26 Mayıs 2018 Cumartesi

Ordu’da ‘çöp’ hukuksuzluğu

orduda-cop-hukuksuzlugu

AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu İdare Mahkemesi’nin ‘iptal’ kararına rağmen Ünye Cevizdere Havzası’ndaki çöp tesisinin inşasına devam ediyor.
14 Mayıs 2018 Pazartesi 10:24

  Ordu İdare Mahkemesi, geçen günlerde verdiği kararda, Ordu’nun 19 ilçesindeki çöpü biriktirip ayrıştıracak tesisin ‘iptal’ine karar vermişti. Ancak belediye, yargının kararına uymayarak inşaata tam gaz devam ediyor.

 

Söz konusu tesiste çöplerin biriktirilmesi ve Ünye Çimento Fabrikası’nda yakılması planlanıyor. Fakat tesisin çalışması halinde Ünye Günpınarı Mahallesi’nde bulunan Tozkoparan Mağarası ile Kral Mezarı çöp kokusu ve etkisi altında kalarak, değerini yitirecek. Tesisin zararı bununla da sınırlı kalmıyor. Cevizdere Vadisi’ndeki yeraltı ve kaynak suları, tehdit altında kalacak.

 

Belediyeye ihtarnameAKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin İdare Mahkemesi’nin verdiği kararı uygulamamasının üzerine Cevizdere Platformu’nun avukatı İrfan Yıldız Beşlioğlu, belediyeye, valiliğe ve Ünye Çimento Fabrikası’na ihtarname gönderdi. İhtarnamede, çöp tesisinin yaşam alanlarına yakın olduğu, bitişiğinde tarım arazilerinin bulunduğu ve su kaynaklarının var olduğu dile getirildi. Ordu İdare Mahkemesi’nin verdiği ‘iptal’ kararının hatırlatıldığı ihtarnamede, yargının kararına uyulmaması haline yasal hakların kullanılacağı vurgulandı. İhtarnamede, “Tüm bunlara rağmen devam eden ‘mekanik ayrıştırma, gruplandırma ve transfer istasyonu binasının yapımı, derhal durdurulmalıdır. Belediye hâlâ çöp tesisi yapmaya ve Altınordu’dan gönderilen çöpü kabul etmeye devam etmektedir. Ortada hukuka aykırı fiiller vardır. Bu çöp tesisine son verilmesi gerekmektedir” denildi.

 

‘ÇED raporu almadan tesis yapılamaz’

BirGün’e açıklamada bulunan Avukat İrfan Yıldız Beşlioğlu, tesisin inşasında birçok hukuksuzluk yaşandığını ifade etti. Çöp tesisi için başlatılan ÇED sürecinde, ‘halkın katılımı toplantısı’nın yapılmamasına dikkat çeken Avukat Beşlioğlu, açıklamasında şunları kaydetti: “Bu alana ÇED raporu almadan tesis yapılamaz. Rapor alındığı vakit ise raportörlerin bu tesisi uygun görmesi, olur vermesi imkansız. Bu tesisin kurulduğu alan imara açılamaz” diye konuştu.

 

Anayasa’ya aykırı

“Buraya konmak istenen çöp tesisi geçici değildir. Belki 100, belki 200, belki de 300 yıl içindir” diyen Avukat İrfan Yıldız Beşlioğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ünye Çimento Fabrikası’nda yakıt olarak kullanılacak bu çöpün, Ünye halkını ve Cevizdere Vadisi’ni doğrudan etkileyeceği kuşkusuz. Çimento fabrikasının bacasından çıkacak kirli gaz havaya karışarak tüm bölgeye yok edici etki yapacak. Çimento fabrikasının hemen bitişiğinde konutlar var, Cevizdere Irmağı var. İki yıl öncesine kadar Ünye’nin içme suyunun temin edildiği bu sulak alana çöp tesisi yapılamaz. Ünye’nin bu su kuyularına yine ihtiyacı olacak. Başta çöp toplama tesis olmak üzere Ünye Çimento Fabrikası’nın çöp yakması Anayasa’ya aykırıdır.”

 

BİRGÜNHaber okunma sayısı: 130

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

tcdd-arazisi-peskes-cekiliyor

TCDD arazisi peşkeş çekiliyor

26 Mayıs 2018 Cumartesi 11:47
ankette-ataturk-dusmanligi

Ankette Atatürk düşmanlığı

26 Mayıs 2018 Cumartesi 11:15
gazeteci-degil-provokator

Gazeteci değil PROVOKATÖR

26 Mayıs 2018 Cumartesi 09:23
askere-dayak-polise-saldiri

Askere dayak, polise saldırı

25 Mayıs 2018 Cuma 10:29

ÜLKE GÜNDEMİ

Bu vaat ittifak dağıtır

AKP ve MHP’nin ortak cumhurbaşkanı adayı olan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı seçim

Hakan Atilla davasında yeni gelişme

Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, suçlu bulunma kararına itiraz edip bir üst mahkemeye

AKP'nin seçim beyannamesi çıkmazı

AKP’nin seçim beyannamesi gerçekçilikten uzak olarak değerlendiriliyor. İktidar partisi 16 yıldır iktidarda

Sarılma istersen abi, çünkü kokuyorum

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim gezilerine Uşak ve Afyon ile devam ediyor. Dumlupınar şehitliğini de

Gazeteci değil PROVOKATÖR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Fatih Tezcan, Twitter’dan Mustafa Kemal Atatürk

MHP'nin Kastamonu'da şansı yok

Kastamonu'da, AKP Milletvekili Murat Demir, Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) kentte milletvekili çıkarma

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL