23 Ağustos 2019 Cuma

Sağlıkta cilalı tırpan

saglikta-cilali-tirpan

Yasa teklifine göre kamudan atılan doktorlar yalnızca özel hastanelerde çalışabilecek, verdikleri raporlar yargı ve idari işlemlerde dikkate alınmayacak.
31 Ekim 2018 Çarşamba 10:38

 AKP’li milletvekillerince dün TBMM Başkanlığı’na sunulan yasa önerisi şu düzenlemeleri öngörüyor:

 

-Bakanlığın belirlediği kurumlar ilaç getirebilecek: Türkiye’de ruhsatlı olmayan veya ruhsatlı olup da çeşitli nedenlerle piyasada bulunmayan ilaçlar, Sağlık Bakanlığı tarafından uygun görülen kurum-kuruluşlar ile SGK ve Türk Eczacıları Birliği aracılığıyla kişisel kullanım amacıyla reçeteli olarak yurtdışından temin edilebilecek ve doğrudan hastalara verilebilecek. Hastanelerin yurtdışından toplu olarak getirdiği ilaçların temini de bu şekilde sağlanabilecek. Bu şekilde yurtdışından getirilen ilaçlar, yurtdışı ilaç listesine girdiği tarihten itibaren 3 yıl içerisinde izin-ruhsat sahibi tarafından ruhsat başvurusunda bulunulması ve başvuru tarihinden itibaren en geç 2 yıl içerisinde ruhsat alınması zorunlu olacak. Ruhsat başvurusu yapılmayan veya ruhsatı alınmayan ilaçların bu şekilde teminine devam edilmesine karar vermeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

 

-Kamudan atılan doktorların çalışmalarına sınırlama: Terör örgütleriyle iltisaklı olduğu gerekçesiyle kamudan atılan veya kamu görevinden çıkarılan veya güvenlik soruşturması sonucuna göre kamu görevine alınmayan doktor ve diş hekimleri yalnızca SGK ve kamu kurumları ile sözleşmesi bulunmayan özel sağlık kuruluşları ve vakıf üniversitelerinde çalışabilecek. Zorunlu hizmet yükümlüsü olan doktorlar, kamu görevine alınmamasına karar verildiği tarihten itibaren devlet hizmet süresi kadar mesleklerini yapamayacak. Zorunlu devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirirken kamu görevinden çıkarılanların hizmet süreleri bu süreden düşülecek. Bunların düzenledikleri raporlar, yargı kararlarına ve idari işlemlere esas alınmayacak. 

-TTB’nin yetkilerine tırpan: Özel kurum ve işyeri doktorlarının başka bir yerde tabip odalarından, aynı pozisyonda olan diş hekimlerinin Diş Hekimleri Birliği’nden izin almadan çalışamayacağı hükmü kaldırılacak.

 

-Tüp bebek yalnızca evlilere uygulanacak: Tüp bebek yöntemi sadece evli olan eşler arasında gerçekleştirilecek. Eşlerden biri veya her ikisinden alınan üreme hücreleri ve bu hücrelerden elde edilen embriyonun başka kişilere uygulanması yoluyla çocuk sahibi olmak ve taşıyıcı annelik yasak olacak.

 

-Sperm bankasından çocuk sahibi olmak yasak: Başkasına ait üreme hücresi veya embriyonun kulanılarak donasyon işlemi yapılması ve bunun için yumurta ve embriyo bağışı, satışı, ithalatı, ihracatı ve bu işlemlere aracılık edilmesi yasak olacak.

 

-Organ nakline akraba koşulu: Daha önce yönetmelik hükümleriyle düzenlenen canlıdan organ naklinin alıcının en az 2 yıldan beri evli olduğu eşi ile 4. dereceye kadar kan ve kayın hısımlarından yapılabilmesi, organ nakli gereken hastalığın evlilikten sonra teşhis edildiği durumlarda eşlerin en az 2 yıllık evli olması şartının aranmayacağı, bunun dışında kalan canlıdan organ nakillerinin etik açıdan değerlendirmesi, organ nakli başvurusunun yapıldığı ilde oluşturulan Organ Nakli Değerlendirme Etik komisyonları tarafından yapılmasına ilişkin düzenlemeler yasa önerisine eklendi. Komisyonların kararlarına karşı yapılacak itirazları değerlendirmek üzere Ulusal Organ Nakli Etik Kurulu oluşturulacak.

 

- Sağlık çalışanlarına şiddet: Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri nedeniyle kasten işlenen suçlardan şüpheli olanlar kolluk görevlilerince yakalanacak ve gerekli işlemleri yapılarak cumhuriyet başsavcılıklarına sevk edilecek. Cumhuriyet savcısı, adli işlemleri tekemmül ettirecek. Bu suçların soruşturmasında, kolluk tarafından müşteki, mağdur veya tanık olarak sağlık personelinin ifadeleri işyerlerinde alınacak. Bu hüküm, özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri nedeniyle kasten işlenen suçlar hakkında da uygulanacak.

 

CUMHURİYET GAZETESİ

Haberin etiketleri:

yasa, kamu, sağlık, örgüt


Haber okunma sayısı: 133

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

saglikta-adres-yurttasin-cebi

Sağlıkta adres yurttaşın cebi!

13 Ağustos 2019 Salı 10:58
meyve-suyu-hakkinda-bunlari-biliyor-musunuz

Meyve suyu hakkında bunları biliyor musunuz?

05 Ağustos 2019 Pazartesi 18:31
alternatif-tip-efsaneleri-ve-gercekleri

'Alternatif tıp' efsaneleri ve gerçekleri...

31 Temmuz 2019 Çarşamba 21:13
erkeklere-9-saglik-uyarisi

Erkeklere 9 sağlık uyarısı

31 Temmuz 2019 Çarşamba 19:04
hastahanelerin-sonu-mu-geliyor

Hastahanelerin sonu mu geliyor?

16 Temmuz 2019 Salı 15:43
saglikli-iliskinin-6-yolu

Sağlıklı ilişkinin 6 yolu

11 Temmuz 2019 Perşembe 15:51

ÜLKE GÜNDEMİ

Cumhur ittifakında savaş çıkartacak kapışma

AKP'li Mustafa Yeneroğlu, Van'daki polis şiddetiyle ilgili paylaşımına yönelik tepkiler üzerine açıklama

Seçim hezimetinin faturasını komutana kestiler!

İmamoğlu’nun 31 Mart seçimlerinin hemen ardından yaptığı Anıtkabir ziyareti sırasında Anıtkabir komutanı

Saray'dan ROK'a ağır sözler

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu, geçen sene televizyonda Boşnaklara hakaret eden Rasim Ozan

Halk sağlığı tehdit altında

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Kastamonu

MEB’in ‘batık kurtarma’ planı

Doğa Koleji için kayyım atama yerine bölgesel veya tekil olarak, potansiyellere göre satış işlemlerinin

Torpilin varsa sorun yok

AKP Eyüp Gençlik Kolları Başkanı Cihat Biradlı’nın, İçişleri Bakanlığı’na sınava girmeden müşavir

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL