18 Ocak 2021 Pazartesi

Bunun adı mucize mi?

bunun-adi-mucize-mi

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, sadece 12 Aralık’ta 1 milyon 123 bin hasta iyileşti. Prof Dr. Kayıhan Pala, “Bakanlık veri açıklama işini eline yüzüne bulaştırdı. Bu tablolar üzerinden bilimsel değerlendirme yapılamaz” derken Sinan Adıyaman ise “Mızrak çuvala sığmıyor” dedi.
14 Aralık 2020 Pazartesi 10:35

 Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük Koronavirüs tablosuna göre, toplam iyileşen hasta sayısı sadece 12 Aralık’ta 1 milyon 123 bin 456 kişi artarak 1 milyon 581 bin 565’e yükseldi. Türkiye, bu verilerle dünya genelinde en çok hastanın iyileştiği 5’inci ülke oldu.

 

Sağlık Bakanlığı’nın bir günde 1 milyon 123 bin Covid-19 hastasının iyileştiğini belirttiği Koronavirüs tablosunu Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala BirGün’e değerlendirdi. Prof. Dr. Pala, “Sağlık Bakanlığı’nın veri açıklama tabloları üzerinden herhangi bir bilimsel değerlendirme yapılamaz” dedi.

 

BAKANLIK ELİNE YÜZÜNE BULAŞTIRDI 

BİRGÜN'de yer alan İsmail Arı'nın haberine göre “Açıklanan tabloların neresinden tutsak elimizde kalıyor” diyen Pala, “Geçmişte sundukları veriler ile şimdi sundukları veriler arasında çok ciddi farklar var. Bunlar uluslararası veri tabanlarında da karşımıza çok sıkıntılı olarak çıkıyor. Sağlık Bakanlığı bu veri sunma işini eline yüzüne bulaştırdı. Bu koşullarda, açıklanan veriler üzerinden bir değerlendirme yapmak mümkün olamaz” diye konuştu.

 

MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR

 

TTB Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi ve eski TTB Başkanı Sinan Adıyaman ise “Pandeminin başından beri gerçekleri söyleyin çünkü artık mızrak çuvala sığmıyor diyoruz. Önce hasta sayıları dediler, sonra vaka sayıları. Ne kadar çok yalan söylerseniz bir gün gerçeklerle yalanları birbirine karıştırırsınız. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısa bir süre önce de ‘vaka ve hasta ayrıdır’ demişti. PCR testi negatif olan Covid-19 hastalarını günlük koronavirüs tablosuna eklememişlerdi. Biz hasta, olgu ve vaka aynı şeydir, mızrak çuvala sığmıyor dedikten sonra da toplam vaka sayısını açıkladı. Bu durum Dünya önünde bizi kötü bir duruma düşürüyor” ifadelerini kullandı.

 

YENİ BİR DALGA GELEBİLİR

 

“Vaka sayılarında bir düşüş var ama bilim insanları bu düşüş eğiliminin geçici olduğunu, 10 – 15 gün içinde bir dalganın daha geleceğini düşünüyor. Umarım bu gerçekleşmez” diyen Adıyaman sözlerini şöyle noktaladı: “Bu sokağa çıkma yasakları hiç işe yaramayacak diye bir şey demedik. Elbette işe yarayacak ama bu geçici, pansuman gibi bir tedbir dedik. Yoğun bakımlar çok sıkıştı. İnsanlar İtalya’daki gibi sokakta ölmüyor ama yoğun bakım yatakları da bulanamıyor, insanlar yatak bekliyor. Almanya okullar dahil her yeri kapatıyor. Bilimsel veriler ışığında da bir kapanma gerektiğini düşünüyoruz.”

Haberin etiketleri:

pandemi, virüs, corona


Haber okunma sayısı: 4977

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

psikolojik-saglamlik-gelistirilebilir-mi

Psikolojik sağlamlık geliştirilebilir mi?

18 Ocak 2021 Pazartesi 17:39
chpden-asi-raporu

CHP'den aşı raporu

18 Ocak 2021 Pazartesi 15:12
en-yan-etkisiz-ilac-alinmayan-ilactir

En yan etkisiz ilaç alınmayan ilaçtır

16 Ocak 2021 Cumartesi 18:09
asiya-erisimi-kolaylastirin

Aşıya Erişimi Kolaylaştırın

11 Ocak 2021 Pazartesi 15:19

ÜLKE GÜNDEMİ

2020’de 40,5 milyar TL karanlıkta

2021 yatırım programında 42,4 milyar TL büyüklüğünde ulaştırma yatırımının yapılacağına işaret eden

Psikolojik sağlamlık geliştirilebilir mi?

Uzun süreli ve yüksek oranda kaygı, endişe, korku ve panik hali yaşamanın birtakım fiziksel hastalıklarla

Unutulma Hakkı konusunda hukukumuz ne diyor?

Tanım olarak ‘Unutulma Hakkı’ kişinin fotoğraflarının, belgelerin ve diğer bilgilerinin internet

AKP iktidarı cezaevi şampiyonu

AKP’nin iktidara geldiği 2002’den 2019’a kadar cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısı 5 kat arttı.

Yedek ödenek fren tutmuyor

2020’nin 1 trilyon 202 milyar TL’lik harcamasının yüzde 7.8’i, dağıtma inisiyatifi Cumhurbaşkanı

En yan etkisiz ilaç alınmayan ilaçtır

Üsküdar Üniversitesi, üç yıl ara ile vefat eden iki değerli hocası Prof. Dr. Tuncel Özden ve Prof. Dr. Uğur

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL