22 Nisan 2019 Pazartesi

AKP'li Yeliz böyle buyurdu ....

akpli-yeliz-boyle-buyurdu-

Topçu Kışlası'nın yeniden gündeme getirildiği, AKM'nin yıkılıp Taksim'e cami yapıldığı bir dönemde yerel seçimlere gidilirken AKP'li vekilden yerel seçimler için 31 Mart ayaklanması benzetmesi geldi. AKP İstanbul milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, '31 Mart 1909’dan aldığımız acı dersle 31 Mart 2019'da gaflete düşmeyip zamanın Hamid'i Reisicumhur'umuza ve geleceğimize sahip çıkacağız' diye yazdı.
12 Şubat 2019 Salı 09:52

 Topçu Kışlası’nın yeniden gündeme getirildiği, AKM’nin yıkılıp Taksim’e cami yapıldığı bir dönemde yerel seçimlere gidilirken AKP’li vekilden yerel seçimler için 31 Mart ayaklanması benzetmesi geldi. AKP İstanbul milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, ’31 Mart 1909’dan aldığımız acı dersle 31 Mart 2019’da gaflete düşmeyip zamanın Hamid’i Reisicumhur’umuza ve geleceğimize sahip çıkacağız’ diye yazdı.

 

Çamlı’nın öykündüğü 31 Mart gerici ayaklanmasında İstanbul’daki gericiler İttihatçı avına çıkmış, ağaçlara genç subayları asmış, kenti yağmalamıştı. Ne var ki Trakya’dan yola çıkan ve kurmay heyetinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Paşa’nın da bulunduğu Hareket Ordusu, İstanbul’a girip gericileri teker teker yakalamış ve hürriyet düşmanı 2. Abdülhamit’i tahtından etmişti.

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın şoförüyken daha sonra AKP’den milletvekili olan ve Anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü TBMM oturumunda “Yeliz” sahte ismiyle yayın yaptığı ortaya çıkan İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, 31 Mart yerel seçimlerini şeriatçı ayaklanma 31 Mart Vakası’yla karşılaştırarak “zamanın Hamid’i Reisicumhurumuza sahip çıkacağız” ifadesini kullandı. 

Çamlı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “31 Mart 1909’dan aldığımız acı dersle 31 Mart 2019’da gaflete düşmeyip zamanın Hamid’i Reisicumhur’umuza ve geleceğimize sahip çıkacağız” diye yazdı.

 

Çamlı 8 Şubat tarihinde yaptığı “31 Mart (1909) vakasıyla Sultan Hamid’i alaşağı edip koskoca Osmanlı’ya gavura peşkeş çekenlerin torunlarını, şimdi tam 100 sene sonra 2019 yılında, 2. 31 Mart vakasıyla (seçimde) tarihin çöplüğüne atacağız! O zaman da İslamı, solcu, Türkçü, Kürtçü vs. görünümlüydüler, şimdi de” paylaşımını da yeniden alıntıladı.

 

soL’un haberine göre, Twitter’daki takipçilerinin de tepki gösterdiği Çamlı’nın mesajına yapılan bazı yorumlarda şu ifadelere yer verildi:

– Madde 216 1’e girer bu Yeliz. Ya sil ya da özür dile.

– Ayrıca matematiğin problemli sanırım. 100 sene değil 110 sene yapar.

– Biz intikam için yaşadık demeye getiriyor ki hep öyleydi.

– Mutlaka günde 5 vakit tarih oku. O cumhurun reisi değil, mutlak hüküm sahibi padişahtı. Zamanın Hamid’i varsa zamanın Vahdettinleri de var. Unutma ki zamanın Atatürkleri milyonlarca Yeliz abi.

– Altı üstü bize hizmet edecek belediye başkanı seçilecek bu ötekileştirme niye bu hıncınız kime?

 

31 MART VAKASI NEDİR?

1908 Meşrutiyet Devrimi’nden 8 ay sonra çıkan 31 Mart gerici ayaklanması, 13 Nisan 1909’da kimi medrese öğrencilerinin, şeriat isteklilerinin ve bazı askeri birliklerin İstanbul’daki yönetime karşı gerçekleştirdikleri bir ayaklanma. Miladi takvime göre 13 Nisan 1909’da yaşanan bu ayaklanma, Rumi takvime göre 31 Mart 1325’te yaşandığı için tarihte de “31 Mart Vakası” olarak anılageldi. Meşrutiyet’i kurtarma heyecanı ve azmi içinde yola çıkan Hareket Ordusu, İstanbul’a girip gerici ayaklanmayı bastırdı. Ayaklananların üssü bugünkü Gezi Parkı’nın yerinde olan Topçu Kışlası’ydı. En sert çatışmalar da orada oldu.

 

toplumsal

 Haber okunma sayısı: 46

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bir-milim-geri-adim-atmayacagim

Bir milim geri adım atmayacağım

22 Nisan 2019 Pazartesi 09:40
istanbulda-secim-sonrasi-ilk-anket

İstanbul'da seçim sonrası ilk anket

21 Nisan 2019 Pazar 15:07
kumpasa-uc-bavul-yetmedi

Kumpasa üç bavul yetmedi

21 Nisan 2019 Pazar 11:58
erkan-tana-mehter-gondermesi

Erkan Tan'a 'Mehter' göndermesi

21 Nisan 2019 Pazar 11:45

ÜLKE GÜNDEMİ

Erkan Tan'a 'Mehter' göndermesi

Fox TV'de sabah haberleri sunan gazeteci İsmail Küçükkaya, Ekrem İmamoğlu'na "Oğlum" diyen Erkan Tan'a selam

Fatih Portakal AKP'nin oy oranını açıkladı

Fox tv Ana Haber suncusu Fatih Portakal, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin partisinin oy oranını açıklamasının

EYT'lilerin hakları gasp edilmiştir

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada

Borçlar yazılınca billboardları tahrip ettiler

31 Mart seçimlerinde CHP'nin AKP'den devraldığı Çanakkale Bayramiç Belediyesi’nin borç durumunun yer aldığı

Türkiye İttifak'ına muhalefetten destek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘asıl gündemimize odaklanım’ çağrısına CHP, İyi Parti, Vatan Partisi

Belediye çalışanlarından skandal İmamoğlu mesajları

Yerel seçimlerin ardından geçen 17 günün sonunda Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı ve göreve başladı. Ancak

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL