01 Nisan 2020 Çarşamba

Vatandaş ölüme mi terkedildi

vatandas-olume-mi-terkedildi

İstanbul'daki 5.8 şiddetindeki depremin ardından Avcılar'daki birçok binanın yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu gerçeği İBB Meclisi tarafından görmezden geliniyor. Konuyu gündeme getiren CHP, AKP'li Meclis üyeleri nedeniyle harekete geçilemediğini ifade ediyor.
18 Şubat 2020 Salı 09:59

 İBB Meclisi Avcılar'daki deprem tehlikesini görmezden geliyor. İmar yetkisinin yerel belediyeye verilmemesi nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan yüzlerce binanın yenilenemediği belirtiliyor.

 

SÖZCÜ'de yer alan habere göre, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, İBB Şubat ayı meclis toplantısında ilçedeki binaların depreme karşı güçlendirilebilmesi için imar planı değişikliği istedi. Ancak, çoğunluğu AKP'nin oluşturduğu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konu gündeme alınmadı. Buna hem ilçe halkı hem CHP'li başkan büyük tepki gösterdi.

 

EVLER NEDEN YENİLENEMİYOR? Avcılar'da 1999 depremi sonrası değişen imar düzenlemesi ile çok katlı binaların imar izinleri 5 kata indirilmişti. Bu durum şuan yenilenmesi zorunlu binalarda yaşayan vatandaşların büyük kısmının evlerinden olması anlamına geliyor. 10 daireli bir binayı yıkıp yeniden inşa etmek istendiğinde 5 aile sokakta kalıyor. Bu yüzden de evler yenilenemiyor. Bir başka sorun ise ekonomik güç. Borç harç ev sahibi olan vatandaşlar yüksek rakamlardan endişe ediyor. Tüm bunlar yaşanması beklenen 7.5 ve üzeri  depremi ve evlerin yıkılıp ya da büyük kısmının hasar göreceği gerçeğini değiştirmiyor.

 

Öyle ki, her gün yüzlerce aracın geçtiği Avcılar E-5 Yanyolu üzerinde bulunan 30-40 senelik her yeri dökülen binalar büyük tehlikede.

 

KOLONLAR PATLAK DEMİRLER DÖKÜK

İstanbul Avcılar'da Doğankent Sitesi'nde oturan 2 çocuk babası Uğur Akyıldız (31) binalarının döküldüğünü söyledi. Ailesiyle binanın giriş katında oturan Akyıldız, “6 sene önce taşındık, evimiz son depremde hasar gördü” dedi. Ardından sitenin bodrum katındaki çatlakları göstererek, “Beton adeta kum gibi dağılıyor, demirler dışarı çıkmış, dökülüyor” diyerek yetkililere seslendi.

 

HALKIN TALEBİ RANT DEĞİL

CHP'li Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, bölgede 3 bini aşkın binaya risk analizi için müracaat ettiklerini, 6 binanın boşaltıldığını, 1800 binanın ise sıkıntılı olduğunu belirtti.Hançerli, riskli binalarda yaşayan insanların can güvenliği için evlerinin hemen yenilenmesi gerektiğini söyledi. ‘Ancak bunun önünde engeller var' diyen Hançerli şu çarpıcı açıklamaları yaptı: 

 

“Birinci engel ekonomik sorunları ikincisi ise imar engeli var. Ayrımcılıkla engellilikle uzun yıllar mücadele etmiş biri olarak yaşamın her alanında engellemelerin olduğunu görüyoruz. İnsanların talebi rant değil güvenli evler. Bunun için engellerden bir tanesi imar engeli. Örneğin 10 ailenin oturduğu apartman yeniden yapılmak istendiğinde 5 aile sokakta kalıyor. 5 katlı imar izni var çünkü. Bunun çözülmesi gerek. 10 dairelik bir apartmanda yaşayanlara en az 10 dairelik yapı yapma hakkı verilmesi lazım. İnsanların ekonomik durumları bu sorunu tek başına çözmeye yetmiyor. İBB meclisinin ve hükümetin de desteğine ihtiyaç var. Binaların hemen yenilenmesi lazım. Sivil toplum da bu süreçte elini taşın altına koymalı. Seferberlik edasıyla çalışmazsak ileride telafisi mümkün olmayan can kayıplarıyla karşı karşıya kalacağız. Bir dakika kaybetmeden harekete geçmemiz gerek. ” 

Haberin etiketleri:

ibb, avcılar, belediye, deprem, akp


Haber okunma sayısı: 99

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Bez torba ve fileler salgın riskini artırıyor

Tüketicileri koronavirüs salgını tehlikesine karşı uyaran uzmanlar; “Virüs taşıma riski taşıyan çok

Paranın yerine gideceğine nasıl inanacağız?

İlahiyatçı yazar, KRV Tv program yapımcısı İhsan Eliaçık, Erdoğan'ın başlatığı 'Milli Dayanışma

İnce'den, Erdoğan'a sert tepki

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan ile yarışan CHP'li Muharrem İnce, Erdoğan'ın korona salgını ile

Erdoğan'ın yardım kampanyasına CHP'den videolu yanıt

CHP Milletvekili Tuncay Özkan’dan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs salgını nedeniyle

Saadet Partisi’nden çok çarpıcı video

Saadet Partisi sosyal medya üzerinden koronavirüse ilişkin sosyal devlet anlayışının gerekliliğinin

Müge Anlı'dan doktorlar için skandal sözler

ATV’de yayınlanan "Müge Anlı İle Tatlı Sert"te konuşan sunucu Müge Anlı’nın doktorlar hakkında sarf

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL