06 Nisan 2020 Pazartesi

Yeni tanık tapeleri doğruladı!

yeni-tanik-tapeleri-dogruladi

Sarraf davasının yeni tanığı olan ve FETÖ ile bağlantılı olmakla suçlanan eski MASAK yetkilisi, tapeleri doğruladı.
14 Aralık 2017 Perşembe 08:43

 New York’ da görülen ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımların ihlali davasına Türkiye’den delil kaçıran eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Komiser Yardımcısı, Salı günü tanık olarak dinlendiği duruşmada FBI’ in kendisine 50 bin ABD doları ödeme yaptığını söyledi.

 

Türkiye’de hâlâ Fethullah Gülen örgütü ile bağlantılı olmakla suçlanan Hüseyin Korkmaz, oturduğu evin kirasını ve harcamalarına karşılık üç seferde verilen toplamda 900 ABD dolarını ise savcılığın ödediğini beyan etti.

 

Cumhuriyet'ten Şebnem Arsu'nun haberine göre, Korkmaz’a Türkiye’de tutuklanma nedeni soruldu. Sarraf’ta yoğunlaşan 17 Aralık soruşturmasında aktif rol oynamasına rağmen farklı bir soruşturmaya istinaden gözaltına alındığını söyleyen tanık, 25 Aralık diye anılan bu süreçten haberi olmadığını iddia etti. 

“25 Aralık diye bilinen başka bir soruşturma da varmış” diye konuşan Korkmaz, “Bu soruşturma Recep Tayyip Erdoğan, oğlu Bilal, Binali Yıldırım gibi yolsuzluğa karışan kişileri içeren bir soruşturma imiş” dedi. O tarihte Köprü Koruma Şubesine atandığını bir önceki ifadesinden hatırlatan tanık, bu operasyonun emrini kendi soruşturmasında çalışmış olan savcının vermiş olduğunu da sözlerine ekledi. Korkmaz’a kendi soruşturmasında toplandığı iddia edilen delillerle, ABD makamlarının elindeki belgeler arasında karşılaştırma yapması ve delillerin gerçek olduğunu teyit etmesi amacı ile gruplar halinde bazı CD ler sunuldu. Sunulan tüm delillerin CD’lerin tanıklığından önce Korkmaz tarafından detaylı bir şekilde incelendiği anlaşıldı.

 

Savcı Lockard’ın “Bunu incelediniz mi?” sorusuna, “Evet, size sunduğum delillerle aynı içerikte olduğunu gördüm” şeklinde cevap veren tanık, her bir delilin nereden ve nasıl temin edildiği detaylarını da jüri ile paylaştı. Korkmaz, verdiği ifadede, dinlemeler ve ses kayıtlarının kendisi tarafından temin edildiğini teyit etmekle birlikte delil dosyasında bulunan WhatsApp yazışmaları ve Viber aplikasyonuna ait mesajların kaynağının kendisi olmadığını belirtti.

 

TALEP GELMEDEN PARA GELMİŞ

ABD’ye FBI yetkililerinin yardımı ile giriş yaptığını bir önceki duruşmada anlatan tanık, göçmenler için normal şartlar altında uzun bir bekleme süreci gerektiren çalışma iznini yaklaşık iki hafta önce aldığını belirtti.Amerika’da FBI ile işbirliği yapan kişilere bazı ayrıcalıkların tanındığı bilinse de Korkmaz’a çalışma izninin temini ya da yakın bir tarihte olumlu yanıt aldığı iş başvurusu için FBI’ in aracı olup olmadığı sorguda konu edilmedi. Türkiye’den 2016 yılı Ağustos ayında yasa dışı yollarla ayrılıp üç ülke geçerek ulaştığı ABD’ye girişinden bu yana çalışmadığını belirten Korkmaz, ABD makamları tarafından yapılan ödemeleri kendisinin talep etmediğini Savcı Michael Dennis Lockard’ in sorusu üzerine teyit etti.Haber okunma sayısı: 372

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Mansur Yavaş çağrı yaptı, hayırseverler harekete geçti!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Twitter’dan bir video ile çağrı yaparak sosyal

Gökçek’in Keçiörengücü’ne açtığı bir musluk daha kesildi

ABB, Gökçek’in isim babası olduğu Keçiörengücü spor kulübü tarafından işletilen taksi durağını geri

Destici kıyas faturalara tepki gösterdi

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın minik ortağı Mustafa Destici, “Tedbir amaçlı

Erdoğan 'İki ayyaş' dedi, sıkışınca 'Atatürk' dedi

Bugünkü açıklamasında Mustafa Kemal Atatürk'ün ismini tam olarak kullanmasını eleştiren CHP'li Muharrem İnce

Sağlıkçıların menüsü domates, peynir, salatalık

Koronavirüsüyle canı pahasına mücadele eden ve her akşam saat 21.00'da ülke genelinde alkışlanan sağlık

Coronavirüs mücadelesinde 3 önemli kavram

Solunum Derneği TÜSAD, koronavirüs (CoVid-19) salgınına karşı #evdekal çağrısını yinelerken önemli

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL