19 Eylül 2019 Perşembe

AKP'li Yılmaz'dan kadınlara destek

akpli-yilmazdan-kadinlara-destek

AKP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Üniversitesi Kongre Merkezinde gerçekleştirilen kongrenin açılışında konuştu.
27 Eylül 2017 Çarşamba 09:29

 Yılmaz, kadın girişimciliğin önemini vurguladı.

Bazen yeni fikirlerin, gelişmiş, nüfusun yoğun olduğu, kurumsallaşmanın ilerlediği bölgelerden beklendiğine işaret eden Yılmaz, "Fakat yenilik beklenmedik yerlerden gelir. Bizim bu beklenmedik yerlere önem vermemiz gerekir. Hiç ummadığınız bir yerden yeni fikirler duyabilirsiniz. O kurumsal yapılar, aslında biraz da muhafazakar olurlar. Yeni fikirlere yeni oluşumlara çok da müsaade etmezler. Çok bilmiş olurlar. Yeni bilgilere çok itibar etmezler." diye konuştu.

Yılmaz, Bingöl'den veya Anadolunun dört bir yanından çok güzel çok yeni fikirler gelmesinin mümkün olduğuna inandığını belirterek, dünya için de aynı şeyin geçerli olduğunu aktardı.

"Dünyada uzun süre sadece bir bölgeden yeni inisiyatif geliştirebilir diye yanlış bir izlenim uyandırıldı." diyen Yılmaz, şöyle devam etti: 

"Oysa dünyanın dört bir yanından yeni, iyi fikirler gelebilir. Yeter ki gözlerimizi, kulaklarımızı açalım. Her şeyden önce zihnimizi ön yargılardan kurtaralım, gönlümüzü açalım. Bunu yaptığımız zaman yeni fikirler, hiç beklenmedik köşelerden gelecektir. Eski Kalkınma Bakanı olarak şunu söyleyebilirim ki bir toplumun kalkınmışlık düzeyinin göstergesi, aslında organize olabilme kapasitesidir. Milli gelir, ihracat, kişi başına gelir, bunlar sonuçlardır, sebepler değil. Asıl sebep, bir hedef koyup o hedef etrafında organize olma kapasitesidir. Bunu başarabilen toplumlar, gelişmiş toplumlardır. Bunu başaramayan, karmaşa içinde yürüyen, enerjisini bir yere sevk edemeyen ülkeler maalesef gelişmiş ülke olamıyorlar. Bu açıdan (kongre) Bingöl için güven verici bir organizasyon oldu.""Kadınların iş gücüne katılması ve girişimci olması çok önemli"

Yılmaz, kongrenin konusunun kadın girişimciliği olduğuna dikkati çekerek, işin esasının kadınıyla, erkeğiyle insan olduğunu vurguladı.

İnsan odaklı bir kalkınma anlayışının kadınıyla, erkeğiyle bütüncül bir çerçeveye sahip olması gerektiğini aktaran Yılmaz, "İnsan odaklı kalkınma deyince çok boyutlu bir kalkınmayı anlıyoruz. Sadece rakamların büyümesinden bahsetmiyoruz." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, kadınların bir yanda ev ve aile hayatı olduğunu ve bunun küçümsenecek bir durum olmadığını belirterek, evde yapılan işlerin de en az piyasadan satın alınan meta kadar değerli olduğunu bildirdi.

Bunun milli gelir hesaplamalarında görülmediğine değinen Yılmaz, dünyadaki ulusal hesap sistemlerinde de böyle bir hesap yapmanın mümkün olmadığını söyledi.

Yılmaz, "Kadınların sadece aile hayatı ile yetinmeleri de elbette savunulacak bir durum değil. Kadınların iş gücüne katılması ve girişimci olması çok önemlidir. Bunlar da bir birinin alternatifi şeyler değil." ifadesini kullandı.

Kadınlarla ilgili önemli gördükleri 3 konuya işaret eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Birincisi eğitim. Kadınlarımız, kızlarımız donanımlı, çok iyi bir eğitimle geleceğe hazırlanmalı. Bu girişimciliğin de temelidir. İkincisi iş gücü piyasalarına ve ekonomiye girişimci olarak kadınlarımızın katılması. Şu an iş gücü piyasalarında oran yüzde 30'a ulaştı. Her yıl neredeyse bir puan daha fazla kadınlar iş gücüne dahil oluyorlar. Çok hızlı bir gelişim var. Ekonomik büyümemizde de en kritik unsurlardan biri olduğuna inanıyorum. Girişimcilikte maalesef olumsuz bir tablo var. Girişimlerin yüzde 15’i kadınlar ve bu yetersiz. Üçüncü boyut ise siyasi, sosyal ve karar alma sürçlerine katılım. Bu konuda da önemli gelişmeler yaşandığını görüyoruz."Haber okunma sayısı: 230

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

akpli-eski-vekilden-sok-itiraflar

AKP'li eski vekilden şok itiraflar

19 Eylül 2019 Perşembe 20:18
serefimiz-kadar-insaniz

Şerefimiz kadar insanız

19 Eylül 2019 Perşembe 20:11
mhpden-zugurt-tesellisi-gibi-aciklama

MHP'den züğürt tesellisi gibi açıklama

19 Eylül 2019 Perşembe 19:52
maklubeyi-hep-birlikte-avucladilar

Maklubeyi hep birlikte avuçladılar

19 Eylül 2019 Perşembe 19:27
erkekleri-saldirgan-yetistiriyoruz

Erkekleri saldırgan yetiştiriyoruz.

19 Eylül 2019 Perşembe 18:52
hdpden-yeni-safak-gazetesine-tepki

HDP'den Yeni Şafak gazetesine tepki

19 Eylül 2019 Perşembe 18:24

ÜLKE GÜNDEMİ

KIlıçdaroğlu ve İmamoğlu yaralı itfaiye erini ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul İl Başkanı Canan

'Erdoğan'ın diplomasının olmadığının belgeleri'

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hayatıyla ilgili yazdığı kitaplarla adından söz ettiren yazar Ergün

İSMEK, yeni eğitim dönemi için gün sayıyor

Dünyanın en büyük açık üniversitesi olarak kabul edilen İSMEK, yeni eğitim dönemine 23 Eylül Pazartesi

İBB'de plaj sezonu sona erdi

Her gün on binlerce İstanbulluyu temiz ve güvenli ortamda denizle buluşturan İBB Plajlarında sezon kapandı. 1

Eller ayda bunlar karanlık çağda

Sosyal Doku Derneği Kurucu Başkanı ve İlahiyatçı Nurettin Yıldız, sosyal medyada takipçisi bir kadından gelen

CHP'den Suriye açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin diplomasi

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL