28 Ekim 2020 Çarşamba

Tek soruluk mülakatta elendi

tek-soruluk-mulakatta-elendi

Adalet Bakanlığı’nın yaptığı hâkimlik sınavında 18 bin 887 kişi arasında 91 puan ile 96’ıncı olarak derece yapmasına rağmen bir soruluk mülakat sınavında elenen Hakkârili avukat Mehmet Öner, olayı yargıya taşıyacağını söyledi.
26 Eylül 2020 Cumartesi 01:06

 Öner tepkisini sosyal medya hesabında “Daha hâkimlik-savcılık sınavına girmeden önce beni kimliğimle ve memleketimle yargılayacaklarını biliyordum. Yine de sınava girerek bu ülkede olmayan adaleti bir fener ile arayarak pes etmeyecektim” diyerek dile getirdi. Medyascope’a konuşan genç avukat Öner, “Kimliksel sorunun karşıma çıkacağını biliyordum, şaşırmadım” dedi.

 

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan 10 çocuklu bir ailenin üyesi olan Öner, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandıktan sonra hem okuduğunu hem de inşaatlarda işçi ve garson olarak çalışıp geçimini sağladığını söyledi. 28 yaşındaki Öner’in hâkimlik hayali mülakata takıldı. 18 bin 887 kişinin katıldığı sınavda 91 puan alarak 96’ncı olarak derece yapan Öner’e girdiği mülakatta sadece Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile ilgili bir soru soruldu, daha sonra açıklanan sonuçlara göre ise elendiği bildirildi. Yaşanan durumu sosyal medya hesabından paylaştığı mesajlarla kamuoyuna duyurmaya çalışan Öner, “Daha hâkimlik-savcılık sınavına girmeden önce beni kimliğimle ve memleketimle yargılayacaklarını biliyordum. Yine de sınava girerek bu ülkede olmayan adaleti bir fener ile arayarak pes etmeyecektim” diye yazdı.

 

Medyascope’a konuşan Öner, bir buçuk ay gibi bir sürede bu sınava hazırlandığını ve yazılı sınavda derece yaptığını belirtti: “Mülakatta, yazılı sınava girip birinci olan ile 3 bininci olan  arasında bir fark yok. Böyle bir şey mümkün mü? O zaman yazılı sınav yapılmasın. İkisini aynı kefeye koyamazsınız. Arkamda birilerinin olmaması, kimliğim ve memleketimin de elenmemde etkisi olduğunu düşünüyorum. Mülakatta kimliksel sorun ile karşılaşacağımı biliyordum. Dava açacağım, iç hukuk yollarından sonuç alamaz isem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar davayı taşıyacağım. Kendilerine yakın yaklaşık 100 kişi barajı geçemeyince bir soruyu iptal edip onları mülakata soktular ve hepsini hâkim yaptılar.”

Medyaskope/Ferit Aslan 

Haberin etiketleri:

Mülakat, hakim, Mehmet Öner


Haber okunma sayısı: 489

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Koronavirüslü vekil mecliste konuştu

Koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıklayan Cemal Enginyurt mecliste konuşma yaptı.

Pandemi dönemi dar gelirlileri vurdu

İstanbul’da COVID-19 döneminde ihracat yüzde 24,5, ithalat yüzde 20,3 azaldı. Kapanan şahıs firma sayısı,

Dört partiden Macron'a ortak tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam Karşıtı Açıklamalarının telin ve teşhir edildiğine ilişkin

Türkiye terörü bitirme noktasına getirdi

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Hatay'daki terör saldırısına ilişkin, "Türkiye hem

Müzedeki hayaleti Sayıştay ortaya çıkardı

Sayıştay’ın raporunda yer alan bilgiye göre, Mimar Sinan Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi’nde yer alan 404

Önce hanımefendi çantasından kurtulsun

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL