşenli bir kavrayış ve uygulamayı gerektirmektedir. Sadece Kaz Dağları'nda değil, diğer maden alanlarında yapılanlar bunun çarpıcı örnekleri olarak gündemdedir. Sonuç olarak yazılı ve sosyal medyada yer alan Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 28.09.2000 gün ve 6142 sayılı kararında doğal sit alanından çıkarılan, ancak arkeolojik sit kararının devam ettirildiği bölgenin (Yenice ilçesi, Kalkım, Akçakoyun beldeleri, Aşağıçavuş, Yukarıçavuş, Oğlanalan, Örencik ve Vakıf köyleri) altın madeni çıkartılan bölgeyle (Merkez ilçeye bağlı Kirazlı) hiçbir bağlantısının olmadığı, ilgili karar ve ilgili harita ayrıntılı olarak incelendiğinde görülmektedir.”

SİT KARARI İLE MADEN SAHASI FARKLI YERLERMİŞ

 

Öte yandan bahsi geçen Sit kararı belgesinde Yenice ilçesi, Kalkım, Akçakoyun beldeleri, Aşağıçavuş, Yukarıçavuş, Oğlanalan, Örencik ve Vakıf köyleri'ni kapsıyor. Maden alanı ise Kirazlı Balaban mevkiinde bulunuyor.

 

CHP'DEN SERT TEPKİ

 

Dinçer'in açıklamasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrek Erkek de sosyal medyadan AKP Grup Başkanvekili Turan'a tepki gösterdi. Erkek; “Kazdağları’nda ağaç katliamını savunanların bir yalanı daha çöktü. Güya 2000 yılında altın madenciliği için şu an ağaç katliamı yaşanan Kirazlı için karar alınmış. Ekte de görülen karardan anlaşılacağı üzere böyle bir durum yok ve Arkeologlar Derneği gerekli açıklamayı yaptı. Kaldı ki 2000 yılında doğal SİT alanıyla ilgili alınan karar Su Ve Vicdan Nöbeti tuttuğumuz Kirazlı Balaban bölgesiyle ilgisiz, Yenice Köyleri içindir. Özetle kol kola yürüdükleri altın şirketini aklamak için söyledikleri 2000 yılı kararının konuyla ilgisi yoktur. Veballerinizden yalanlarla kurtulamazsınız.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: KRT TV

Haberin etiketleri:

Kaz dağları, balaban


Haber okunma sayısı: 53

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

libyada-siyasi-istikrar-saglanamadi

Libya'da siyasi istikrar sağlanamadı

04 Aralık 2019 Çarşamba 10:33
ulkeyi-baas-rejimiyle-yonetiyorsunuz

Ülkeyi Baas rejimiyle yönetiyorsunuz

04 Aralık 2019 Çarşamba 08:33
sirketlere-super-kiyak

Şirketlere süper kıyak

04 Aralık 2019 Çarşamba 08:08
umarim-ki-bu-reklam-malzemesi-degildir

Umarım ki bu reklam malzemesi değildir

03 Aralık 2019 Salı 19:32
bunlar-akillarini-saraya-kiralamis

'Bunlar akıllarını saraya kiralamış'

03 Aralık 2019 Salı 19:25

ÜLKE GÜNDEMİ

Libya'da siyasi istikrar sağlanamadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz’ün Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında

Tren faciası 'geliyorum' diyor

Menfezin altından geçen atık balçığı, betonu ve demiri eritirse 25 kişinin yaşamını yitirdiği Çorlu

Ülkeyi Baas rejimiyle yönetiyorsunuz

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan İYİ Parti Gurup Başkan Vekili Lütfü Türkkan personel tayini sırasında AKP

MHP'li Feti Yıldız'dan MHP'leri kızdıracak sözler

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "FETÖ'nün siyasi ayağının listesi bende var" sözlerini hedef alarak

İGDAŞ vanaları depremden 10 saniye önce kapanacak

İstanbul genelinde 6,5 milyon kullanıcıya doğalgaz dağıtım hizmeti veren İGDAŞ, erken uyarı sistemi sayesinde

Çalışan kadının aldığı ekmek haramdır

Anaokulunda din eğitimi birçok ilde yıllardır uygulanıyor. Bolu Eğitim Sen Şube Başkanı, annelerine

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL