21 Şubat 2020 Cuma

Ucube mülakat

ucube-mulakat

Mülakatın ‘yandaş kadrolaşma’ için kullanıldığına dikkat çeken Kamu-Sen, sistem düzeltilmezse sınavları protesto edecek.
08 Ağustos 2017 Salı 11:53

Kamuda yönetici atamalarında ve memur alımlarında getirilen mülakat sistemi “kadrolaşmaya” neden olduğu gerekçesiyle tepki çekti. Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, “ucube mülakat” devam ederse, bundan sonra yapılacak sınavları protesto edeceklerini ve düzeltilene kadar da sınavlara girmeyeceklerini bildirdi. Koncuk’un sosyal medya üzerinden yaptığı ankete katılanların yüzde 91’i de Koncuk’a destek verdi. Kamuya personel alımında “sözlü sınav” yani mülakat sistemi uygulanıyor. Ancak sistem “kadrolaşmaya” kapı açtığı için eleştiriliyor. Mülakatın olduğu her alanda “adam kayırma ve yandaş kadrolaşma” olduğuna dikkat çeken Türkiye Kamu-Sen, protestoya hazırlanıyor. Mülakat sistemine tepki gösteren Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, sosyal medya üzerinden anket yaptı. “Yönetici atamada ucube mülakat devam ederse bundan sonra yapılacak sınavları protesto ederim ve düzeltilene kadar asla girmem” diyen Koncuk’a ankete katılanların yüzde 91’i destek verdi. Anket için 3 bin 541 kişi oy kullandı. Koncuk, aynı anlayışın devam etmesi halinde tepki göstereceklerini belirterek, “Göstereceğimiz bu tepkilerin en neti, bu sınavları kökten protesto etmek olacaktır” dedi. “Bu anlayış ve ucube mülakat devam ettiği ve bir garanti verilmediği sürece bu sınavlara girmenin anlamsız olduğunu üyelerimize anlatacağız” diyen Koncuk, üyelerinin ve hak edenlerin bu kadar küçük düşürülmesini artık sineye çekmeyeceklerini ve yöneticilik sınavına girmemelerini tavsiye edeceklerini bildirdi. Koncuk uyarılarının dikkate alınmasını istedi. “Yoksa kimi hangi yolla atarsanız atayın siz bilirsiniz” diyen Koncuk, “İsteğiniz; liyakatsiz, kabiliyetsiz, kendi nefsinden başkasını düşünmeyen bir sürü insanı yönetici yapmaksa, sorumluluğu size aittir” değerlendirmesinde bulundu.

 

‘Yerel çeteler var’

 Koncuk, çalışanların haklarını gasp eden, yandaş kadrolaşma için devletin makam ve imkânlarını kullanan “yerel çeteler” olduğuna dikkat çekerek, “bilgisiz, donanımsız, egoist insanların yönettiği hiçbir kurum ve kuruluştan istenilen hizmet ve başarının sağlanmasının beklenemeyeceğini” belirtti. Hükümete de çağrıda bulunan Koncuk, şöyle dedi: “Hiçbir makul gerekçesi olmayan mülakat uygulamasından vazgeçin, MEB ve bakanlıkların taşra teşkilatlarını tahakkümü altına almış olan yerel çetelere engel olun, eğitim çalışanlarını ayrıştıran, ötekileştiren ve kendisine köle gibi gören bu yapıların önüne geçin. Yanlıştan dönmenin büyük bir erdem olduğunu tekrar vurguluyor; aksi takdirde eğitim çalışanlarının ve üyelerimizin, bu düzen devam ettiği sürece, önümüzdeki dönemlerde, üyelerimizle de istişarede bulunarak, mülakat sınavlarında yandaşlarınızla size mutluluklar dileyeceğini ve sınavlara girmeyerek protesto edeceğini bildiriyorum.”

 

CUMHURİYET

 

 

Haberin etiketleri:

koncuk, ucube, mülakat, egoist, anket, sine


Haber okunma sayısı: 414

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iettnin-kadin-soforleri-direksiyona-gecti

İETT'nin kadın şoförleri direksiyona geçti

20 Şubat 2020 Perşembe 18:19
kabatasi-karistiran-afis

Kabataş'ı karıştıran afiş!

20 Şubat 2020 Perşembe 10:06
is-yok-dolandirici-cok

İş yok, dolandırıcı çok

20 Şubat 2020 Perşembe 09:15
melih-gokceke-yolsuzluk-soku

Melih Gökçek'e yolsuzluk şoku

20 Şubat 2020 Perşembe 09:00
gulduren-mazbata-diyalogu

Güldüren mazbata diyaloğu

19 Şubat 2020 Çarşamba 21:18
istanbul-sizin-oyuncaginiz-degil

İstanbul sizin oyuncağınız değil

19 Şubat 2020 Çarşamba 21:11

ÜLKE GÜNDEMİ

MHP'li Şefkat Çetinden tokat gibi paylaşım

Devlet Bahçeli'yle MHP'nin yeniden dizaynında rol üstlenen, daha sonra Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan

Kabataş'ı karıştıran afiş!

Beşiktaş Kabataş'ta reklam panolarında yer alan görüntü polis ekiplerini harekete geçirdi. Kaynak: Kabataş'ı

Ali Babacan sinirlendi…

AKP’den istifa ederek yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın

40 kumpas şehidinin adı yaşatılacak

CHP, kamuoyunda kumpas davaları olarak bilinen Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk gibi FETÖ’nün kontrolündeki

Üye ol, sınavı kazan

Türk Büro-Sen yönetimi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda 5 Nisan’da yapılacak “görevde yükselme ve unvan

MHP'den Doğu Perinçek'e sert tepki

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Bahçeli hakkındaki açıklamaları nedeniyle Vatan Partisi Genel Başkanı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL