19 Ekim 2019 Cumartesi

Sekreter ol müdürlüğü kap!

sekreter-ol-mudurlugu-kap

Üniversitelerdeki usulsüzlükler ortaya çıkmaya devam ediyor. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde sınavsız atamalar yapılırken Kırıkkale Üniversitesi’nde MEB’den izni olmayan firmayla protokol imzalandı.
01 Ekim 2019 Salı 09:56

 Aydın Adnan Menderes Üniversitesi şube müdürlerinin 17’sini sınavsız atadı. Üniversitede fakülte ve yüksekokul sekreterleri şube müdürü yapıldı. Sayıştay raporunda bu uygulamanın rutin hale geldiği vurgulandı.Raporda sınavla şube müdürü olarak atananların sayısının ise sadece 6 olduğu vurgulandı.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Mustafa Kömüş'ün haberine göre, raporda şu ifadeler kullanıldı: “Üniversite’de şef kadrosundan 5, ayniyat saymanlığı kadrosundan 1 olmak üzere toplam 6 personel görevde yükselme sınavı ile Şube Müdürü kadrosuna atanmışken, söz konusu uygulama ile 16’sı Yüksekokul Sekreteri 1’i Fakülte Sekreteri olmak üzere toplam 17 personel sınavsız sadece talep dilekçesi vererek Şube Müdürü kadrosuna atanmıştır. Üniversitenin her derecede ve kademedeki tüm idari personelinin önce yüksekokul veya fakülte sekreterliğine ara atama olarak atanıp, kısa süre sonra da boşalan şube müdürlüğü kadrosuna atanması mümkün olmaktadır.”

 

Sayıştay yapılan uygulamanın hem mevzuata hem de kariyer ilkesine aykırı olduğunu şöyle vurguladı: “Fakülte veya yüksekokul sekreterliği kadrosuna atanan kişinin aynı yerde çalışmaya devam ederken verdiği dilekçe ile başka bir daire başkanlığında şube müdürlüğü kadrosuna ataması yapılmakta ve halen aynı yerde çalışmaya devam etmesine izin verilmektedir. Bu ve benzeri atama ile görevlendirmelerde, mevzuatla kariyer ilkesine uygun işlem yapılması gerekmektedir.” 

İZNİ OLMAYAN ŞİRKETLE PROTOKOL

 

Kırıkkale Üniversitesi’nin ise Milli Eğitim Bakanlığı’ndan faaliyet izni olmayan firmayla imzalanan protokole dayanarak internet üzerinden eğitim sertifika programları düzenlediği öğrenildi. Sayıştay raporunda bu konuya ilişkin şu ifadeler kullanıldı: “Sürekli Eğitim Merkezi’nin bu eğitimi kendi bünyesinde ve kendi imkânlarıyla sunması gerekirken, bu imkâna sahip olmamasını gerekçe göstererek özel sektörle işbirliği yapması, eğitim ücretini kendi belirlememesi ve elde edilen gelirin tahsilatını kendi yapmaması uygun olmamaktadır. Firmaların kendi eğitimlerini Üniversite aracılığıyla pazarlaması, eğitim ücretlerini tahsil etmesi, Kamu adını kullanarak gelir elde etmesi anlamına gelmektedir.”Haber okunma sayısı: 229

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Trilyonluk bütçede halka düşen vergi ve zam

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 2020 yılı bütçesinde halka “vergi ve zam” düştüğünü vurgulayarak,

Partimizin belediyeleri daha kayyım eliyle gasp edildi

HDP'nin 31 Mart seçimlerinde kazandığı 3 belediyeye kayyum atandı. Tutuklanan Nusaybin, Yüksekova ve Hakkari

Durdurulmuş metrolardaki tehlike ortadan kaldırılıyor

İBB, finansal sorunlar nedeniyle durdurulan, mevcut haliyle kent için risk oluşturabilecek metro projelerini yeniden

Belediyeleri genel müdürlük altında mı toplayacaksınız?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Belediyeleri bir genel

İETT araçları 29 Ekim'de ücretsiz

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yılını görkemli törenlerle kutlamaya hazırlanan İBB, bu milli bayramda

'Sert adam olma. Aptal olma

Trump'ın Erdoğan'a yazdığı öne sürülen, birbirinden inanılmaz ifadelerle dolu bir mektup ortaya çıktı.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL