04 Temmuz 2020 Cumartesi

Türk tütününün tarihi

turk-tutununun-tarihi

31 Mayıs Dünya Sigarayı Bırakma, bir diğer adıyla Dünya Tütüne Hayır Günü olarak ilan edilmişti. DSÖ’ye göre, tütün kullanıcılarının en az yarısı bu bağımlılık yüzünden ölüyor. Peki Türk tütünü dünyada nasıl yaygınlaştı?
04 Haziran 2020 Perşembe 00:39

 
Tütün tüketimi her yönüyle zararlı

Tütün ilk defa Amerika kıtasının keşfiyle Avrupa’ya girerken, Türkiye’ye tohumlar 17’nci yüzyılda geldi. Tütün, Osmanlı’da esas olarak nargileler aracılığıyla tüketiliyordu. 1885’te çekilen bu fotoğrafta, kahvehanede nargile içen Osmanlı erkekleri görülüyor. Yapılan araştırmalar, nargile içmenin sağlığa sigara kadar zararlı olduğunu gösteriyor.

Fabrikalarda üretime geçildi

İlk olarak Balkanlar ve Ege Bölgesi’nde ekilen tütün tohumları, kısa süre içerisinde yüksek kalitesi sayesinde dünyada Türk tütünü olarak tanınmaya başlandı. 19’uncu yüzyıldan itibaren hem tütün üretiminde hem de tüketiminde hızlı bir artış görüldü. Fotoğrafta, 1897’de kurularak Türkiye’nin ilk sigara fabrikası olan Samsun Tütün Fabrikası’nda çalışan çocuk ve yetişkin işçiler görülüyor.Sigara sarma makinasının Manisalı mucidi

Moris Şinasi, bir diğer adıyla Musa Eskenazi, 1855’te Manisa’da doğup büyüdü. Amerika’ya göç ettikten sonra 1893’te Chicago’daki Dünya Fuarı’nda tanıttığı ve patentini aldığı sigara sarma makinası ile tütün endüstrisinde yeni bir dönemin kapılarını açtı. Kardeşiyle birlikte Osmanlı ile tütün ticareti yapan Moris, kurduğu fabrikaya Manisa’dan onlarca işçi getirtti.

Türk sigaraları: “Her yerde. Neden?”

1900’lerin başlarında ABD’ye göç eden Osmanlı vatandaşlarının kurdukları tütün şirketleri, Türk tütününü yaygınlaştırdı ve bilinirliğini arttırdı. Paketlenmiş sigaraların yayılmasıyla birlikte Murad, Omar, Fatima, Helmar ve Camel gibi markalar reklam kampanyalarında oryantalist öğeler kullanmaya başladılar. Fotoğrafta ünlü Life dergisinde 1918’de yer alan Türk sigarası reklamı görülüyor.

Tütün, kullananların yarısını öldürüyor

Birinci Dünya Savaşı sırasında Londra’da çekilen bu fotoğrafta, kadın işçilerin Türkiye’den getirilen tütün yapraklarını ayıkladıkları görülüyor. Sağlığa zararı anlaşılmadan çok daha önce yaygınlaşan sigaraların, 21’inci yüzyılda 100 milyona yakın insanın erken ölümüne sebep olduğu tahmin ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü, tütün tüketenlerin yarısının bu sebeple öldüğünü belirtiyor.

Sağlığa zararları çok geç anlaşıldı

Tütün ürünlerinin insanlara zararı ise 1950’li yıllardaki çalışmalarla belirlendi. Günümüzde tütünün birçok kanser türüne, göğüs, kalp-damar ve beyin hastalıklarına sebep olduğu artık bilinse de, sigara bazı dönemlerde hastalıklara çare olarak bile görüldü. Fotoğrafta 1955’de Adakale’de elleriyle sigara saran kadınlar görülüyor.

Tütün kaynaklı ölümlerde Türkiye ikinci sırada

DSÖ, Amerikan Kanser Topluluğu ve Dünya Akciğer Vakfı'nın hazırladığı Tütün Atlası’na göre, Türkiye’de erkeklerde ölümlerin yüzde 31’i tütün sebebiyle oluşan hastalıklardan gerçekleşiyor. Kadınlarda ise bu oran yüzde 12. Rapora göre 14,5 milyon yetişkin ve 252 bin çocuğun sigara kullandığı Türkiye, erkeklerde tütün kaynaklı ölümlerde Kuzey Kore’den sonra 2’nci sırada yer alıyor.

Önlemler tüketimi azaltıyor mu?

Türkiye’de 2007’den beri “Dumansız Hava Sahası” kapsamında kademeli olarak sigara içilmesine kısıtlamalar getirildi. Dünya Tütün Raporu da Türkiye’nin tütün tüketiminin azaltılması için DSÖ'nün tavsiyelerini tam olarak hayata geçiren birinci ülke olduğunu gösteriyor. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre, 2018’de Türkiye’deki sigara tüketimi 118.5 milyar ile rekor kırdı.

Tütün ve koronavirüs

Sigaranın yol açtığı birçok hastalık, insanların koronavirüs için risk grubunda yer almasına ve yüksek ölüm oranlarına sebep oluyor. Fransa’da yapılan bir araştırma, nikotinin COVID-19’un vücuda yapışmasını engellediğini işaret etse de, karşıt sonuçların ulaşıldığı araştırmacılar da var. Uzmanlar sigarayı mümkün olduğunca çabuk bırakmak gerektiği konusunda hemfikir.

 

DW TÜRKÇE

Haberin etiketleri:

sigara, tütün, sağlık, akciğer, kanser, TÜrkiye


Haber okunma sayısı: 409

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

koronavirus-hastasi-204610-vefat-5206

Koronavirüs hastası 204.610 vefat 5.206

04 Temmuz 2020 Cumartesi 21:07
kendi-kendine-denetim

Kendi kendine denetim

04 Temmuz 2020 Cumartesi 10:18
sakaryada-havai-fisek-dehseti

Sakarya'da Havai fişek dehşeti

03 Temmuz 2020 Cuma 18:08
okul-mudurlerine-denetim-gorevi

Okul müdürlerine denetim görevi

03 Temmuz 2020 Cuma 10:57

ÜLKE GÜNDEMİ

Rüşveti biz bulduk, suçlanan biz olduk

Yalova Belediyesi’ndeki zimmet soruşturmasında iddianame kabul edildi. Görevden alınıp hakkında dava açılan

Gıda ve tarımda iyi noktadayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Ovası sulamaları hizmete alma töreninde yaptığı konuşmada, “Tarım üretiminde

2.000 avukat anarşi ve terörü destekleyen ....

Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Av. Mehmet Gün’ün ‘Avukatlık Kanunu Değişiklik’ Teklifi için

Tek haneli enflasyon artık hayal

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarının bile

Okul müdürlerine denetim görevi

Turizm işletmelerinin salgına ilişkin tedbir alıp almadığını denetleme görevi eğitimcilere bırakıldı.

Memur ve emekli zammı belli oldu

Haziran ayı enflasyon oranının ardından memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı belli oldu. Memur ve

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL