21 Ocak 2020 Salı

AKP kaynayan kazan

akp-kaynayan-kazan

Başkanlık sistemiyle 16’ya düşürülen bakanlık sayısının tekrar artırılması düşünülüyor.
30 Haziran 2019 Pazar 09:45

 Cumhurbaşkanlığı sistemiyle 16’ya düşürülen bakanlık sayısının tekrar artırılması düşünülüyor. Birinci yılında “yap- boz”a dönen sistemde temel sorunun “denge denetim” sisteminin iyi kurulamaması olduğu belirtiliyor.

 

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeni sistemin eksiklikleri ve aksaklıklarıyla ilgili çalışma yapılacağını açıklarken, bir süredir AKP içinde eleştiri konusu olan bakanlıkların işleyişi ve yapısının da bu çalışmada masada olacağı belirtiliyor.

 

Yeni sisteme geçilmesiyle birlikte 16’ya düşürülen bakanlık sayısının bazıları ayrılarak artırılabileceği kaydediliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ayrılması gerektiği dile getirilirken; Erdoğan’ın kabine revizyonu için bu çalışmanın sonucunu bekleyebileceği kaydediliyor. 

BAŞKANLIK EKONOMİYİ ÇÖKERTTİ

CUMHURİYET'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, Erdoğan, AKP’de bir süredir uygulama sorunları, tam oturmaması nedeniyle işleyiş sıkıntıları ve yapısal tıkanıklıklar nedeniyle eleştiri konusu olan yeni sistemle ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bir çalışma yapılacağını açıklamıştı.

 

Erdoğan, sistemin 1 yıllık uygulama sonuçları, eksiklikleri, aksaklıkları ve geleştirilmesi gereken yönleriyle ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında bakanlar, kurumlar, akademisyenler, medya mensupları ve ilgili tüm kesimlerin katılımıyla değerlendirmenin gerçekleştirileceğini söylemişti.

 

Cumhurbaşkanlığı’nda yapılacak bu çalışmanın bir ayağını da, 24 Haziran seçimlerinin ardından yeniden kurgulanan bakanlıkların yapısının oluşturacağı kaydediliyor.

 

'HANTAL BİR YAPI'

24 Haziran seçimlerinin hemen ardından Erdoğan yeni sistemin ilk kabinesini oluştururken, Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle bakanlık sayısını 16’ya düşürmüş, Hazine Müsteşarlığı’nın bağlı olduğu Başbakan Yardımcılığı kalktığı için Maliye Bakanlığı’nın bünyesine Hazine Müsteşarlığı da alınmış, Hazine ve Maliye Bakanlığı kurulmuştu.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı birleştirilerek “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı”, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı birleştirilerek “Tarım ve Orman Bakanlığı” oluşturulmuştu.

 

AKP kulislerinde, özellikle bu 3 bakanlığın çalışma alanı ve personel sayısının çok fazla olduğu, bakanlıkların birleşmesiyle daha işlevsel bir yapı kurulması amaçlanmasına karşın hantal bir yapıya dönüştüğü eleştirileri dile getiriliyor.

 

Tıkanıklıkların aşılması için bu bakanlıkların yeniden ayrılabileceği, diğer bakanlıklardaki işleyişin de değerlendirilerek Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle yeniden yapılandırılacağı kaydediliyor.

 

Erdoğan’ın, olası bir kabine revizyonu için bu çalışmanın sonucunu bekleyebileceği ifade ediliyor. Sistem üzerindeki bir diğer eleştiri de, Cumhurbaşkanlığı’ndaki kurullar ve ofislerle genel merkez ve TBMM’deki yasama süreçleriyle ilgili yetki karmaşasının yaşandığı yönünde.

 

Parti kulislerinde “Birçok düzenlemeyle ilgili karar Cumhurbaşkanlığı’ndaki kurullarda netleştiriliyor. Bunlarla ilgili genel merkezde yeterince istişare yapılamıyor. Bu şekilde TBMM’ye gelen yasa önerilerinin içeriği parti içinde tartışmalara neden oluyor” görüşü dile getiriliyor.

 

'YETKİ PAYLAŞILMALI'

Yeni sistemle birlikte her türlü kararda Cumhurbaşkanı’na yetki verilmesi de eleştirilen bir başka konu.

 

Her konuda Erdoğan’ın onayının beklenmesi nedeniyle karar alma mekanizmalarında tıkanıklık yaşandığı, bu durumun Erdoğan’ın devlet işlerinden parti işlerine yeterince zaman ayıramamasına neden olduğu, Cumhurbaşkanı’nın bakanlıklar ve kamu yöneticileriyle yetkilerini paylaşması gerektiği kaydediliyor.

 

Parti yöneticileri, temel sorunun “denge denetim” sisteminin iyi kurulamamasından kaynaklandığına dikkat çekiyor.Haber okunma sayısı: 80

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

16 bin 629 öğrenci tarım işçisi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM İnsan Haklarını

İşçiler ürettikleri değerden pay alamıyor

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis'te düzenlediği basın

AKP'li başkanın paylaşımı tepki çekti

AKP’li Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz sosyal medya hesabından Rahşan Ecevit'in vefatı ile ilgili bir

Son 29 yılın en işlevsiz Meclis’i

Ülke, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle birlikte Erdoğan'ın kararnameleri ile yönetilirken etkisi

Kur'an kursu öğreticilerine adaletsizlik yapılıyor

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Libya'daki

Gökçek'te inanılmaz 29 Ekim harcaması

Görevinden istifa ettirilen Gökçek’in başkanlığı döneminde Ankara’daki ‘29 Ekim fener alayı’ için

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL