22 Şubat 2020 Cumartesi

Yükselme sınavında Süleymancı torpili

yukselme-sinavinda-suleymanci-torpili

Şırnak Üniversitesi’nde yapılan Görevde Yükselme Sınavı mülakatlarında kimi adaylara tarikat bağı nedeniyle yüksek puanlar verilerek, sıralamada öne çıkmalarının sağlandığı ileri sürüldü. Rektör Erkan, ‘Adam kendi içinde memurdur, şeyhi vardır. Gidip şeyhine hakaret edecek halimiz yok’ dedi
17 Ekim 2018 Çarşamba 08:58

 Şırnak Üniversitesi’nde düzenlenen Görevde Yükselme Sınavı’nda yeterli puanı alamayan bazı kişilerin, mülakat sonucuyla bir üst göreve terfi ettirildiği ortaya çıktı. Mülakattaki yüksek puanların eş, dost, akraba yada tarikat/cemaat ilişkilerine dayandığı iddia edildi. Mülakat komisyonundaki Personel Daire Başkanı Osman Köse’nin Süleymancılar olarak bilinen tarikata mensup olduğu ve halen Şırnak’taki en üst düzey sorumlusu olarak görev yaptığı ileri sürülürken, üniversitedeki tarikat yapılanması iddialarını yanıtlayan Rektör Mehmet Emin Erkan, "Adam kendi içinde memurdur, şeyhi vardır, ne yapacaksın şimdi gidip şeyhine hakaret edecek halimiz yok" dedi.

 

AYDINLIK gazetesinde yer alan Tevfik Kadan'ın haberine göre Şırnak Üniversitesi’ndeki kadrolaşmaya ilişkin iddialara bir yenisi daha eklendi. Kişiye özel açılan, bölümle ilgisi olmayan alanlarda ihtisas talep eden akademik kadro ilanlarının ardından, şimdi de Görevde Yükselme Sınavı’ndaki mülakat skandalı ortaya çıktı. Memur kadrosuna atanmak ve şef pozisyonuna terfi için düzenlenen sınavlarda, yeterli puan alan pek çok kişinin düşük mülakat puanlarıyla elendiği, sınavda alt sıralarda kalanların ise mülakat sonucunda terfi ettirildiği görüldü. Üniversiteden Aydınlık’a bilgi veren kaynaklar, özellikle Süleymancılar olarak bilinen tarikata mensup kişilerin Personel Daire Başkanı Osman Köse ve Genel Sekreter İbrahim Baz tarafından üniversiteye yerleştirildiğini iddia etti.

 

KAZANANLARIN YÜZDE 40’I ELENDİ 

Şırnak Üniversitesi’ndeki idari personellerin bir üst göreve terfi etmesi amacıyla, 29 Nisan 2018 tarihinde, imzalanan protokol gereği Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde Görevde Yükselme Sınavı düzenlendi. Sınav sonucunda; şef kadrosuna geçmek için sınava giren 31 kişiden 25’i, memur kadrosuna geçmek için sınava giren 5 kişiden 2’si, sözlü sınava (mülakat) girmeye hak kazandılar. 6 Haziran 2018’deki sözlü sınav, Genel Sekreter İbrahim Baz başkanlığında, Personel Daire Başkanı Osman Köse’nin de bulunduğu beş kişilik komisyon tarafından düzenlendi. Mülakatta, yazılı sınavda ilk 10’a giren ve şef olmayı bekleyen personelden dördü, düşük puanlar verilerek elendi. Oldukça geri sırada bulunan kimi isimler ise yüksek mülakat puanlarıyla şef pozisyonuna terfi ettirildi.

 

Bunlardan;

 

- Yazılı sınavda 73.75 puan alarak 17’nci olan Ü.D., mülakat sonucunda 82.88 puana yükseltilerek 4’üncü sıraya yerleştirildi.

 

- Yazılı sınavda 78.75 puan alarak 13’ncü olan O.C., mülakat sonucunda 82.48 puana yükseltilerek 5’inci sıraya yerleştirildi.

 

- Yazılı sınavda 80 puan alarak 11’inci olan İ.A., mülakat sonucunda 81.25 puana yükseltilerek 6’ncı sıraya yerleştirildi.

 

- Yazılı sınavda 72.50 puan alarak 18’inci olan H.A., mülakat sonucunda 78.25 puana yükseltilerek 10’uncu sıraya yerleştirildi.

 

Böylece, terfi için 10 kişilik kontenjan ayrılan sınavda, yükselmeye hak kazananların yüzde 40’ı, mülakat sonucunda elenmiş oldu. Elenen isimlerin yönetime muhalif isimler olduğu iddia edilirken, terfi ettirilen kişilerin de üniversite yönetimine yakın kişiler olduğu ileri sürüldü.

 

‘UYUMSUZLAR ELENSİN’

 

Şırnak Üniversitesi Rektörü Mehmet Emin Erkan, üniversitedeki kadrolaşma iddialarına ilişkin Aydınlık’a konuştu. "Eski Genel Sekreterimiz, İdari İşler Başkanımız, Rektör (Mehmet Emin Nas)’ün kardeşiydi. Ben de istesem akrabalarımı getiririm. Bir tane amcaoğlum vardı burada, dedim şimdi yükselirse, kendi hakkıylada yükselse, yine gazetelere düşecek. Bu sebepten amcaoğlumu gönderdim" diyen Rektör Erkan, mülakat iddialarına ilişkin de şunları anlattı: "Mülakata gelenlerden biri geldi, ağladı. Sordum, mülakattaki dört sorunun dördünü de bilememiş. Yazılı sınavın yüzde 70 etkisi var. Ayrıca sınav görüntülerinin hepsi bizde kayıtlıdır. Ben bu yükselme sınavını yapmayabilirdim. Kimse yapmıyor biz yapıyoruz. Bu sınav o kadar başımı ağrıttı ki, bir daha yükseltme sınavı yapmayacağım. Asistan alırken benim temel prensibim şudur; geldiği yere fitne fesat sokmayacak. Herkes uyumlu çalışırken bir tanesi geliyor, ‘Ben çalışmam’ diyor. Ben de çalıştırmam. Ekibime öyle adam istemem. Bu yüzden sözlü sınavlar var. Uyumsuz insanlar elensin diye."

 

‘KAFATAŞÇI BİRİ GELSE 200 SORUŞTURMA AÇAR’

 

Rektör Mehmet Emin Erkan, üniversitedeki tarikat/cemaat yapılanması iddialarına ilişkin şunları söyledi:

 

"Emniyet herkesi fişlemiş zaten, emniyette bütün bilgiler var, bize sormanıza gerek yok. Hatta siyasi fikirlere kadar... Hepsi soruşturma için bana geldi. Ben hepsini de tutuyorum. Normalde kafatasçı birisi gelse, hepsini altüst edecek. Üniversiteyi yerinden oynatacak yani. 200 kişiye soruşturma açacak. Kimin, hangi eğilimde olduğu belli. Adam kendi içinde memurdur, şeyhi vardır, ne yapacaksın şimdi gidip şeyhine hakaret edecek halimiz yok, ona karışamıyoruz. Benim için bunların önemi yok. Ben çalışan adam istiyorum. Hatta CHP’li Rektör Yardımcısı var diye beni şikayet etmişler. CHP’li, MHP’li, Saadet Partili... Ben buna bakmam. İşini düzgün yapan adam istiyorum. Burada her dünya görüşünden insan var. Her personel görevini dört dörtlük yapmak zorunda."

 

PERSONEL DAİRE BAŞKANI TARİKAT SORUMLUSU İDDİASI

 

Aydınlık’ın üniversiteden ulaştığı kaynaklar, Şırnak Üniversitesi’ndeki tüm akademik ve idari personelin özlük dosyası elinde bulunan ve alım ve terfi işlerini yöneten Personel Daire Başkanı Osman Köse’nin, Süleymancılar olarak bilinen tarikata mensup olduğunu ve halen Şırnak’taki en üst düzey sorumlusu olarak görev yaptığını iddia etti. Osman Köse’nin daha önce polis memuruyken, 2011 yılında Personel Daire Başkanlığı’na getirildiği öğrenildi. Rektör Mehmet Emin Erkan; "Evet polis memuruydu. Nerelerden gelmiş adamlar var, adam güzel çalışıyor neden atayım. Personel Daire Başkanı işini en güzel yapan insanlardan biridir" derken, Osman Köse sorularımıza cevap vermeyeceğini söyledi.

 

GENEL SEKRETER BAZ: MÜLAKATI KAYDA ALDIK

 

Mülakat Komisyonu’nun başkanlığını yapan Genel Sekreter İbrahim Baz, ‘torpil’ iddialarını reddederek, yazılı ve sözlü sınavın sonuç üzerinde yüzde 50’şer etkisi olduğunu söyledi. Mülakat öncesinde kendilerini ‘torpil’ için pek çok kişinin aradığını, fakat tüm adayları karşılarına alarak, “Arkadaşlar bir kişi için 10 kişi telefon açtı. Kimse, ‘Ben telefon açtırdım, bunu kazanacağım’ duygusuna kapılmasın” açıklaması yaptıklarını, bunu da kayıt altına aldırdıklarını söyledi. Mülakat sorularını kendilerinin hazırlamadığını ve kapalı zarflar içinde adaylara rastgele seçtirdiklerini söyleyen Baz, sınavın şeffaf olduğunu vurguladı.

 

TARİKAT İDDİALARI

 

İbrahim Baz, geçen günlerde Aydınlık’ın haberiyle hakkında soruşturma açılan, daha önce Şırnak Üniversitesi’nde görev yapan darbesever akademisyen Mehmet Nurullah Aktaş’tan sonra Genel Sekreterlik görevine gelmişti. Baz, üniversitedeki rektör değişimi olduktan sonra Aktaş’ın ayrıldığını, bir süre boşluğun ardından kendisinin göreve geldiğini söyledi. Üniversitedeki tarikat/cemaat yapılanması iddiaları için Baz, “Üniversitede insanların bilimlerine, performanslarına bakılması gerekir. İdeolojisi, devletin birliğine bütünlüğüne zarar vermedikten sonra insanlar sağcı/solcu olabilir. Ben bununla ilgilenmiyorum. Eleman alırken ve mevzuat işletilirken kim olursa olsun, adaleti gözetmek zorundayız” dedi.

 Haber okunma sayısı: 299

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mebden-imam-hatip-cinligi

MEB’den imam hatip cinliği

22 Şubat 2020 Cumartesi 08:58
maden-usakin-4te-1ini-yok-etti

Maden, Uşak’ın 4’te 1’ini yok etti

22 Şubat 2020 Cumartesi 08:46
saka-gibi-gelebilir-ama-gercek

Şaka gibi gelebilir ama gerçek

21 Şubat 2020 Cuma 10:01
139-bin-lira-maasli-genel-mudur

139 bin lira maaşlı genel müdür!

21 Şubat 2020 Cuma 09:49

ÜLKE GÜNDEMİ

Şaka gibi gelebilir ama gerçek

İstanbul’daki okullarda İdlib için yardım kampanyası düzenlenirken, Ensar Vakfı’nın düzenleyeceği bilgi

139 bin lira maaşlı genel müdür!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklık getirmesi istemiyle Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası

En sevilen diziler ve oyuncular

Çoğumuz yorgun geçen bir günün ardından evimize gidip dinlenmek isteriz. Peki bu dinlenme sürecini nasıl

Cemil Çiçek'ten FETÖ için güldüren yeni milat

Yıllardır 'FETÖ'nün terör örgütü sayılmasında hangi tarih milat kabul edilecek' tartışması sürerken, bu

Ülkücü katili Büyükelçi olarak atandı

İstanbul'daki Adana Erkek Öğrenci Yurdu'nu bombalayarak Ülkücü Murat Erol'u şehit eden ve hakkında idam

MHP'li Şefkat Çetinden tokat gibi paylaşım

Devlet Bahçeli'yle MHP'nin yeniden dizaynında rol üstlenen, daha sonra Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL