15 Kasım 2019 Cuma

Su savaşlarına hazır mısınız?

su-savaslarina-hazir-misiniz

Su akar haldeyken farkında değiliz ama kesildiği zaman hayat duruyor. Bu sadece ev sınırları içerisindeki sorunu tabi. Peki tüm ülke genelinde su sıkıntısı yaşarsak ne olur hiç düşündünüz mü? Ya da bu sıkıntılı günlerin yakın gelecekte bir numaralı sorunumuz olacağını söylersem ne hissedersiniz?
08 Kasım 2019 Cuma 08:54

 Özgür Koçularlı

 

Su konusunda acil olarak politikalar geliştirilmezse bırakın öyle uzun uzun duş almayı, kana kana su bile içemeyeceğiz. Çok yakın tarihlerde, çok değerli tatlı su kaynaklarımız olan göllerimizde ciddi çekilmeler meydana geldi. Son olarak Eğirdir Gölü buna bir örnek.

 

Isparta'daki Eğirdir Gölü'nün, 10 yıl önce 520 kilometrekare olan göl yüzeyinin, geçen yıl 448, bu yıl ise 436 kilometrekareye düştüğü belirlendi. Sadece Eğirdir Gölü'nde kaybettiğimiz alan 84 kilometrekare. Sadece göllerimizde değil nehirlerimizde de kayıplar yaşıyoruz, yağışların beklenen seviyede olmamasına bağ, bahçe ve tarlaları yanlış sulama eklenince, nehirlerimizde de çekilmeler başladı. Meriç Nehri'nde su debisinde ciddi bir düşüş yaşanırken, nehrin içinde adacıklar ortaya çıktı. 

YAKIN TARİHTE KONU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

 

Yapılan araştırmalar sonucunda musluğumuzu her açtığımızda işimize yarayacak olan kısmından fazlasının kanalizasyona karışmasına izin verdiğimiz su konusunda aslında 'su fakiri' bir ülkeyiz.

 

Nasıl ki TÜİK her sene açlık ve yoksulluk sınırını belirleyen rakamları açıklıyor ve o rakamların altında geliri olanlar 'aç' ya da 'yoksul' kategorisine giriyorsa, su konusunda da 'fakir' ya da 'zengin' olduğumuzu belirleyen bir rakam var. Bu da kişi başına en az 5 bin metreküpe denk geliyor. Peki Türkiye'de kişi başına düşen su miktarı kaç metreküp? Türkiye'de kişi başına düşen su miktarı yalnızca bin 430 metreküp!

 

Sanırım su konusunda bizim sorunumuz fakirlikten de kötü bir seviyede. Bir de işin coğrafi boyutuna bakarsak, bizim gibi üç tarafı denizlerle çevrili olmayan ülkeler var ki; onların kişi başına düşen su miktarı bile bizden fazla! Peki bu nasıl oluyor diye soracak olursak, bir çok ülkede bizde olmayan bir şeyin olduğunu görüyoruz: Su politikası.

 

Örnek vermek gerekirse, güneydoğu bölgemizin incisi olan Dicle ve Fırat nehirlerimiz Ortadoğu ülkeleri için petrolden daha değerli. Su konusunun petrolden daha değerli olduğunu bilen İsrail ise Ortadoğu'da yürüttüğü baskı politikasıyla musluğun başını tutuyor. Bölgedeki su kaynaklarının yüzde 80'i İsrail'in kontrolü altında. Yakın gelecekte kişi başına düşen su miktarının bin metreküpün altına düşeceği öngörülürken, bu konuya ciddi anlamda yaklaşmanın vakti geldi de geçiyor. Acil olarak su politikasına yönelmemiz ve bu konuda ciddi adımlar atmamız gerekiyor.

 

TÜRKİYE LİSTEDE 32. SIRADA, 2. EN RİSKLİ KATEGORİDE

 

Dünya Doğal Kaynaklar Enstitüsü (WRI) hazırladığı 'su riski' atlasında, su kıtlığı ve kuraklık görülen bölgeleri gösteren kapsamlı bir harita yayımladı.

 

WRI'nın listesinde dört ayrı kategori bulunuyor. 17 ülkenin 'aşırı yüksek derecede' gösterildiği listede, Türkiye ikinci kategoride, yani 'yüksek derecede su sıkıntısı çeken ülkeler' arasında yer alıyor.

 

Türkiye'nin bulunduğu 2'inci kategoride Yunanistan, Suriye, Irak, Ermenistan ve Kıbrıs gibi komşu ülkeler var.

 

EN RİSKLİ KATEGORİDE TÜRKİYE VAR

 

Bilinçsiz sulama yöntemlerinden vazgeçmeliyiz. Bu ülkede tarım alanları yıllarca aşırı sulamaya maruz bırakıldı, bu şekilde hem doğal su kaynakları sömürüldü hem de aşırı sulanan toprakta tuzlanma meydana geldiği için verimi düştü.

 

Bilinçsiz sulamaya bir de bilinçiszce kullanılan kimyasal gübreler eklendi ve bu sayede sadece bugünümüzün değil gelecek yıllarda da kullanmamız gereken yeraltı su kaynakları zehirlendi. Başta Ergene ve Sakarya nehirlerimiz olmak üzere akarsularımızın büyük çoğunluğu kullanılamayacak derecede kirletilmiş durumda.

 

Su sıkıntısı sadece bir kamu spotu değil! Kişi başı 5 bin metreküp temiz suyu olan ülkeler bile su politikalarından taviz vermezken, biz su fakiri bir ülkeyiz ve hala ciddi bir adım atmıyoruz. Unutmayın, susuzluk parasızlığa benzemez!

 

AYDINLIK gazetesi

Haberin etiketleri:

su, su savaşları


Haber okunma sayısı: 97

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bakanliktan-intihar-aciklamasi--

Bakanlıktan intihar açıklaması

15 Kasım 2019 Cuma 16:21
cocuk-evinden-tugvaya-servis

Çocuk evinden TÜGVA’ya servis

15 Kasım 2019 Cuma 09:48
takkeli-egitim

Takkeli eğitim

15 Kasım 2019 Cuma 09:35
deprem-hakkinda-dogru-bilinen-6-yanlis

Deprem hakkında doğru bilinen 6 yanlış

14 Kasım 2019 Perşembe 19:16
nafaka-sinirlandirmasina-kadinlardan-tepki

Nafaka sınırlandırmasına kadınlardan tepki

14 Kasım 2019 Perşembe 18:46

ÜLKE GÜNDEMİ

Deprem hakkında doğru bilinen 6 yanlış

Sismik açıdan oldukça aktif bir ülke olan Türkiye, deprem kuşağında bulunuyor ve yüz ölçümünün %42’si

Nafaka sınırlandırmasına kadınlardan tepki

Nafaka Hakkı Kadın Platformu, Nafaka Hakkının Sınırlandırılması ve Çocuk İstismarcılarına Af Getirilmesi

Çocukların tek ilacı eğitim

CHP Kayseri Milletvekili, TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozuklukları Araştırma Komisyonu üyesi

İnsanların vicdanına sözcülük ediyoruz

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Cumhuriyet Üniversitesinin 4 Eylül Kültür Merkezi'nde düzenlenen

ABD'ye bence eksik bile gitmişler.

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, İstanbul

'Medeniyet' denilen şey kadınları katlediyor

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL