22 Kasım 2019 Cuma

Tek cevap Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfı'ndan

tek-cevap-aziz-mahmd-hudyi-vakfindan

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyenin bazı vakıflara para aktardığını iddia etmişti.ADı geçen vakıfların büyük bölümü sessizliğe gömülürken Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfı konuyla ilgili açıklamalarda bulundu
05 Eylül 2019 Perşembe 19:56

 Vakıftan yapılan açıklama şöyle:

 

27.08.2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından ilan edilen; bazı vakıflarla yapılan yurt protokollerinin feshedildiğinin beyanı, kamuoyunda bilgi karmaşasına ve yanlış algıların oluşmasına sebebiyet verdiğinden, milletimizi doğru bilgilendirme zarureti ortaya çıkmıştır.

  • İsmini Anadolu erenlerinden Aziz Mahmûd Hüdâyi Hazretlerinden alan ve kadîm geleneği temsil eden Vakfımız; 1985 yılında işadamları, akademisyenler ve hukukçulardan oluşan ahiret kaygısıyla Allah rızasını gözeten gönüllü bir grup hayırsever tarafından kurulmuştur. İrfâni kültürün yaşatılmasını, topluma yönelik sosyal sorumluluk projelerinin hayata geçirilmesini faaliyetlerinin merkezine yerleştirmiştir.
  • Bugün, ülkemizde ve gönül coğrafyamızda “eğitim” ve “insani yardım” faaliyetleri yürüten Vakfımız, Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamu Yararı” statüsünde çalışan, BM tarafından “ECOSOC” üyeliğine seçilmiş, ülkemizde ve uluslararası platformda bilinen, saygın bir sivil toplum kuruluşudur.
  • Vakfımız, herhangi bir ticarî faaliyetin içerisinde olmamış, giderlerine fon sağlamak maksadıyla şirket kurmak ya da gelir getirici bir yapı oluşturmak gibi bir çalışma yürütmemiştir. Vakfımızın genel bütçesi; çok büyük oranda (%80) kurucu mütevelli heyeti üyeleri tarafından, kalan kısmı da teberruda bulunan hayırseverlerin bağışlarıyla karşılanmaktadır. Bununla birlikte Vakfımız, sair zamanlarda çeşitli kurum ve kuruluşların sunmuş olduğu hak ve imkânlardan, teşviklerden, projelerden, yasalar ve kanunlar çerçevesinde istifade etmiştir ve etmeye de devam edecektir.
  • Özellikle 15 Temmuz sürecinde ortaya çıkan öğrenci barınma hizmetlerindeki büyük açığı kapatma adına, devletimizin ve milletimizin yanında yer almayı önemli bir vazife bilmiştir. İBB ile yapılan yurt işletme protokolü, bu zaruret sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu protokol, İBB Belediye Meclisinin kararı ile yürürlüğe giren hukukî bir iş birliğine dayanmaktadırSöz konusu yurtlarda kalan öğrenciler, bu vatanın evlatlarıdır ve onlara sahip çıkmak hepimizin görevidir. Geleceğimiz olan gençlerimizin mağdur edilmemesi adına, devletin, yerel yönetimlerin ve STK’ların işbirliği yapması, her şeyden önce takdir edilecek güzel bir dayanışma örneğidir. Hal böyleyken, bu işbirliğinin sanki bir suçmuş gibi kamuoyuna takdimi, fedakâr ve hayırsever insanımızı inciten ve yaralayan bir davranış olmuştur.
  • Bu protokol çerçevesinde, Vakfımıza ait yurtlarımızın küçük bir bölümü, İBB tarafından kiralanan binalarda hizmetlerini yürütmektedir. Bu protokol gereği olarak Vakfımıza aktarılan herhangi bir nakdî bedel asla söz konusu olmamıştır. Vakfımız, hiçbir yurt işletmesinden para kazanmayı gaye edinmediği gibi, aksine sübvanse ederek bu hizmetleri sürdürmektedir. Devletin denetimi ve gözetimi altında faaliyet gösteren vakıflara yönelik vehim ve hayal mahsulü yanlış algılar üretmek, milletimizin menfaatine ve maslahatına hizmet etmemektedir.

Hiçbir ayırım gözetmeden İstanbul’umuzun aziz misafirleri olan gençlerimize hizmet veren ve Vakfımızın da büyük maddi katkılar sunduğu bu yurtlara yönelik protokolün İBB tarafından tek taraflı olarak feshedilmesini ve ayrıca meseleyi çarpıtarak iftira dolu bilgilerle kamuoyunu yanıltan itibar cellatlarını, halkımızın vicdan mahkemesine havale ediyoruz. Konuyla ilgili hukuki süreçler içinde haklarımızın takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Haberin etiketleri:

Aziz Mahmûd Hüdâyi Vakfı


Haber okunma sayısı: 111

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

EYT’liler yaşa değil AKP’ye takılıyor

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, parti genel merkezinde yaptığı haftalık basın toplantısında gündemdeki

Değnekçi terörüne İBB’den yeni önlem!

İBB, İSPARK’ın mesai saatleri dışında, kent genelindeki açık otoparklarda vatandaşlardan parklanma adı

Gar katliamında gizli dosya skandalı!

Ankara’da 10 Ekim 2015’te 100 kişinin öldüğü Tren G arı katliamına ilişkin, savcılığın, 9 klasörlük

Cumhuriyet tarihinin en büyük fişlemesi

TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülen Torba Kanun Teklifi ile derneklere, üyeleri ile üyeliği sona

MHP'den Rahmi Turan açıklaması

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan'ın bugünkü yazısıyla ilgili

Halaçoğlu'ndan Osmanlı torununa belgeli cevap

Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Yusuf Halaçoğlu, II. Abdülhamid'in torunu Kayıhan Osmanoğlu'nun hanedanlık

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL