28 Ocak 2020 Salı

Tren faciası 'geliyorum' diyor

tren-faciasi-geliyorum-diyor

Menfezin altından geçen atık balçığı, betonu ve demiri eritirse 25 kişinin yaşamını yitirdiği Çorlu faciası benzeri yeni bir kazaya neden olabilir
04 Aralık 2019 Çarşamba 09:06

 Kırklareli’nin Lüleburgaz’a bağlı Ovacık köyünde şikâyetler üzerine incelemelerde bulunan Kırklareli Kent Konseyi, Trakya Platformu Kırklareli Yürütme Kurulu üyeleri, bölgedeki çevre kirliliğinin tren hattında, 25 kişinin yaşamını yitirdiği Çorlu faciası benzeri yeni bir kazaya neden olabilecek boyutlara ulaştığını tespit etti.

 

Hatta bulunan menfezin altının balçıkla dolduğuna dikkat çeken Ovacık köyü muhtarı İlyaz Tokatlı, Lüleburgaz Kaymakamlığı’na başvurarak “Endişeliyiz. Çorlu tren faciası gibi bir facia yaşamayalım” uyarısında bulundu. Bölgeyi gezen CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan da yetkilileri bir an önce tedbir almaya davet etti. 

 

Köylüler ve sivil toplum kuruluşu üyeleri kirlilikle mücadelelerini duyurmak için geçen günlerde Ovacık Köyü Muhtarlığı’nın çağrısı üzerine söz konusu alanda toplandı. İnceleme gezisi sırasında yurttaşlar ağır koku nedeniyle maske taktı.  

CUMHURİYET gazetesinde yer alan Hazal Ocak'ın haberine göre, Ovacık Köyü muhtarı İlyaz Tokatlı köyün tarımla geçindiğine dikkat çekerek “Alanın yakınında bir hayvancılık tesisi var. 2 bin hayvanı var. Demiryoluna da yakın. Kirlilik oradan geliyor. Menfezi yeni değiştirdiler ancak hattın altı lağım oldu. Orası da çürüyecek. Zaten tren buradan yavaşlayarak geçiyor. Ayrıca bu kirlilik Ergene’ye de akıyor, köyümüze de zarar veriyor. Meralarda otlayan hayvanlarımıza ve doğadaki canlılar için tehlike arz ediyor” dedi. 

 

Ayrıca Tokatlı dün Lüleburgaz Kaymakamlığı’na da dilekçe verdi. Dilekçesinde köylülerin şikâyetleri üzerine bölgede incelemeler yaptıklarını anlatan Tokatlı özetle, “TCDD’nin yeni yaptığı köprü menfezini de içine alarak kirlilik bir gölet haline gelmiş durumda. Çorlu’daki tren faciası gibi bir olayla karşılaşma korkusu hepimizi tedirgin ediyor” ifadelerini kullandı ve gereğinin yapılmasını istedi. 

 

25 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018’de menfezin altındaki toprağın yağmur nedeniyle kayması sonucu tren raydan çıkmış, 25 kişi hayatını kaybederken 340 kişi de yaralanmıştı.

 

TEHLİKEYE AÇIK

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, “Çorlu tren faciası henüz sıcaklığını korurken bu tren yolu yeni tehlikelere açık hale geliyor. Demiryolu boyunca atık kanalı açılmış ve menfezin altı sıvı atıklarla dolu” dedi. 

 

MENFEZ BETONUNU ERİTİR

Bölgeyi gezen CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, atıkların içerisinde hayvan dışkısının da olduğuna dikkat çekerek özetle “Bu pisliğin zaman içinde menfezin betonunu eritmesi mümkün. Bu atıklar çevreyi kirletiyor. Komple Ergene’ye akıyor. Devletin buna mutlaka sahip çıkması lazım. Yoğun yağış ve sel durumunda büyük bir doğa katliamına yol açabilir, insanlarımıza zarar verebilir” dedi.

 Haber okunma sayısı: 116

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Konkordato bahane yandaşlık şahane

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Denizli’de inşaatı bir türlü

Türkiye nüfusunun yüzde 85'i köylüdür

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Elazığ ve

Yüksek Hızlı Tren rayları fay hattı üzerinde

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Elâzığ ve Malatya'da

Artık fay hatlarını değil .......

Elâzığ Sivrice’de, 24 Ocak 2020 günü 20.55’te meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili

Siber saldırıya uğramamak artık bir mucize

Siber güvenlik kuruluşu ESET, iş ortakları ve müşterilerinin yanı sıra kurumları bilgilendirmek amacıyla

Deprem vergileriyle saraylar yaptırılıyor

Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası 20 yıldır toplanan deprem vergilerine ne olduğu sorusu tekrar gündeme

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL