01 Nisan 2020 Çarşamba

Bir gece kapımı çalabilirler

bir-gece-kapimi-calabilirler

2011’den bu yana tuttuğu notları ‘Aklımla Dalga Geçme’ adlı kitabında toplayan Portakal, “Toplum olarak duvara çarpma noktasına nasıl geldiğimizi anlattım. Darbe başarılı olsaydı büyük kıyım yaşanırdı” dedi
09 Aralık 2016 Cuma 09:33

  Fox TV’nin ana haber spikeri Fatih Portakal’ın Can Yayınları’ndan çıkan Aklımla Dalga Geçme adlı kitabı piyasada. Portakal’la akşam haberlerinin yayın öncesindeki yoğun koşturması ve telaşı sırasında, önce kitabını, ardından memleketin genel durumunu konuştuk.

 

– Aklımla Dalga Geçme nasıl oluştu, yazmaya nasıl karar verdiniz?

2011’den bu yana aldığım notlardan oluşan bir kitap oldu bu. Ekonomiden AB ilişkilerine, iç siyasetten dış siyasete kadar pek çok konu yer alıyor. Kitaba girenler ise son 44 ay içinde aldığım notlardan oluştu.

 SORGULAMAK, ÖZGÜRLÜK GETİRİR

– Yorumlarınız da var…

Ben yazdıklarıma ‘Kıymetli düşüncelerim’ diyorum. Romalı devlet adamı Marcus Tillus Cicero, iki bin küsur yıl önce “Sorgulamanın olduğu yerde özgürlük vardır” demiş. Şüphelendikçe zihnimi taze tuttuğumu, sorguladıkça özgür olduğumu hissediyorum. Bu bir zihin jimnastiğidir.

 

– Kitabın hedefi?

Bu kitapla, zamanın kaçınılmaz sonucu olan sıfırlanan zihinleri yeniden harekete geçirmeyi hedefliyorum. Kitabı okuyanlar, toplum olarak duvara çarpma noktasına nasıl geldiğimizi anlayacaklar. 15 Temmuz duvara tosladığımız tarihtir.

 

– Kitabı ithaf ettiğiniz kişiler, teşekkür etti mi? Kitabı, aklımızla dalga geçmeye çalışanlara ithaf ettiğinizi açıklamıştınız.

(Gülüyor) Evet, bu kitabı aklımla dalga geçmeye çalışanlara ithaf ettim ama kimse üzerine alınmadı ki…

 

– Üç ay önce Milli Eğitim Bakanlığı'na “Nutuk ders kitabı olsun” önerisini sundunuz… Cevap geldi mi?

Tüm samimiyetimle Nutuk'un ders kitabı olması gerektiğini söyledim ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bu önerimi sundum. Ancak, üç ay geçse de cevap gelmedi. Bence, bu ülke gençliği Ulu Önder'imizin yazdıklarını mutlaka öğrenmelidir.

 

ATA'YI ANLAMAK İÇİN NUTUK YETER

– Siz ilk ne zaman okudunuz Nutuk’u?

Çocukken Nutuk’u okumaya çalıştım ama dili ağır geldiği için anlamakta güçlük çekmiştim. Geçen Kurban Bayramı’nda Necati Cumalı’yı okudum. Cumalı şöyle diyordu: “Atatürk’ü anlamak için sadece Nutuk’u okumak yeterlidir.” Böylece Nutuk’u ekrana taşımaya karar verdim.

 

– Size sert eleştiriler yapılıyor mu?

Eleştiriler hep belden aşağı oluyor. İtibar erozyonuna uğratma çabaları. “Doğru dürüst cümle kuramıyor” desinler, “Ha bire tekliyor” desinler.

 

– Fatih Bey, 15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı, ne olurdu?

15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı bu ülkede kan gövdeyi götürürdü, büyük bir kıyım yaşanırdı. Ben ve benim gibi düşünenler yok olup giderdi.

 

– Hükümet yaşananlardan ders aldı mı?

Ne yazık ki hiçbir ders almamış görünüyorlar. Alsalardı, tepedeki herkes Darbe Araştırma Komisyonu’na ifade verirdi. Bakın, şimdi de başka cemaatlere yol açtıkları söyleniyor.

 

KRONİK CEMAATLEŞME SÜRÜYOR

– Mesela?

Mesela, Menzil grubunun adı geçiyor. Bakın, kitapta Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş devlet yapılanmasıyla ilgili olarak darbeden hemen sonra şöyle konuşuyordu: “Üç prensipte kadrolar millete açılacak. Ehliyet, liyakat ve sadakat… Artık siyaset, düşmanlık dilinden rekabet diline dönecek.” Bugün o sözlerin inandırıcılığı giderek kayboluyor. Çünkü yargıda, sağlıkta, eğitimde yine kronik cemaatleşmenin sürdüğü duyumları alıyoruz. 30 yıl sonra bu kez sözü edilen cemaat grubu darbe girişiminde bulunursa ne olacak? Biz hep bu acıları, yaşamak zorunda mıyız!

 

– Vereceğiniz son bir mesaj var mı?

Bu röportajı Atatürk’ün devleti yönetenleri uyardığı Nutuk’taki şu sözüyle bitirmek istiyorum: Efendiler, milletimizi hayal alemine sürüklemeyiniz…

 

ATATÜRK İNANILMAZ BİR DEHADIR

Fatİh Portakal, Fox Ana Haber'de her gün mutlaka Nutuk’tan pasajlara yer veriyor. Atatürk'ü ‘inanılmaz bir deha' diye nitelendiriyor ve ekliyor: İnanılmaz ileri görüşlü bir insan Atatürk. Nutuk, onun dehasının kanıtıdır. Bazıları eleştirdi, ‘Reyting almak için ekranda Nutuk okuyor’ diyenler oldu. Çok üzücü, çok acı…

 

BİR SABAH KAPIM ÇALINIR DİYE ENDİŞE DUYUYORUM

– “Endişelerle, korkularla yapıyoruz görevimizi… Ancak bu duyguların bizi esir almasına da izin vermiyoruz” demişsiniz…

Evet, ben de korkuyorum. Hiçbir suçum olmadığı halde, sabaha karşı kapım çalınır mı endişesini duyuyorum. Ancak başımı yastığa koyunca vicdanımın rahatlığı, kalbimdeki korkuları alıp götürüyor. Endişem, eşimin, annemin, yakınlarımın üzüntüleri olur.

 

HATASIZ OLDUKLARINI DÜŞÜNÜYORLAR

– Böyle hissedenlerin sayısı çoğalıyor…

Eleştiriye tahammül olmadığı için, eleştiren insan kalmadı. Oysa eleştiri kötü bir şey değil ki. Ego patlaması yaşayanlar ne yazık ki kendilerinin hatasız olduğunu sanıyorlar.

 

– İktidar baskısıyla bir gün görevinize son verilse nereye gidersiniz?

 

Yaptığım işten çıkarılıp, kapının önüne de konulabilirim, içeri de atılabilirim. Sevenlerim ‘Fatih Bey, çok konuşmayın, sizi de içeri alacaklar’ diyor. İnsanların algısına bakar mısınız! Böyle bir ortam oluştu ne yazık ki. Ben kötü bir şey yapmıyorum ki, işimi yapıyorum. Şirket, işten çıkarırsa da canı sağolsun, burası benim babamın şirketi değil zaten. Ancak şu anda hiçbir sıkıntım yok.

 

EŞİME BİR LİSTE VERDİM ÇANTASINDA TAŞIYOR…

 

– Eşiniz Armağan Portakal ile birlikte İstanbul’a geldiğinizde balık restoranı açmak istemişsiniz…

(Gülüyor) Egeli olan herkesin kafasında bu vardır. Ben de bir Egeli olarak bir gün balık restoranı açmayı düşünüyorum. Benim her zaman B ve C planlarım vardır. Plansız olmaz.

 

– Hele fedakar eşsiz asla… 

Karım Armağan'la gurur duyuyorum. 20 yıllık evliyiz ve eşimin desteğini her zaman arkamda hissettim. 15 Temmuz sonrasında, yanlışlıkla beni de sorgulamak için alırlar diye eşime içinde öyle bir anda araması gerekenlerin telefon numaralarının olduğu bir liste verdim. Doğan Şentürk'ün avukatımın ve bazı arkadaşlarımın telefon numaralarıydı bunlar. O kağıt hala eşimin çantasında duruyor. Bütün bunların bir gün biteceğine inanmak istiyorum. Geçecek…

 

Kaynak: Yüksel Şengül/SÖZCÜHaber okunma sayısı: 1543

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iste-chpnin-istanbul-plani

İşte CHP'nin İstanbul planı

24 Eylül 2018 Pazartesi 00:08
ikinci-tura-ince-cikar

‘İkinci tura İnce çıkar’

11 Mayıs 2018 Cuma 10:43
hakeme-ragmen-bu-maci-alacagiz

Hakeme rağmen bu maçı alacağız

27 Mart 2018 Salı 23:40
bizi-aldatan-devletin-destegi-oldu

Bizi aldatan devletin desteği oldu

26 Mart 2018 Pazartesi 10:09
muhterem-secmenden-osmanli-tokati-yiyecek

Muhterem seçmenden Osmanlı tokatı yiyecek

26 Mart 2018 Pazartesi 09:55

ÜLKE GÜNDEMİ

Otogarda 'İzin belgeli' yolculuk düzene girdi

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs nedeniyle şehirler arası yolculuklara kısıtlama getirmesinin ardından

Halkına sahip çıkmayan bir iktidar var

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcıları ile yaptığı toplantıda iktidarın salgın

Fatih Portakal'dan Saray'ı çok kızdıracak sözler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın korona ile mücadele kapsamında duyurduğu bağış kampanyasına bir

Bez torba ve fileler salgın riskini artırıyor

Tüketicileri koronavirüs salgını tehlikesine karşı uyaran uzmanlar; “Virüs taşıma riski taşıyan çok

Paranın yerine gideceğine nasıl inanacağız?

İlahiyatçı yazar, KRV Tv program yapımcısı İhsan Eliaçık, Erdoğan'ın başlatığı 'Milli Dayanışma

İnce'den, Erdoğan'a sert tepki

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan ile yarışan CHP'li Muharrem İnce, Erdoğan'ın korona salgını ile

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL