08 Temmuz 2020 Çarşamba

Ozan Ceyhun, Türkiye'nin itibarının katili

-ozan-ceyhun-turkiyenin-itibarinin-katili

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
27 Şubat 2020 Perşembe 17:59

 CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "CHP'nin ifade ettiği demokrasi ittifakı, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu ve şu an toplumun içinde bulunduğu bütün sıkıntılardan kurtulması için bir partiyi değil bir anlayışı tarif eden bir ittifak modelidir." dedi.

Bugün TBMM Genel Kurulu'nda "liyakatsiz partili büyükelçi atamalarına" ilişkin grup önerilerinin görüşüleceğini belirten Özgür Özel, Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un atanmasıyla birlikte bir tartışmanın yeniden Türkiye'nin gündemine geldiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti'ni temsile yetkili ve aracında Türkiye Cumhuriyeti bayrağını taşıyacak üç kamu görevlisinin bulunduğunu, bunların cumhurbaşkanı, valiler ve büyükelçiler olduğunu ifade eden Özel, "Ülkücü camia Ozan Ceyhun'un neler yaptığını biliyor ama o özgül olayda biz tartışmayı kendi içlerinde bırakıyoruz. Hep öyle yaptık. Biz, 'Ozan Ceyhun şunun, bunun katilidir' demedik ama Ozan Ceyhun'un, Türkiye'nin itibarının katili bir atamanın ürünü olduğunu da her zaman ifade ettik. Bu son derece önemli." diye konuştu.

Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un önce Avusturya'da sığınmacı olduğunu sonra Almanya'ya geçtiğini ifade eden CHP'li Özel, "Viyana'da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni temsil edecek. Kriptolar okuyacak, yazacak ama herkes biliyor ki Ceyhun'u Avusturya hükümetine sığındığında, Avusturya istihbarat örgütü sorguladı. Alman istihbarat örgütü sorguladı. Bu irtibatın ne zaman kesildiği ya da kesilip kesilmediği merak konusu." dedi.

Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakçı'nın ABD vatandaşı olduğunu söyleyen Özgür Özel, ABD vatandaşlarının ettiği yemini okuyarak, "Türkiye'nin egemenliğini reddetmiş bir kişi Türkiye'nin dış politikasında önemli bir görev alıyor. Diğer yandan Egemen Bağış'ı ve giysi torbasını hatırlamadan geçmemek gerekiyor. Şaban Dişli'nin Hollanda'da Türkiye'yi temsil edeceğini hatırlamak lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bakü dönüşü uçakta HTS kayıtlarına ilişkin yaptığı açıklamalara işaret eden Özel, "Recep Tayyip Erdoğan'ın şantaj siyasetinden bizim gocunduğumuz bir şey yok. Şüpheleri artırmaya, ayıklanmış HTS kayıtlarını işine geldiği zaman konuşmaya değil, bir an önce hukukun, yargının üzerindeki baskıları ortadan kaldırıp, bu konuda Meclisin içinde, gözetiminde olduğu bir sürecin bir an önce başlatılmasını söylüyoruz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Adana Mutabakatı ile ilgili söylediklerinin "enteresan olduğunu" savunan CHP Grup Başkanvekili Özel, "Adana Mutabakatı, Türkiye ile Suriye arasında yapılmış, o ülkenin içindeki terörist unsurların sınır aşması ya da sınır ötesinde yapılanması durumunda taraflara hak veren bir mutabakat. Terörle mücadeleyle ilgili mutabakat. İdlib'de rejim ile karşı karşıya geldiğinde sen tutup da 'Adana Mutabakatı' diyemiyorsun. 'İdlib'deki varlığımızı Adana Mutabakatına dayatıyoruz' demek güç getirmez. Dış politikada tezinizi çökertir, mahcup duruma düşersiniz ve ciddiyetiniz kalmaz." şeklinde konuştu.

Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemlerinin kutuda kaldığını savunan Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda, "Bugün Suriye ile olan 911 kilometrelik sınırımızın ötesinde verdiğimiz her mücadeleyi yarın kendi topraklarımızda bugünkünden 10 kat, 100 kat fazla büyük kayıplarla yürütmek zorunda kalacağız" dediğini anımsatarak, bunun kabul edilebilir bir açıklama olmadığını, bu konuda Meclise bilgi verilmesi gerektiğini ve resmi girişimde bulunacaklarını söyledi.

CHP'li Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gezi olaylarını kendi zihninde, kafasında mahkûm ettiğini, isyanının ise kendi kafasındaki mahkûmiyete yargının iştirak etmemesi olduğunu ileri sürdü. Gezi odaklı olaylar döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabataş olayına ilişkin açıklamalarını hatırlatan Özel, "Yarın 353'üncü cuma, Kabataş görüntülerini göstersene." ifadesini kullandı.

Türkiye Varlık Fonu'na ilişkin kanuna göre, fonun denetim raporunun en geç ekim ayında Meclise sunulması ve o yıl içinde görüşülmesi gerektiğini belirten Özgür Özel, ancak bunların yapılmadığını ve bunu TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a yazılı soru önergesi ile sunduğunu, önergenin yasal süre geçmesine rağmen işleme dahi alınmadığını söyledi.

Basın mensuplarının, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Avrupa Parlamentosu heyetiyle yaptığı görüşmede "geniş bir demokrasi platformuna" yönelik değerlendirmesi ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın ittifaklara ilişkin açıklamasını anımsatması üzerine Özel, "CHP, bugün Türkiye'de sürekli bir koalisyon beklentisi yaratılarak konuşulan ittifak söyleminin ne kadar sağlıksız olacağını, rejime kast eden anayasa değişikliğinden önce söylemişti." dedi.

Kamuoyu araştırmaları ile parlamento gücüne göre ve seçim barajı olduğu için ittifaka muhtaç olmayan iki parti göründüğünü dile getiren CHP Grup Başkanvekili Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"CHP'nin ifade ettiği demokrasi ittifakı, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu ve şu an toplumun içinde bulunduğu bütün sıkıntılardan kurtulması için bir partiyi değil bir anlayışı tarif eden bir ittifak modelidir. Yoksa bir çağrı yapacaksak muhafazakarları, muhafazakâr demokratları, Müslüman demokratları, milliyetçi demokratları, Kürt demokratları, Türkiye coğrafyasının dört bir yanında yaşayan herkesi CHP'ye davet ederiz. Geçen seçimde Millet İttifakımız vardı oraya davet ettik ama bugün Türkiye'nin sorunlarından kurtulmak için partileri aşan bir ittifaka ihtiyacı var."

Tam bir toplumsal mutabakat isteyen herkesin kuracağı "demokrasi ittifakının" Türkiye'ye nefes aldıracağını ifade eden Özel, şöyle devam etti:

"Türkiye'yi gelecekte daha güvenli, daha zengin bir ülke haline getirecek. Tarif edilen demokrasi ittifakı tam da budur. Bunun kapısı geçmiş seçimlerde AK Parti'ye oy vermiş güzel insanlara kapalı değildir. MHP'ye oy vermiş ama bugün düşülen durumdan rahatsız güzel insanlara, yurdumuzun insanlarına kapalı değildir. Hiçbir siyasi görüşe kapalı değildir.

Cumhuriyet, Atatürk, cumhuriyeti cumhuriyet yapan değerlerle ve Türkiye'nin ortak geleceğiyle, demokrasiyle sorunu olmasın. Kırmızı çizgi, demokrasiyle ve cumhuriyetin kurucu değerleriyle sorun yaşanıyor olmamasıdır."

Bir gazetecinin, "Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatının 17/25 Aralık tapelerine ilişkin açıklamasını" hatırlatması üzerine Özel, "AK Parti, dünyada hangi kuruluşa güveniyorsa o tapelerin orijinallerini, güvenilen uluslararası bir kuruluşa gönderelim montaj, birleştirme olduğunu ispatlasınlar. Bunu yapmaları mümkün değil." ifadelerini kullandı.Haber okunma sayısı: 115

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

81 ile koronavirüs genelgesi gönderildi

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Covid- 19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler” konulu genelge gönderdi.

Dervişoğlu'ndan AKP'li Tosun'a sert kapak

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, AKP eski milletvekili Resul Tosun ile canlı yayında tartışma

'Meclis dizi izleme değil çalışma yeri' demişti

TBMM'deki Netflix erişim engelini "Meclis dizi izleme yeri değil,çalışma yeri" sözleriyle savunan AKP'li Rümeysa

HKP Hamza Yerlikaya'nın peşini bırakmıyor

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya'nın

Tek adam rejimiyle birlikte totalitarizme gidiyoruz

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, barolara ilişkin düzenlemeye hiçbir demokratik hukuk devletinde

Barajın adı var, kendisi yok

2017’de törenle temeli atılan ve 450 milyon liraya mal olacağı açıklanan Çankırı’daki Devrez Kızlaryolu

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL