27 Şubat 2020 Perşembe

Üretim merkezi otopark oldu

uretim-merkezi-otopark-oldu

Türkiye’nin en büyük küçük ve orta ölçekli sanayi üretim alanı OSTİM, artık bir imalathaneden çok ticarethaneyi andırıyor. Bankaların esnafa kredi vermediği OSTİM’de, büyük işletmeler dâhil birçok işyeri kapısına kilit vurdu. Faaliyetlerini sürdürenler ise imalat değil, Çin’den getirdikleri makine parçalarının ticaretini yapıyor.
12 Ağustos 2018 Pazar 10:46

 7 sanayi sitesi kooperatifi ve bu kooperatifler etrafındaki sanayi yapılaşmasından oluşan; raylı sistem sanayi, savunma sanayi, makine sanayi gibi alanlarda gerçekleştirdiği üretimle ülke ekonomisine önemli katkısı bulunan ‘sanayi üretim merkezi’ OSTİM’de, esnaf artık iflastan nasıl kurtulacağını değil, ‘en az zararla nasıl iflas edeceğini’ düşünüyor.

 

Köklü firmalar çekiliyor

OSTİM Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kurt, iki yıl önce gazetemize yaptığı açıklamada, “Konuşulmayan fakat yaşanan ciddi bir kriz var. Açıklanan teşvik paketleri hayata geçirilebilir paketler değil. Hükümetin her paketi uzun vadeli etkiye sahip. Yakın döneme ilişkin bir planları yok. Böyle giderse işyerleri çok dayanamaz” demişti. Sonrasında yaşanan gelişmeler, Kurt’un bu açıklamasını doğrular nitelikte oldu.

 OSTİM’de birçok işyeri kapısına kilit vururken, iflasını açıklayan firmalar arasında OSTİM’in köklü firmaları da bulunuyor. Özellikle büyük firmaların OSTİM’deki üretimini sonlandırması, toplu işten çıkarmaları beraberinde getirdi. Alıcılar döviz kurundaki artış ve ‘ülkedeki güvensiz ekonomik ortam’ nedeniyle sipariş ettiği üründen vazgeçerken, bu duruma daha fazla dayanamayan küçük ve orta ölçekli işletmeler de önce eleman çıkardı ve küçüldü, ardından bu işletmelerin bir kısmı faaliyetlerine son verdi.

 

Akrabalar çalışıyor

OSTİM’de önceki yıllarda durmadan üretim yapıldığını aktaran esnaf Ekrem Gül, kısa süre öncesine kadar 50 personel istihdam ettiklerini, ancak ekonomik dar boğaza girdiklerini ve sermayeleri tükendiği için şimdi oğlu, yeğeni ve kardeşi ile işyerinin faaliyetlerini sürdürmeye çalıştıklarını anlattı.

 

turkiye-nin-en-buyuk-sanayi-imalathanesiydi-ostim-de-uretim-tesisleri-artik-otopark-498542-1.

 

 

OSTİM’de esnafın dükkânını açmadığında daha az zarar ettiğini söyleyen Gül, “Eskiden toplu siparişler alırdık, fakat şimdi parça parça iş yapıyoruz. Bu da üretimden elde ettiğimiz ürünün kendi maliyetini karşılamamasına neden oluyor. Esnaf sabah işyerine gelip makineleri çalıştırdığında, personel giderlerini de işin içine katarsak ciddi oranda zarar ediyor. Üstelik açık olan işyerlerinin büyük bir kısmı da müşteri gelsin diye bekliyor. İş yapmıyor” diye konuştu.

 

Kapanan işyerleri otopark oldu

1996 yılından bu yana OSTİM’de muhasebecilik yapan Deniz Güler ise işlerin hiç olmadığı kadar kötü olduğunu vurguladı. Kapanan işyerlerinin artık otopark olarak kullanıldığını ifade eden Güler, “Üretimin durmasının birçok nedeni var. Artık vadeli satış yapılamıyor. İnsanlar peşin çalışmak istiyor. Kimsede peşin ödeme yapacak nakit olmadığı için üretim duruyor” dedi.

 

Bankalar yüksek faiz talep ediyor

Bankalardan medet uman esnafın da eli boş döndüğünü belirten Güler, “Bankaların tamamına yakını esnafı artık ‘borcunu ödemesi zor müşteri’ kategorisinde görüyor. Kredi çekmek ve nakit ihtiyacını karşılamak isteyen esnafa ya hiç kredi verilmiyor ya da tam yüzde 30 faiz talep ediliyor. Faiz esnafın elini yakıyor” diye konuştu.

 

‘Çin’den mal getirip satıyorlar’

Alanının sadece yüzde 31’inde ticaret yapılan OSTİM’de, imalat alanının yüzde 62’si metal işletmelerinden, yüzde 20’si plastik ile kauçuk işletmelerinden, yüzde 8’i elektronik işletmelerinden ve yüzde 4’ü ise kimyasal işletmelerden oluşuyordu. OSTİM’de son zamanlarda ticaret alanı artarken, imalat alanı ise büyük bir daralma yaşıyor. Makine parçaları imalatı yapan firmaların artık üretimi sonlandırdığını anlatan Güler, “Bir makine parçasını, her şeyi dolarla aldığımız için yaklaşık 500 dolara mal ediyoruz. Yani kendi kârımızı koymadan bu fiyata parçayı yapıyoruz. Oysa aynı parçayı Çin’den 350 dolara getirebiliyoruz. Bunu gören esnaf da üretmek yerine Çin’den sipariş veriyor ve buradaki müşterilerine satıyor. Hem işgücünü kullanmıyor hem de üretim yapacağı şekilden daha fazlasını kazanıyor” ifadelerini kullandı.

 

Hisseleri de eriyor

 

Borsada OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme AŞ ismiyle işlem gören OSTİM’in hisseleri de eriyor. OSTİM’in borsadaki bir yıllık değer kaybı yüzde 21,82 olarak açıklandı.

 

BİRGÜN GAZETESİ

Haberin etiketleri:

Çin, esnaf, kredi, faiz, kriz, döviz, ifade, Türkiye, sabah


Haber okunma sayısı: 284

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

-yavastan-paylasim-rekoru-kiran-konusma

Yavaş'tan paylaşım rekoru kıran konuşma

27 Şubat 2020 Perşembe 10:34
65-yasina-giren-siyasetci-emekli-olsun

65 yaşına giren siyasetçi emekli olsun

27 Şubat 2020 Perşembe 10:10
profesorun-hendek-savasi

Profesörün hendek savaşı

27 Şubat 2020 Perşembe 09:44
erdogan-da-tapeleri-inceletsin

Erdoğan da tapeleri inceletsin

27 Şubat 2020 Perşembe 09:31
damada-kiyak-atama

Damada kıyak atama

27 Şubat 2020 Perşembe 09:10
elazig-faciasi-ile-ilgili-urkuten-rapor

Elazığ faciası ile ilgili ürküten rapor

26 Şubat 2020 Çarşamba 19:41

ÜLKE GÜNDEMİ

Ülkenin güvenlik sorunu AKP'dir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Adam gibi devletin görevi depremden sonra cenaze kaldırmak, taziyeye

Yavaş'tan paylaşım rekoru kıran konuşma

Ankara Büyükşehir belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, "Biz devlet memuruyuz. Bakmayın kocaman sıfatlar

65 yaşına giren siyasetçi emekli olsun

Dün 66. yaşına giren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçmişte kullandığı "65 yaşına gelen siyasetçi

Bankaların promosyon rekabeti başladı

Bankaların promosyon kampanyaları emekliler için ek gelir kapısı oldu. Bin 250 lirayı bulan promosyon teklifleri

Profesörün hendek savaşı

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Türkiye’de

Elazığ faciası ile ilgili ürküten rapor

Türkiye’de standartlara uygun betonüretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için 30

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL