19 Ekim 2019 Cumartesi

Adalet herkes için eşit olmalı

adalet-herkes-icin-esit-olmali

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; işadamı Fettah Tamince hakkındaki karar ve FETÖ borsası tartışmalarıyla ilgili olarak, “Adalet herkes için eşit davranılmayı da zorunlu kılıyor. Siz adaleti, keyfi olarak, ‘Ali için, Veli için şöyle uygulansın’ diyemezsiniz. Fettah Tamince güçlü bir insan. Tuttuğu avukatlar Sayın Erdoğan’ın avukatları. Oradaki ilişkilerin çok iyi irdelenmesi lazım. Bu dava hangi gerekçeyle açılmadı? Hangi savcı, hakim? Bütün bu ayrıntıların kamuoyuna açıklanması lazım” diye konuştu.
20 Eylül 2019 Cuma 18:28

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile CHP Genel Merkezinde bir araya geldi.

 

Görüşmede Genel Başkan Yardımcıları Fail Öztrak ve Bülent Kuşoğlu da hazır bulundu.

Görüşme sonrasında ortak basın açıklaması yapan iki lider şunları kaydetti: 

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Sayın Genel Başkanla gayet güzel, doyurucu bir sohbet gerçekleştirdik. Hem Türkiye’yi, hem dünyayı, hem bölgemizi konuştuk. Düşüncelerimizi karşılıklı olarak birbirimize aktardık. Sayın Genel Başkan’ın düşünceleri bizim için çok değerli ve önemliydi. O düşünceleri paylaşmak ve öğrenmek de bizim açımızdan büyük bir yarar sağladı diyebilirim.


Kendilerine ziyaretleri dolayısıyla yürekten teşekkür ediyorum. Sayın Genel Başkan, sağ olun" dedi 

Kılıçdaroğlu'ndan sonra konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'da "Efendim ben de Sayın Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. Epey bir zamandır ziyaret etme arzumuz oldu, bir türlü gerçekleştiremedik, hem seçimlerden sonra, hem de kendisine maalesef yapılan bir takım menfur saldırılardan sonra. Bugün artık şartlar epeyce değişti. Ümit ediyoruz ki, ülkemiz de, bölgemiz de normalleşme havasına girer. Bu gelişmeler konusunda, biraz önce ifade ettikleri gibi karşılıklı fikirlerimizi gündeme getirdik.


Şu konuda bir ittifakımız var, farklı fikirlerin barış içinde gündeme getirilme imkanı olursa ülkede huzur olur. Bu konuda da zannediyorum ki, hemen hemen herkes aynı şeyleri düşünüyor. Ben gösterdikleri hüsnü kabulden dolayı kendisine de, arkadaşlarına da özellikle teşekkür ediyorum. İnşallah ülkemizin geleceği için hayırlar görürüz önümüzdeki günlerde. Bu görüşmelerimiz, bu konuşmalarımız da hayırlara vesile olur." diyerek karşılık verdi

 

Soru- Sayın Genel Başkan, Adalet Bakanlığının Fettah Tamince’yle ilgili bir kararı var. Yeniden yargılanmasının önünü açabilecek bir karar olduğu söyleniyor. Birincisi bu konuyu nasıl değerlendirirsiniz, ikincisi de Tank Palet Fabrikasıyla ilgili Sayın Genel Başkan’ın açıkladığı 1105 Sayılı Karar; AK Parti Sözcüsü de doğruladı ancak bu karar paylaşılmadı, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?


Temel KARAMOLLAOĞLU- Yani önceden bazı konular gündeme getiriliyor, açılıyor. Yani bunun gerekçelerini neye dayandırmak lazım, neden böyle oluyor. Özellikle şunu ifade edeyim, beni en çok şaşırtan konulardan bir tanesi, yani geçmiş olsun dileklerimizin arasında o da vardı, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanıyla ilgili aradan 7 yıl geçtikten sonra bu konuyu yeniden açıp dava açmak yani gündemi değiştirmeye mütevellit bir çalışma gibi gözüküyor bana. Onun için ben bu konuların tekrar tekrar gündeme getirilip, yeniden pişirilip servis edilmesini, üzerinde fazla yorum yapmayı da doğru bulmuyorum. Onu da açıklıkla söyleyeyim. Tank Palet Fabrikasına gelince, yani stratejik bir tesis 25 yıllığına ifade olarak efendim işte biz bunu aslında bir bakıma kiraladık gibi bir düşünceyi izah ediyorlar, satmadık, vermedik diye. Ama siz şu anda öyle bir fabrikayı, işletmesini, yönetimini, çalışmayı bütünüyle başka bir firmaya verdiğiniz zaman; efendim biz orayı kontrol ederiz, emniyete alırız gibi ifadeler bence yapılan işin mahiyetini değiştirmez. Zaten devlet bu tip noktalarda bir bakıma, işletmeye önem veriyor? Satın alsa da zaten yapılacak iş bundan ibaret. Özelleştirmeler geçmişte yapıldı, bazı tesisler satıldı. Satıldıktan sonra yok oldu bu tesislerin büyük bir kısmı. Tank Palet stratejik bir tesis, devletin mülkiyetinde bulunması daha uygun olurdu kanaatindeyiz. İşletmesinin devrinin bile, yarın beklemediğimiz sorunlara vesile olma ihtimali var demektir. Bundan dolayı da ben şahsen Tank Palet Fabrikasının özelleştirilmesini baştan beri, adına ister özelleştirme, ister kiralama deyin, doğru bulmadığımı ifade etmek istiyorum. Bu açıklamalar da benim bu söylediğim düşünceleri doğruluyor bakın bir bakıma. Yani şu anda orada hakim olan, orayı işleten zihniyet veya kurum kimse, Devlet değil.


Soru- Kemal Bey, iktidar af düzenlemesinin detayları da ortaya çıkmaya başladı. MHP’den Feti Yıldız bugün gazetelere yaptığı bir açıklamada, ‘cezanın infazının 1/2’sini, yani yarısını yatan tahliye edilebilecek’ dedi. Siz bu yeni af düzenlemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir de FETÖ’ye ek olarak, Tamince’ye ek olarak daha önce sizde çok dile getirmiştiniz FETÖ Borsası. Yeniden FETÖ Borsası mı gündemde efendim?


Kemal KILIÇDAROĞLU- Önce şunu ifade edeyim, parlamentoya gelecek olan değişiklikleri görmeden yorum yapmanın sağlıklı olacağını düşünmüyorum. Adalet Bakanlığı bir hazırlık yapıyor zaten, bu değişik seferler ifade edildi. Gelir parlamentoya, biz o çerçevede kendi görüşümüzü bir şekliyle ifade ederiz.


Tamince konusuna gelince, bir FETÖ Borsası olduğunu önce biz dile getirmedik. AK Parti içinden farklı arkadaşlar, Türkiye’de bir FETÖ Borsasının kurulduğunu, parası olanların dışarıya çıktığını, parası olmayan garibanların da içerde kaldığını defalarca ifade ettiler. Hatta bu konuda bir de cinayetin işlendiğini biliyoruz, İzmir’de bir kişi öldürüldü, ama bu olay da büyük ölçüde sanki kapatıldı, üstü örtüldü gibi görünüyor.


Bizim düşüncemiz şu, adalet herkes için eşit davranılmayı da zorunlu kılıyor. Siz adalet keyfi olarak Ali için şöyle, Veli için şöyle uygulansın diyemezsiniz. Fettah Tamince güçlü bir insan, tuttuğu avukatlar Sayın Erdoğan’ın avukatları. Oradaki ilişkilerin çok iyi irdelenmesi lazım, bu dava hangi gerekçeyle açılmadı, kim açmadı, hangi savcı, hangi hakim bu olaylarda şu veya bu şekilde taraf oldular? Bütün bu ayrıntıların kamuoyuna açıklanması lazım. Kim açıklayacak? Elbette ki, şikayeti dikkate alıp tekrar dava açılmasını öngören Adalet Bakanlığının bu konuda daha doyurucu bir açıklama yapması lazım.


Soru- Efendim Suriye de gündem olarak ikili görüşmenizde gündeme geldi mi?


Kemal KILIÇDAROĞLU- Her konuyu, iç politika, dış politika hepsini konuştuk. Sayın Genel Başkan’ın görüşlerini aldım.  Haber okunma sayısı: 41

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Trilyonluk bütçede halka düşen vergi ve zam

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 2020 yılı bütçesinde halka “vergi ve zam” düştüğünü vurgulayarak,

Partimizin belediyeleri daha kayyım eliyle gasp edildi

HDP'nin 31 Mart seçimlerinde kazandığı 3 belediyeye kayyum atandı. Tutuklanan Nusaybin, Yüksekova ve Hakkari

Durdurulmuş metrolardaki tehlike ortadan kaldırılıyor

İBB, finansal sorunlar nedeniyle durdurulan, mevcut haliyle kent için risk oluşturabilecek metro projelerini yeniden

Belediyeleri genel müdürlük altında mı toplayacaksınız?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Belediyeleri bir genel

İETT araçları 29 Ekim'de ücretsiz

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yılını görkemli törenlerle kutlamaya hazırlanan İBB, bu milli bayramda

'Sert adam olma. Aptal olma

Trump'ın Erdoğan'a yazdığı öne sürülen, birbirinden inanılmaz ifadelerle dolu bir mektup ortaya çıktı.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL