17 Ağustos 2018 Cuma

Siyasal İslam cehaletten beslenir

siyasal-islam-cehaletten-beslenir

Mekke’nin fethi İslamcılar tarafından 1 Ocak’ta kutlanıyor. Tarihçi Meydan “Siyasal İslamcılar cehaletten beslenir” derken İlahiyatçı Eliaçık ise “Biz sizden farklıyız mesajı veriyorlar” dedi
02 Ocak 2018 Salı 09:14

 Dün bütün Türkiye’de yılbaşı kutlandı. Kimi yurttaşlar evlerinde kimi yurttaşlar dışarıda eğlenerek yeni yıla girdi. Aynı anda bazı İslamcı kesimler ise Mekke’nin Fethi’ni kutladı. İstanbul’da Erbakan Vakfı tarafından Ümraniye Haldun Alagaş Spor Salonu’nda etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açığa alınan İhsan Şenocak konuşmacı olarak katıldı. Sivas’ta ise Anadolu Gençlik Derneği tarafından yürüyüş düzenlendi. Dernek Başkanı, yürüyüşte adeta itiraf gibi bir açıklama yaptı. Dernek Başkan’ından yürüyüşle ilgili, “Bu yürüyüşteki amacımız hem insanımızın hem de Sivaslı hemşerilerimizin yılbaşını kutlamalarına engel olmak, bu kutlamalardan vazgeçirmek” açıklaması geldi.

 

Mekke’nin Fethi’nin yılbaşıyla aynı tarihte olmamasına rağmen neden bu tarihte kutlandığını ve son yıllarda İslamcı kesimlerin neden böyle bir şeye ihtiyaç duyduğunu Tarihçi- Yazar Sinan Meydan ve İlahiyatçı İhsan Eliaçık ile konuştuk.

 

Tarih tahrif ediliyor 

Sinan Meydan “Tamamen 10 gün önceye çekilerek yılbaşı kutlamaları gölgeleniyor. Tarihi çarpıtıyorlar. İslami kaynaklarda net olarak tarih veriliyor. Bu tarih de 11 Ocak’tır. Dolayısıyla bu tartışmaya açık bir konu değil. Ancak ülkemizdeki İslamcılar buradan hareketle yılbaşına getirerek şark kurnazlığı yapıyorlar. Ben onlara şunu soruyorum: Müslümanlıkta yalan söylemek var mı? Ben bunları söyleyince bana fethin başlangıcının kutlandığını söylediler. Yani sefere çıkışı kutladıklarını iddia ediyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde sefere çıkış kutlanmaz. O zaman bizim İstanbul’un Fethi’ni Yıldırım Bayezid’den başlatmamız gerekir. Aynı şey Kutlu Doğum Haftası’nda da var. Hz. Muhammed, İslamcılar yüzünden yılda iki kez doğuyor. Bu çok açıkça tarihin tahrif edilmesidir” diye konuştu.

 

İslamcıların ana damarı cehalet

 

Din kullanılarak yılbaşının gölgelenmek istendiğini belirten Meydan şu ifadeleri kullandı: “Maalesef dini kullanılarak yılbaşı gölgelenmek isteniyor. Din ve tarih istismar ediliyor. Bizim siyasal İslamcılar bin yıldır yeni bir yıla girmiyorlar. Düşünce yapılarıyla, giyinişleri ve görünüşleriyle bunu ortaya koyuyorlar. Toplumun da yeni bir yıla girmesini istemiyorlar. Çünkü her yeni yılda çok özledikleri Orta Çağ’dan uzaklaşıyorlar. Bunun için dinsel bahaneler üretiyorlar. Oysaki hem yeni yıl kutlaması hem ağaç süsleme geleneği Hıristiyanlarda yoktur. Bunlar tamamen Türk adetidir. İslamcıların ana damarı cehalettir. Siyasal İslam cehaletten beslenir.”

 

Kimlik uyduruluyor

 

Bu kutlamaların yılbaşı kutlamalarına alternatif olsun diye uydurulduğunu belirten İhsan Eliaçık ise “Bizim İslamcı gençlik teşkilatlarında yapılırdı bu. Güya amaç, o gün insanlar TV seyredeceğine, ister istemez günaha gireceğine, kutlamalara katılacağına bu tarz etkinliklerle günahtan uzak dursun. Amaç bu olunca, tarih olarak da yakın olunca bunu öne çekerek böyle bir gün icat ettiler. Aslı yoktur, esasen gerek de yoktur. Yılbaşına ne alternatife ne karşı çıkmaya gerek yok. Ama kimlik oluşturmak, uydurmak için bunları kullanıyorlar. Yani bunları yapınca Batılı olmuyoruz. Fark konulmuş olunuyor. Fakat kapitalizme zerre itiraz edilmiyor. Avrupa’nın bazı uygulamalarına özeniliyor. Şehirlerimiz oradan daha kirli, üretim daha az. Yalan söylemek, hak yemek gırla ama bunlar dert edilmezken, bu şekilde Mekke’nin fethiyle yeni bir kimlik uydurmaya çalışılıyor” dedi.

 

Biz sizden farklıyız deniyor

 

Bunu yapanların kendilerince farklı olmaya çalıştıklarını anlatan Eliaçık şöyle devam etti: “Şimdi yılbaşına karşı çıkış var. Bizden farklıyız, biz sizden ayrıyız demek isteniyor bu uygulamayla. Yılbaşında günah işleniyor bunlara göre. Bu kafa yapısına göre dünyanın en korkunç şeyi bu. İnsanların eğlenmesi, dans etmesinden korkuyorlar. Bundan kaçalım diye düşünülüyor. İktidarın da desteği alınıyor. Çünkü iktidardan da bu kafa yapısında olanlar var.”

 

Mekke’nin Fethi

 

Sinan Meydan Mekke’nin Fethi’nin tarihi kaynaklara göre Hicri Takvim’e göre 20 Ramazan 8’de gerçekleştiğini belirterek “Bu tarih Miladi Takvim’e göre 11 Ocak 630’dur. Diyanet’in resmi sitesi de bu tarihi doğrular. 1 Ocak’ta bırakın fethi yola bile daha yeni çıkılmıştır” ifadelerini kullandı.

 

BİRGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 603

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

depreme-hazir-degiliz

Depreme hazır değiliz

17 Ağustos 2018 Cuma 09:35
buyuk-kiyameti-yasayacagiz

Büyük kıyameti yaşayacağız

16 Ağustos 2018 Perşembe 11:46
feto-gitti-iskender-pasa-cemaati-geldi

FETÖ gitti İskender Paşa cemaati geldi

16 Ağustos 2018 Perşembe 11:18
hicbirimiz-trafik-meselesinde-efsunlu-degiliz

Hiçbirimiz trafik meselesinde efsunlu değiliz

16 Ağustos 2018 Perşembe 11:09
akp-secmeni-de-imam-hatip-karsiti

AKP seçmeni de imam hatip karşıtı

16 Ağustos 2018 Perşembe 10:17
muhabirin-sabrina-hayran-kalacaksiniz

Muhabirin sabrına hayran kalacaksınız

16 Ağustos 2018 Perşembe 10:08

ÜLKE GÜNDEMİ

İslamcı bankalar bildiğini okudu

Türk Lirası’nın, Amerikan Doları karşında hızla değer kaybetmesi üzerine hem hükümet kanadından hem de

iPhone yaptırımlardan nasıl kurtuldu?

Kamuoyu Çarşamba günü Türkiye’nin yaptırım uyguladığı ABD menşeli ürünler arasında iPhone’u

CHP'den Başköylü kadınlara destek

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Ölürüz de jeotermal kuyu

Türkiye kendini yiyen ülke haline getirildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal düzenlediği basın toplantısında "Türkiye, kendi kendine yeten 7

MHP aşıya karşı çıkan ailelere hapis istedi

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, genişletilmiş

FETÖ gitti İskender Paşa cemaati geldi

Son dönemde FETÖ’nün tasfiye edilmesinin ardından yargıda yeni tarikat ve cemaatlerin yapılandığı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL