08 Nisan 2020 Çarşamba

50 milyon insanın canını alan salgın

50-milyon-insanin-canini-alan-salgin

İspanyol gribi tarihteki en ölümcül salgınlardan birisi olarak dünya nüfusunun üçte birini etkiledi. Yaklaşık 500 milyon insanın bu virüsle enfekte olduğu tahmin ediliyor ve ölüm sayısının ABD’de 675.000 civarında gerçekleştiği dünya çapında ise en az 50 milyon olduğu tahmin ediliyor.
25 Aralık 2019 Çarşamba 11:11

 İspanyol gribi salgını öylesine şiddetliydi ki, 1917’den 1918’e kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşam beklentisi yaklaşık erkekler için ortalama yaşan süresi 36.6 yıl ve kadınlar için 42.2 yıl oldu. Sağlıklı yetişkinlerde dahi ölüm oranı yüksek olan İspanyol gribi en fazla gençlerin ve yaşlıların ölümüne neden oldu.

 

İspanyol Gribi Salgını Nasıl Başladı

1918 İspanyol gribi salgını I. Dünya Savaşı sırasında meydana ortaya çıktı; askeri birliklerin sürekli yer değiştirmesi grip salgınının etrafa yayılmasında büyük rol oynadı.

 Bilinen en büyük grip salgını 1918 baharında askeri kamplarda ve bazı şehirlerde başladı. Birinci dünya savaşına katılan ülkeler hastalığın paniğe yol açmaması ve askeri birliklerin moralini bozmaması amacı ile salgını gizlemeye çalıştı. Bu tarihte başlayan İspanyol giribi salgını ‘1. Dalga’ olarak kabul edilir ve daha sonra gerçekleşen salgınlara göre daha etkisiz olmuştur.

 

Ölümcül İkinci Dalga ve Üçüncü dalga

Eylül 1918’de, ikinci bir grip salgını dalgası, Boston’un hemen dışındaki bir ABD Ordusu eğitim kampı olan Camp Devens’te ve Boston’daki bir denizcilik tesisinde ortaya çıktı. Bu dalga acımasızdı ve Eylül ile Kasım ayları arasında ABD’de doruğa ulaştı. Sadece Ekim ayında 100.000’den fazla Amerikalı öldü.

 

İspanyol gribi salgını dünyanın her yerine yayıldı. İngiltere’de 228.000 insan öldü. Amerika Birleşik Devletleri’nde toplam 675.000 kişi, Japonya ise 400.000 kişi kaybetti. Güney Pasifik Batı Samoa adası nüfusunun beşte birini kaybetti. Araştırmacılar yalnızca Hindistan’da ölümlerin 12 ila 17 milyon arasında olduğunu tahmin ediyor.

 

Üçüncü ve son dalga 1919’un başlarında başladı ve daha fazla hastalık ve ölüme neden olan ilkbaharda gerçekleşti. Ciddi olsa da, bu dalga ikinci dalga kadar ölümcül değildi. Grip salgını nihayet 1919 yazında sona erdi. Bilim adamları şimdi bu salgının, önümüzdeki 38 yıl boyunca dünya çapında mevsimsel virüs olarak dolaşımda olan bir H1N1 virüsünün neden olduğunu biliyorlar. Yani bizim mevsimsel olarak geçirdiğimiz grip hastalığı o dönemde dünya nüfusunun üçte birini yok etti.

 

1918 İspanyol salgınından bu yana, dünyanın grip algısı ve tedavisinde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir, ancak grip virüsleri halen ciddi bir halk sağlığı tehdidi oluşturmaya devam etmektedir. Hayvanlarda dolaşan geniş bir grip virüsü rezervuarı (çoğunlukla kuşlar), başka bir grip salgınının ortaya çıkması için her zaman mevcut bir tehdit oluşturmaktadır.

Haberin etiketleri:

ispanyol gribi


Haber okunma sayısı: 1128

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

İBB bilim kurulundan öneriler

Tüm dünyayı etkisi altına alan, Türkiye’de ise en ağır şekilde İstanbul’da hissedilen COVID 19

Türkiye'de 'terör' tanımı sorunlu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin

Kılıçdaroğlu memur sendikaları başkanları ile görüştü

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu-Sen Genel

İstabul'da 20 bin 227 işyeri kapanda

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, 2019 yılına ilişkin İstanbul’daki reel

70 bin firma kısa çalışma ödeneğine başvurdu

Covid-19 salgını ekonomiyi olumsuz etkilerken, İşveren ile işçi arasındaki hak ve sorumlulukları düzenleyen

Saadet Partisi'nin İBAN TV'si çok ses getirecek

Saadet Partisi sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, sosyal devletin ne olduğu anlattı ve yeni bir terim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL