22 Temmuz 2019 Pazartesi

Alo 182 cehennemi

alo-182-cehennemi

Hastanelerden randevu almak çileye dönüştü. “Alo 182”den randevu almaya çalışanlar ancak bir ay sonrasına gün alabiliyor. Randevu almadığı için çözümü acil servise gitmekte bulan Yağmur Sel, “Vücudumda kaşıntı ve kızarıklıklar var. Bir ay randevu günümün gelmesi bekleniyor” sözleriyle duruma tepki gösterdi. TTB: Sağlık Bakanlığı iyileştirici hiçbir aktivitede bulunmuyor
07 Temmuz 2019 Pazar 09:09

 İktidarın övdüğü sağlık politikaları mağdur etmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden (MHRS) randevu almak hastalar için çileye dönüştü.

 

Alo 182’yi arayarak randevu almaya çalışanlar, “bir ay sonra gel” yanıtı ile karşılaşıyor. İstanbul’da hiçbir devlet hastanesinden bir aydan önce randevu almadığı için “çözümü” acil servise gitmekten bulan Yağmur Sel, “Vücudumda kaşıntı ve kızarıklıklar var. Bir ay randevu günümün gelmesi bekleniyor” dedi.

 

BEBEĞİMİ EMZİREMEDİMBİRGÜN gazetesinde yer alan Meral Danyıldız'ın haberine göre, İstanbul Şişli Eftal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Dermatoloji Kliniği’nden bir ay sonraya randevu verildiği için mağdur olduğunu belirten Sel, şunları anlattı: “Bir ay önce randevu almak istedim fakat sıra bulamadığım için tedavi olamadım. Hangi hastaneden randevu almak istesem bir ay sonrası için gün bulabildim. Vücudumda kaşıntı ve kızarıklıklar arttı, gece uyuyamamaya başladım. Acil servise giderek tedavi olmak istediğimde de geçici çözümler sunuldu. Acil serviste kaşıntımın geçmesi için kortizon uygulandı. Kortizon iğnesinden kaynaklı 12 saat bebeğimi emziremedim. İğne sonrası kısa bir süre kaşıntı olmasa da kapsamlı bir tedavi olamadığım için şikâyetim devam etti. Tedavi olmak için hastaneye giderek, ‘randevuyu bir ay sonraya verdiklerini fakat bekleyecek gücümün kalmadığını’ söylediğimdde de ‘randevusuz hasta bakılmadığı’ yanıtı verildi. Randevu sistemine acil çözüm bulunması gerekiyor.”

 

BAKANLIK SORUNU ÇÖZMÜYOR

Hastaları mağdur eden randevu sistemi ile ilgili TTB Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz, “Sağlık Bakanlığı iyileştirici bir politika izlemek yerine hastanelere fazla sayıda insanın gitmesini kışkırtan bir politika izliyor” dedi. Özellikle büyükşehirlerde randevu alma sürecinin bir çileye dönüştüğünü belirten Yılmaz, “Hastalar birinci basamağa gitmeyi tercih etmeyip polikliniklerde tedavi olmayı tercih ettiği için kaos başlıyor. Tabi bunun sebebi de uygulanan sağlık politikaları. Sistem düzgün olsa ve hastalar öncelikle birinci basamağa yönlendirilse yoğunluk yüzde 80 oranında azalacak. Sağlık Bakanlığı sistemi düzeltmek yerine poliklinik sayısının fazla olmasıyla övünüyor. Böyle olunca da bir yılda acil servise başvuran hasta sayısı Türkiye’nin nüfusundan fazla oluyor. Ne yazık ki Sağlık Bakanlığı iyileştirici hiçbir aktivitede bulunmuyor. Eğer bulunsaydı birinci sağlık hizmetini güçlendirmekle meşgul olurdu. Şu anda Türkiye’de örgütlü, kurumsal bir birinci basamaktan söz etmek mümkün değil” şeklinde konuştu.

 

HERKES ŞİKÂYETÇİ

Hastaların randevu alamama sorunu “Şikayetvar” adlı internet sitesinde de sık sık gündeme geliyor. Sitede yer alan bazı şikâyetler şöyle:

 

Esra: Bir haftadır beş yüze yakın arama gerçekleştirdim fakat hep aynı şey: “Şu anda tüm hatlarımız doludur.” Sanırım iki kişi falan bakıyor randevu alma birimine çünkü başka açıklaması olamaz. Bu kadar büyük ve kapsamlı bir hastaneye hiç yakışmayacak bir bariyer koymuşlar resmen. Online randevu alma birimleri de bazı sorunlardan dolayı kapalıymış.

 

Sezer: 40 gündür MHRS’den bir hastane için cildiye randevusu bakmaktayım. Hiç bulamıyorum ve randevu talep etmeme rağmen hiçbir gelişme yok. Bir an önce olaya el atılmasını istiyorum. 2 ay olacak neredeyse randevu alamıyoruz. Bir an önce olaya el atılmasını arz ediyorum.

Haberin etiketleri:

182, hasta, randevu


Haber okunma sayısı: 227

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

hastahanelerin-sonu-mu-geliyor

Hastahanelerin sonu mu geliyor?

16 Temmuz 2019 Salı 15:43
saglikli-iliskinin-6-yolu

Sağlıklı ilişkinin 6 yolu

11 Temmuz 2019 Perşembe 15:51
gebelikte-bobreklere-dikkat

Gebelikte böbreklere dikkat

09 Temmuz 2019 Salı 11:19
2-kadindan-birinin-sorunu-fibrokistler

2 kadından birinin sorunu: Fibrokistler

08 Temmuz 2019 Pazartesi 16:11
alo-182-cehennemi

Alo 182 cehennemi

07 Temmuz 2019 Pazar 09:09

ÜLKE GÜNDEMİ

Saray CHP'nin sorularını yanıtlayamadı

Birinci yılı geride kalan TBMM’nin 27’nci Dönemi’nde CHP’li milletvekillerinin soru önergelerini en çok

Bugün seçim olsa AKP yüzde 36

PİAR Araştırma'nın 26 ilde yaptığı ankete göre yurttaşların yüzde 62.5’i parlamenter sisteme geri

Adaylara rehberlik hizmeti başladı

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla beraber öğrenciler için “ikinci maraton” olan tercih dönemi başladı.

Erbil’deki karanlık saldırı aydınlatılmalıdır

Erbil'de Türk diplomatlara karşı yapılan saldırıyı kınayan HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli

Kriz ve mağduriyetler iktidardan götürecek

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, hükümetin toplumun

Soylu'nun talimatıyla gerçekleşen atamaya Erdoğan ne dedi?

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Celal Uzunkaya'nın yerine Şırnak Valisi Mehmet

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL