06 Nisan 2020 Pazartesi

AKP peşkeş listesine tren garını da ekledi

akp-peskes-listesine-tren-garini-da-ekledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklaması ile Ankara Tren Garı yerleşkesi içerisinde yer alan bazı binaların Ankara Medipol Üniversitesi’ne verildiği iddialarına dikkat çekti.
29 Temmuz 2019 Pazartesi 16:32

 Mart ayında Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması amacıyla verdiği soru önergesi ile Ankara Medipol Üniversitesinin kurucu vakfı ile İstanbul Medipol Üniversitesinin kurucu vakfının isimleri arasında sadece bir kelime farklı olduğunu ve bu iki üniversiteye kamunun olağan dışı destekler verdiğini TBMM gündemine taşıyan CHP’li Vekil, Milli Eğitim Bakanı’na sorduğu “Medipol Üniversitelerine kamuya ait arazilerin defalarca tahsis edilmesinin gerekçesi nedir? İstanbul’da Medipol Üniversitesine tahsis edilen tarihi tekel binasının ve Kavacık’ta bulunan arazinin değeri ne kadardır? Ankara’da Medipol Üniversitesine tahsis edilen 180 bin metre karelik arazinin değeri ne kadardır? Ankara ve İstanbul’da Medipol Üniversitesine tahsis edilen bina ve arazilerin karşılığında herhangi bir bedel alınmış mıdır? TOKİ tarafından geliri düşük yurttaşlarımız için konut yapılması gereken arazinin Medipol Üniversitesine süresiz ve bedelsiz olarak verilmesi doğru mudur? 2002 yılından bu yana, hangi vakıf üniversitelerine süresiz ve bedelsiz olarak bina ve arazi tahsis edilmiştir?” sorularına yanıt alamadığını kaydetti.

 

Lale Karabıyık yaptığı açıklamada, Nisan ayında TBMM’ye verdiği Meclis Araştırma Önergesi ile Medipol Üniversitesine, hangi sebeplerle bedelsiz ve süresiz olarak arazi ve bina tahsis edildiğinin, bu üniversitenin diğer vakıf üniversitelerinden niçin ayrıcalıklı hale getirildiğinin ve taşınmazların tahsisinin usule uygun olup olmadığının araştırılması teklifinin gündeme alınmadığını, sordukları sorular yanıt bulmadan Ankara Medipol Üniversitesi’ne Ankara Tren Garı yerleşkesi içerisinde yer alan tarihi binanın tahsisi haberinin gündeme geldiğini söyledi.

 

Medipol Üniversitelerine Kamuya Ait Arazilerin Defalarca Tahsis Edilmesinin Gerekçesi Nedir? 

AKP iktidarının yandaşa peşkeşi devam ederken, ülkemizin tarihi bir sembolünün bir üniversiteye verilmesi iddialarının acilen yanıtlanması gerektiğini belirten Karabıyık, “Medipol Üniversitesine neden bu ayrıcalıkların tanındığı, tahsis edilen bina ve arazilerin değerinin ne kadar olduğu, Ankara’da 175 bin metre karelik, konut yapılması gereken TOKİ arazisinin niçin bedelsiz olarak tahsis edildiği açıklanmamıştır. Şimdi tekrar soruyoruz: “Ankara Garı’nın Ankara Medipol Üniversitesine tahsisi iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır? Medipol Üniversitelerine kamuya ait arazilerin defalarca tahsis edilmesinin gerekçesi nedir? İstanbul’da Medipol Üniversitesine tahsis edilen tarihi tekel binasının ve Kavacık’ta bulunan arazinin değeri ne kadardır? Ankara’da Medipol Üniversitesine tahsis edilen 180 bin metre karelik arazinin değeri ne kadardır? Ankara ve İstanbul’da Medipol Üniversitesine tahsis edilen bina ve arazilerin karşılığında herhangi bir bedel alınmış mıdır? TOKİ tarafından geliri düşük yurttaşlarımız için konut yapılması gereken arazinin Medipol Üniversitesine süresiz ve bedelsiz olarak verilmesi doğru mudur? 2002 yılından bu yana, hangi vakıf üniversitelerine süresiz ve bedelsiz olarak bina ve arazi tahsis edilmiştir?” sözleriyle açıklamasını tamamladı.Haber okunma sayısı: 103

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bunlar-erdogani-rahatsiz-etti

Bunlar Erdoğan'ı rahatsız etti

04 Nisan 2020 Cumartesi 22:35
her-sey-silinir-ama-gecmis-silinmez

Her şey silinir ama geçmiş silinmez

04 Nisan 2020 Cumartesi 21:24
vicdana-sigmayanin-affi-yok

Vicdana sığmayanın AFFI YOK

04 Nisan 2020 Cumartesi 21:09
bedeli-zaferden-sonra-odenecektir

Bedeli zaferden sonra ödenecektir

04 Nisan 2020 Cumartesi 20:21

ÜLKE GÜNDEMİ

Mansur Yavaş çağrı yaptı, hayırseverler harekete geçti!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Twitter’dan bir video ile çağrı yaparak sosyal

Gökçek’in Keçiörengücü’ne açtığı bir musluk daha kesildi

ABB, Gökçek’in isim babası olduğu Keçiörengücü spor kulübü tarafından işletilen taksi durağını geri

Destici kıyas faturalara tepki gösterdi

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın minik ortağı Mustafa Destici, “Tedbir amaçlı

Erdoğan 'İki ayyaş' dedi, sıkışınca 'Atatürk' dedi

Bugünkü açıklamasında Mustafa Kemal Atatürk'ün ismini tam olarak kullanmasını eleştiren CHP'li Muharrem İnce

Sağlıkçıların menüsü domates, peynir, salatalık

Koronavirüsüyle canı pahasına mücadele eden ve her akşam saat 21.00'da ülke genelinde alkışlanan sağlık

Coronavirüs mücadelesinde 3 önemli kavram

Solunum Derneği TÜSAD, koronavirüs (CoVid-19) salgınına karşı #evdekal çağrısını yinelerken önemli

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL