10 Temmuz 2020 Cuma

AKP'liler lüks saltanatını gözden kaçırmış

akpliler-luks-saltanatini-gozden-kacirmis

AKP’li belediyelerin kiraladığı lüks araçlar Sayıştay raporlarında da yer aldı. Belediyeler, mevzuata aykırı araç kiralamalarını “Gözden kaçmıştır, başkanın güvenliği için, misafirlerimizi gezdirmek için” diye açıkladı
16 Şubat 2020 Pazar 08:36

 AKP'li belediyelerin merkezi hükümetin tasarruf genelgeleri ve mevzuatta yer alan yerli araç şartına karşın lüks araç kullanmayı tercih etmesi Sayıştay raporlarında yer aldı.

 

Birçok AKP’li belediyenin Taşıt Edinilmesine İlişkin Esas ve Usullere aykırı olarak yabancı menşeli ve motor hacmi bin 600 cc’yi geçen lüks araç kiraladığı tespit edildi. AKP’li belediyeler, Sayıştay denetçilerinin tespitlerine karşı “gözden kaçmıştır, başkanın güvenliği için kiraladık veya misafir gezdirmek için kiraladık” diye kendilerini savundu.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan İsmail Arı'nın haberine göre, AKP’li Pursaklar Belediyesi, Sayıştay denetimine takılan belediyelerden oldu. AKP'li belediye, Fen İşleri Müdürlüğü'nde kullanılmak üzere yabancı menşeli ve 1600 CC motor hacmine sahip araç kiralaması nedeniyle Sayıştay'a, “Belediyemiz tarafından yapılan araç kiralama işlemlerinde yerli muhteva oranı şartı ‘gözden kaçırılmış’ olup, yeni yapılacak olan araç kiralama işlemlerinde tavsiye ve önerilere uygun hareket edilecekti” yanıtı verdi. 

ARAÇLAR BAŞKANLIK MAKAMI İÇİN

 

AKP’li Antalya Serik Belediyesi’nin de üç adet lüks araç kiraladığı tespit edildi. Sayıştay denetçileri “Araç kiralamalarının söz konusu mevzuat hükümlerine uygun bulunmadığı değerlendirilmektedir” tespitinde bulundu.

 

AKP’li belediye tarafından yapılan açıklamada ise “Yabancı menşeli araçlar başkanlık makamınca kullanılmak üzere kiralanmıştır” denildi. 15 MAKAM ARACI KİRALAMIŞLAR AKP'li Antalya Kepez Belediyesi 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda da Taşıt Edinilmesine İlişkin Esas ve Usullere aykırı olarak araç kiralandığı belirtildi. Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün “Çeşitli Tip ve Özelliklerde Araç Kiralanması Hizmet Alım İşi” ihalesi ile 15 adet yabancı menşeli lüks araç kiralandığı tespit edildi. Sayıştay denetçileri, “Bin 600 cc motor hacmini aşan araçların, temsil ve ağırlama faaliyetleri nedeniyle makam aracı olarak kullanılacak olması gerekçesiyle de kiralanması mümkün değildir” uyarısında bulundu.

 

AKP’li Mamak Belediyesi’nin de kamu kurumlarına alınacak taşıtlara getirilen sınırlamayı yok sayarak lüks araç kiraladığı tespit edildi. İdare, Sayıştay’ın, ‘Mevzuata aykırı’ dediği araç kiralama işini, “Ankara’nın en büyük ilçelerinden birisiyiz. Misafirlerimizi gezdirmek amacıyla yaptık” diye savundu.

 

YURTDIŞINDA ARAÇ KİRALAMIŞLAR

 

AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin ise yurtdışında Başkan Fatma Şahin için araç kiraladığı ortaya çıktı. Sayıştay’ın tepsitlerine yanıt veren AKP’li belediyenin açıklamasında ise “Belediye Başkanının bizzat katıldığı programlar için araç kiralama hizmeti alınmıştır. En temel sebep bakanlık görevi de icra etmiş belediye başkanımızın güvenliğinin sağlanmasıdır” ifadeleri yer aldı.

 

BUNDAN SONRA YAPMAYIZ

 

AKP’li Kazan Belediyesi 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda yer alan bilgiye göre Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yapılan araç kiralama ihalesinde örnek model olarak araçların markaları da yer aldı. İhale sonucunda kiralanan lüks araçların yabancı menşeli olduğu belirtildi. AKP’li Belediye, Sayıştay denetçilerinin tespitine “Bundan sonraki kiralamaların usullere uygun olarak yapılacağı” yanıtını verdi. AKP’li Darıca Belediyesi’nin 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda da “Belediyenin taşıt kiralama ihalesi incelendiğinde, kiralanan üç adet aracın yabancı menşeli olduğu ve mevzuata uygun olmadığı belirtildi. Sayıştay raporunda, “Tasarruf genelgelerine de sıklıkla konu olan araç edinimlerine uyulması kamu kaynaklarının daha ekonomik kullanılmasına katkı sağlayacaktır” denildi.

Haberin etiketleri:

AKP, belediye, lüks, araç, denetim


Haber okunma sayısı: 189

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bahceliden-kisa-patlama-mesaji

Bahçeli'den kısa patlama mesajı

09 Temmuz 2020 Perşembe 21:11
bana-baronu-soyle-sana-partini-soyleyeyim

Bana baronu söyle sana partini söyleyeyim

09 Temmuz 2020 Perşembe 20:16
allahtan-hic-mi-korkunuz-yok

Allah'tan hiç mi korkunuz yok?

09 Temmuz 2020 Perşembe 20:06

ÜLKE GÜNDEMİ

İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır

Türkiye'nin dönem başkanlığını yürüttüğü Asya Parlamenter Asamblesi'nin (APA) "Koronavirüs (Kovid 19)

Bana baronu söyle sana partini söyleyeyim

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, "Bana baronu söyle sana partini söyleyeyim gibi bir

Davutoğlu 'Pelikancılar çete' dedi

Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Geleceği Özel’de Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ve TELE1 Ana Haber

İBB'nin yeni genel sekreterinden yolsuzluk açıklaması

İBB Genel Sekreterliği'ne ilişkin devir teslim töreninde konuşan Can Akın Çağlar, hakkındaki yolsuzluk

AKP Suriye'de yaşananlardan ders almamış

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Suriye’nin kuzeyindeki bazı bölgelerin Türk Lirası’na geçmesi

Bakan yerine milletvekili cevap verdi

AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Kurşunlu'da yapımı süren baraja ilişkin,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL