06 Aralık 2019 Cuma

Sekreter ol müdürlüğü kap!

sekreter-ol-mudurlugu-kap

Üniversitelerdeki usulsüzlükler ortaya çıkmaya devam ediyor. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde sınavsız atamalar yapılırken Kırıkkale Üniversitesi’nde MEB’den izni olmayan firmayla protokol imzalandı.
01 Ekim 2019 Salı 09:56

 Aydın Adnan Menderes Üniversitesi şube müdürlerinin 17’sini sınavsız atadı. Üniversitede fakülte ve yüksekokul sekreterleri şube müdürü yapıldı. Sayıştay raporunda bu uygulamanın rutin hale geldiği vurgulandı.Raporda sınavla şube müdürü olarak atananların sayısının ise sadece 6 olduğu vurgulandı.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Mustafa Kömüş'ün haberine göre, raporda şu ifadeler kullanıldı: “Üniversite’de şef kadrosundan 5, ayniyat saymanlığı kadrosundan 1 olmak üzere toplam 6 personel görevde yükselme sınavı ile Şube Müdürü kadrosuna atanmışken, söz konusu uygulama ile 16’sı Yüksekokul Sekreteri 1’i Fakülte Sekreteri olmak üzere toplam 17 personel sınavsız sadece talep dilekçesi vererek Şube Müdürü kadrosuna atanmıştır. Üniversitenin her derecede ve kademedeki tüm idari personelinin önce yüksekokul veya fakülte sekreterliğine ara atama olarak atanıp, kısa süre sonra da boşalan şube müdürlüğü kadrosuna atanması mümkün olmaktadır.”

 

Sayıştay yapılan uygulamanın hem mevzuata hem de kariyer ilkesine aykırı olduğunu şöyle vurguladı: “Fakülte veya yüksekokul sekreterliği kadrosuna atanan kişinin aynı yerde çalışmaya devam ederken verdiği dilekçe ile başka bir daire başkanlığında şube müdürlüğü kadrosuna ataması yapılmakta ve halen aynı yerde çalışmaya devam etmesine izin verilmektedir. Bu ve benzeri atama ile görevlendirmelerde, mevzuatla kariyer ilkesine uygun işlem yapılması gerekmektedir.” 

İZNİ OLMAYAN ŞİRKETLE PROTOKOL

 

Kırıkkale Üniversitesi’nin ise Milli Eğitim Bakanlığı’ndan faaliyet izni olmayan firmayla imzalanan protokole dayanarak internet üzerinden eğitim sertifika programları düzenlediği öğrenildi. Sayıştay raporunda bu konuya ilişkin şu ifadeler kullanıldı: “Sürekli Eğitim Merkezi’nin bu eğitimi kendi bünyesinde ve kendi imkânlarıyla sunması gerekirken, bu imkâna sahip olmamasını gerekçe göstererek özel sektörle işbirliği yapması, eğitim ücretini kendi belirlememesi ve elde edilen gelirin tahsilatını kendi yapmaması uygun olmamaktadır. Firmaların kendi eğitimlerini Üniversite aracılığıyla pazarlaması, eğitim ücretlerini tahsil etmesi, Kamu adını kullanarak gelir elde etmesi anlamına gelmektedir.”Haber okunma sayısı: 314

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

tren-faciasi-geliyorum-diyor

Tren faciası 'geliyorum' diyor

04 Aralık 2019 Çarşamba 09:06
imamoglundan-ab-sureci-yorumu

İmamoğlu’ndan AB süreci yorumu

03 Aralık 2019 Salı 19:46
erbas-bildiginiz-gibi

Erbaş bildiğiniz gibi

03 Aralık 2019 Salı 08:07
menzilin-ankara-temsilcisi-

Menzil'in Ankara temsilcisi ...

03 Aralık 2019 Salı 07:58

ÜLKE GÜNDEMİ

Libya'da siyasi istikrar sağlanamadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz’ün Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında

Tren faciası 'geliyorum' diyor

Menfezin altından geçen atık balçığı, betonu ve demiri eritirse 25 kişinin yaşamını yitirdiği Çorlu

Ülkeyi Baas rejimiyle yönetiyorsunuz

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan İYİ Parti Gurup Başkan Vekili Lütfü Türkkan personel tayini sırasında AKP

MHP'li Feti Yıldız'dan MHP'leri kızdıracak sözler

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "FETÖ'nün siyasi ayağının listesi bende var" sözlerini hedef alarak

İGDAŞ vanaları depremden 10 saniye önce kapanacak

İstanbul genelinde 6,5 milyon kullanıcıya doğalgaz dağıtım hizmeti veren İGDAŞ, erken uyarı sistemi sayesinde

Çalışan kadının aldığı ekmek haramdır

Anaokulunda din eğitimi birçok ilde yıllardır uygulanıyor. Bolu Eğitim Sen Şube Başkanı, annelerine

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL