18 Mart 2019 Pazartesi

Sağlıkta cilalı tırpan

saglikta-cilali-tirpan

Yasa teklifine göre kamudan atılan doktorlar yalnızca özel hastanelerde çalışabilecek, verdikleri raporlar yargı ve idari işlemlerde dikkate alınmayacak.
31 Ekim 2018 Çarşamba 10:38

 AKP’li milletvekillerince dün TBMM Başkanlığı’na sunulan yasa önerisi şu düzenlemeleri öngörüyor:

 

-Bakanlığın belirlediği kurumlar ilaç getirebilecek: Türkiye’de ruhsatlı olmayan veya ruhsatlı olup da çeşitli nedenlerle piyasada bulunmayan ilaçlar, Sağlık Bakanlığı tarafından uygun görülen kurum-kuruluşlar ile SGK ve Türk Eczacıları Birliği aracılığıyla kişisel kullanım amacıyla reçeteli olarak yurtdışından temin edilebilecek ve doğrudan hastalara verilebilecek. Hastanelerin yurtdışından toplu olarak getirdiği ilaçların temini de bu şekilde sağlanabilecek. Bu şekilde yurtdışından getirilen ilaçlar, yurtdışı ilaç listesine girdiği tarihten itibaren 3 yıl içerisinde izin-ruhsat sahibi tarafından ruhsat başvurusunda bulunulması ve başvuru tarihinden itibaren en geç 2 yıl içerisinde ruhsat alınması zorunlu olacak. Ruhsat başvurusu yapılmayan veya ruhsatı alınmayan ilaçların bu şekilde teminine devam edilmesine karar vermeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

 

-Kamudan atılan doktorların çalışmalarına sınırlama: Terör örgütleriyle iltisaklı olduğu gerekçesiyle kamudan atılan veya kamu görevinden çıkarılan veya güvenlik soruşturması sonucuna göre kamu görevine alınmayan doktor ve diş hekimleri yalnızca SGK ve kamu kurumları ile sözleşmesi bulunmayan özel sağlık kuruluşları ve vakıf üniversitelerinde çalışabilecek. Zorunlu hizmet yükümlüsü olan doktorlar, kamu görevine alınmamasına karar verildiği tarihten itibaren devlet hizmet süresi kadar mesleklerini yapamayacak. Zorunlu devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirirken kamu görevinden çıkarılanların hizmet süreleri bu süreden düşülecek. Bunların düzenledikleri raporlar, yargı kararlarına ve idari işlemlere esas alınmayacak. 

-TTB’nin yetkilerine tırpan: Özel kurum ve işyeri doktorlarının başka bir yerde tabip odalarından, aynı pozisyonda olan diş hekimlerinin Diş Hekimleri Birliği’nden izin almadan çalışamayacağı hükmü kaldırılacak.

 

-Tüp bebek yalnızca evlilere uygulanacak: Tüp bebek yöntemi sadece evli olan eşler arasında gerçekleştirilecek. Eşlerden biri veya her ikisinden alınan üreme hücreleri ve bu hücrelerden elde edilen embriyonun başka kişilere uygulanması yoluyla çocuk sahibi olmak ve taşıyıcı annelik yasak olacak.

 

-Sperm bankasından çocuk sahibi olmak yasak: Başkasına ait üreme hücresi veya embriyonun kulanılarak donasyon işlemi yapılması ve bunun için yumurta ve embriyo bağışı, satışı, ithalatı, ihracatı ve bu işlemlere aracılık edilmesi yasak olacak.

 

-Organ nakline akraba koşulu: Daha önce yönetmelik hükümleriyle düzenlenen canlıdan organ naklinin alıcının en az 2 yıldan beri evli olduğu eşi ile 4. dereceye kadar kan ve kayın hısımlarından yapılabilmesi, organ nakli gereken hastalığın evlilikten sonra teşhis edildiği durumlarda eşlerin en az 2 yıllık evli olması şartının aranmayacağı, bunun dışında kalan canlıdan organ nakillerinin etik açıdan değerlendirmesi, organ nakli başvurusunun yapıldığı ilde oluşturulan Organ Nakli Değerlendirme Etik komisyonları tarafından yapılmasına ilişkin düzenlemeler yasa önerisine eklendi. Komisyonların kararlarına karşı yapılacak itirazları değerlendirmek üzere Ulusal Organ Nakli Etik Kurulu oluşturulacak.

 

- Sağlık çalışanlarına şiddet: Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri nedeniyle kasten işlenen suçlardan şüpheli olanlar kolluk görevlilerince yakalanacak ve gerekli işlemleri yapılarak cumhuriyet başsavcılıklarına sevk edilecek. Cumhuriyet savcısı, adli işlemleri tekemmül ettirecek. Bu suçların soruşturmasında, kolluk tarafından müşteki, mağdur veya tanık olarak sağlık personelinin ifadeleri işyerlerinde alınacak. Bu hüküm, özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri nedeniyle kasten işlenen suçlar hakkında da uygulanacak.

 

CUMHURİYET GAZETESİ

Haberin etiketleri:

yasa, kamu, sağlık, örgüt


Haber okunma sayısı: 89

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

asi-karsitligi-buyuk-risk

Aşı karşıtlığı büyük risk

17 Mart 2019 Pazar 10:31
turkiye-yapay-zeka-cagina-hazir

Türkiye yapay zeka çağına hazır

14 Mart 2019 Perşembe 18:00
yemeklerinize-tuz-eklemekten-vazgecin

Yemeklerinize tuz eklemekten vazgeçin!

14 Mart 2019 Perşembe 17:56
super-anne-modeli-yaniltiyor

'Süper anne' modeli yanıltıyor!

05 Mart 2019 Salı 19:51
yemeklerinize-tuz-yerine-baharat-atin

Yemeklerinize tuz yerine baharat atın

04 Mart 2019 Pazartesi 19:08

ÜLKE GÜNDEMİ

'Dindar nesil' dayatmaları tutmadı

Araştırma sonuçları gençlerdeki değişimi gözler önüne serdi. Oruç, namaz gibi dini ibadetlerini yapan

AKP'liler Camide Saadet Partililer'e saldırdı

istanbul Sancaktepe’de bulunan Yenidoğan Merkez Camisi’nde çay ikramı için oturan Saadet Partisi İBB Başkan

Saadet Partisi'nden AKP'yi çok kızdıracak reklam filmi

Saadet Partisi, "Gönül işi dediler" reklamının ikincisini yayımlarken, paylaşılan video dikkat çekti.

Beş müteahhide ve betona Türkiye teslim edildi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Balıkesir'de düzenledikleri

Erdoğan Antalya'da konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya mitinginde yaptığı konuşmada, “Antalya bizim vitrin şehirlerimizden, marka

Hayret ! Bahçeli İzmir'de soru sormadı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İzmir'in Gündoğdu Meydanı'nda Erdoğan'ın da katılımıyla

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL