20 Şubat 2020 Perşembe

AKP'li Yılmaz'dan kadınlara destek

akpli-yilmazdan-kadinlara-destek

AKP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Üniversitesi Kongre Merkezinde gerçekleştirilen kongrenin açılışında konuştu.
27 Eylül 2017 Çarşamba 09:29

 Yılmaz, kadın girişimciliğin önemini vurguladı.

Bazen yeni fikirlerin, gelişmiş, nüfusun yoğun olduğu, kurumsallaşmanın ilerlediği bölgelerden beklendiğine işaret eden Yılmaz, "Fakat yenilik beklenmedik yerlerden gelir. Bizim bu beklenmedik yerlere önem vermemiz gerekir. Hiç ummadığınız bir yerden yeni fikirler duyabilirsiniz. O kurumsal yapılar, aslında biraz da muhafazakar olurlar. Yeni fikirlere yeni oluşumlara çok da müsaade etmezler. Çok bilmiş olurlar. Yeni bilgilere çok itibar etmezler." diye konuştu.

Yılmaz, Bingöl'den veya Anadolunun dört bir yanından çok güzel çok yeni fikirler gelmesinin mümkün olduğuna inandığını belirterek, dünya için de aynı şeyin geçerli olduğunu aktardı.

"Dünyada uzun süre sadece bir bölgeden yeni inisiyatif geliştirebilir diye yanlış bir izlenim uyandırıldı." diyen Yılmaz, şöyle devam etti: 

"Oysa dünyanın dört bir yanından yeni, iyi fikirler gelebilir. Yeter ki gözlerimizi, kulaklarımızı açalım. Her şeyden önce zihnimizi ön yargılardan kurtaralım, gönlümüzü açalım. Bunu yaptığımız zaman yeni fikirler, hiç beklenmedik köşelerden gelecektir. Eski Kalkınma Bakanı olarak şunu söyleyebilirim ki bir toplumun kalkınmışlık düzeyinin göstergesi, aslında organize olabilme kapasitesidir. Milli gelir, ihracat, kişi başına gelir, bunlar sonuçlardır, sebepler değil. Asıl sebep, bir hedef koyup o hedef etrafında organize olma kapasitesidir. Bunu başarabilen toplumlar, gelişmiş toplumlardır. Bunu başaramayan, karmaşa içinde yürüyen, enerjisini bir yere sevk edemeyen ülkeler maalesef gelişmiş ülke olamıyorlar. Bu açıdan (kongre) Bingöl için güven verici bir organizasyon oldu.""Kadınların iş gücüne katılması ve girişimci olması çok önemli"

Yılmaz, kongrenin konusunun kadın girişimciliği olduğuna dikkati çekerek, işin esasının kadınıyla, erkeğiyle insan olduğunu vurguladı.

İnsan odaklı bir kalkınma anlayışının kadınıyla, erkeğiyle bütüncül bir çerçeveye sahip olması gerektiğini aktaran Yılmaz, "İnsan odaklı kalkınma deyince çok boyutlu bir kalkınmayı anlıyoruz. Sadece rakamların büyümesinden bahsetmiyoruz." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, kadınların bir yanda ev ve aile hayatı olduğunu ve bunun küçümsenecek bir durum olmadığını belirterek, evde yapılan işlerin de en az piyasadan satın alınan meta kadar değerli olduğunu bildirdi.

Bunun milli gelir hesaplamalarında görülmediğine değinen Yılmaz, dünyadaki ulusal hesap sistemlerinde de böyle bir hesap yapmanın mümkün olmadığını söyledi.

Yılmaz, "Kadınların sadece aile hayatı ile yetinmeleri de elbette savunulacak bir durum değil. Kadınların iş gücüne katılması ve girişimci olması çok önemlidir. Bunlar da bir birinin alternatifi şeyler değil." ifadesini kullandı.

Kadınlarla ilgili önemli gördükleri 3 konuya işaret eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Birincisi eğitim. Kadınlarımız, kızlarımız donanımlı, çok iyi bir eğitimle geleceğe hazırlanmalı. Bu girişimciliğin de temelidir. İkincisi iş gücü piyasalarına ve ekonomiye girişimci olarak kadınlarımızın katılması. Şu an iş gücü piyasalarında oran yüzde 30'a ulaştı. Her yıl neredeyse bir puan daha fazla kadınlar iş gücüne dahil oluyorlar. Çok hızlı bir gelişim var. Ekonomik büyümemizde de en kritik unsurlardan biri olduğuna inanıyorum. Girişimcilikte maalesef olumsuz bir tablo var. Girişimlerin yüzde 15’i kadınlar ve bu yetersiz. Üçüncü boyut ise siyasi, sosyal ve karar alma sürçlerine katılım. Bu konuda da önemli gelişmeler yaşandığını görüyoruz."Haber okunma sayısı: 262

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

siber-zorbalikla-ilgili-11-gercek

Siber zorbalıkla ilgili 11 gerçek

20 Şubat 2020 Perşembe 18:47
suriye-ile-diyalog-olanaklari-arastirilsin

Suriye ile diyalog olanakları araştırılsın

20 Şubat 2020 Perşembe 18:09
ankarada-millet-kutuphanesi-acildi

Ankara'da Millet Kütüphanesi açıldı

20 Şubat 2020 Perşembe 15:38
almanyadaki-saldiri-irkci-kokenli-teror

Almanya'daki saldırı ırkçı kökenli terör

20 Şubat 2020 Perşembe 15:30
ali-babacan-sinirlendi

Ali Babacan sinirlendi…

20 Şubat 2020 Perşembe 09:49

ÜLKE GÜNDEMİ

MHP'li Şefkat Çetinden tokat gibi paylaşım

Devlet Bahçeli'yle MHP'nin yeniden dizaynında rol üstlenen, daha sonra Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan

Kabataş'ı karıştıran afiş!

Beşiktaş Kabataş'ta reklam panolarında yer alan görüntü polis ekiplerini harekete geçirdi. Kaynak: Kabataş'ı

Ali Babacan sinirlendi…

AKP’den istifa ederek yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın

40 kumpas şehidinin adı yaşatılacak

CHP, kamuoyunda kumpas davaları olarak bilinen Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk gibi FETÖ’nün kontrolündeki

Üye ol, sınavı kazan

Türk Büro-Sen yönetimi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda 5 Nisan’da yapılacak “görevde yükselme ve unvan

MHP'den Doğu Perinçek'e sert tepki

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Bahçeli hakkındaki açıklamaları nedeniyle Vatan Partisi Genel Başkanı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL