19 Ekim 2018 Cuma

Ordu’da ‘çöp’ hukuksuzluğu

orduda-cop-hukuksuzlugu

AKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu İdare Mahkemesi’nin ‘iptal’ kararına rağmen Ünye Cevizdere Havzası’ndaki çöp tesisinin inşasına devam ediyor.
14 Mayıs 2018 Pazartesi 10:24

  Ordu İdare Mahkemesi, geçen günlerde verdiği kararda, Ordu’nun 19 ilçesindeki çöpü biriktirip ayrıştıracak tesisin ‘iptal’ine karar vermişti. Ancak belediye, yargının kararına uymayarak inşaata tam gaz devam ediyor.

 

Söz konusu tesiste çöplerin biriktirilmesi ve Ünye Çimento Fabrikası’nda yakılması planlanıyor. Fakat tesisin çalışması halinde Ünye Günpınarı Mahallesi’nde bulunan Tozkoparan Mağarası ile Kral Mezarı çöp kokusu ve etkisi altında kalarak, değerini yitirecek. Tesisin zararı bununla da sınırlı kalmıyor. Cevizdere Vadisi’ndeki yeraltı ve kaynak suları, tehdit altında kalacak.

 

Belediyeye ihtarnameAKP’li Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin İdare Mahkemesi’nin verdiği kararı uygulamamasının üzerine Cevizdere Platformu’nun avukatı İrfan Yıldız Beşlioğlu, belediyeye, valiliğe ve Ünye Çimento Fabrikası’na ihtarname gönderdi. İhtarnamede, çöp tesisinin yaşam alanlarına yakın olduğu, bitişiğinde tarım arazilerinin bulunduğu ve su kaynaklarının var olduğu dile getirildi. Ordu İdare Mahkemesi’nin verdiği ‘iptal’ kararının hatırlatıldığı ihtarnamede, yargının kararına uyulmaması haline yasal hakların kullanılacağı vurgulandı. İhtarnamede, “Tüm bunlara rağmen devam eden ‘mekanik ayrıştırma, gruplandırma ve transfer istasyonu binasının yapımı, derhal durdurulmalıdır. Belediye hâlâ çöp tesisi yapmaya ve Altınordu’dan gönderilen çöpü kabul etmeye devam etmektedir. Ortada hukuka aykırı fiiller vardır. Bu çöp tesisine son verilmesi gerekmektedir” denildi.

 

‘ÇED raporu almadan tesis yapılamaz’

BirGün’e açıklamada bulunan Avukat İrfan Yıldız Beşlioğlu, tesisin inşasında birçok hukuksuzluk yaşandığını ifade etti. Çöp tesisi için başlatılan ÇED sürecinde, ‘halkın katılımı toplantısı’nın yapılmamasına dikkat çeken Avukat Beşlioğlu, açıklamasında şunları kaydetti: “Bu alana ÇED raporu almadan tesis yapılamaz. Rapor alındığı vakit ise raportörlerin bu tesisi uygun görmesi, olur vermesi imkansız. Bu tesisin kurulduğu alan imara açılamaz” diye konuştu.

 

Anayasa’ya aykırı

“Buraya konmak istenen çöp tesisi geçici değildir. Belki 100, belki 200, belki de 300 yıl içindir” diyen Avukat İrfan Yıldız Beşlioğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ünye Çimento Fabrikası’nda yakıt olarak kullanılacak bu çöpün, Ünye halkını ve Cevizdere Vadisi’ni doğrudan etkileyeceği kuşkusuz. Çimento fabrikasının bacasından çıkacak kirli gaz havaya karışarak tüm bölgeye yok edici etki yapacak. Çimento fabrikasının hemen bitişiğinde konutlar var, Cevizdere Irmağı var. İki yıl öncesine kadar Ünye’nin içme suyunun temin edildiği bu sulak alana çöp tesisi yapılamaz. Ünye’nin bu su kuyularına yine ihtiyacı olacak. Başta çöp toplama tesis olmak üzere Ünye Çimento Fabrikası’nın çöp yakması Anayasa’ya aykırıdır.”

 

BİRGÜNHaber okunma sayısı: 230

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

29-ekim-kutlamalari-yasaklanacak-mi-

29 Ekim kutlamaları yasaklanacak mı?

18 Ekim 2018 Perşembe 20:28
corludan-ders-alinmadi

Çorlu'dan ders alınmadı

17 Ekim 2018 Çarşamba 09:54
ataturk-asmis-inonu-hapse-atmisti

Atatürk asmış İnönü hapse atmıştı

18 Ekim 2018 Perşembe 10:23
yukselme-sinavinda-suleymanci-torpili

Yükselme sınavında Süleymancı torpili

17 Ekim 2018 Çarşamba 08:58
cemal-kasikci-cinayetinde-flas-gelisme

Cemal Kaşıkçı cinayetinde flaş gelişme!

17 Ekim 2018 Çarşamba 08:39

ÜLKE GÜNDEMİ

MİT ve Emniyet’e UYAP yetkisi

Komisyonda, güvenlik soruşturmasıyla ilgili maddede değişiklik yapıldı.

Yükselme sınavında Süleymancı torpili

Şırnak Üniversitesi’nde yapılan Görevde Yükselme Sınavı mülakatlarında kimi adaylara tarikat bağı

Kadınlar nafaka almak için mi evleniyor?

Yazılı bir açıklama yapan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı "Son günlerde kamuoyunda mevcut nafaka

Papaz Brunson'ı bırak Hasan Mezarcı'ya bak

Medyanın kendisine yer vermediğini ileri süren Hasan Mezarcı, "Bu ilâhî medya yayınları kıyamete kadar artarak

Devlet krizin farkında değil

Hükümetin yaptığı ‘tasarruf’ açıklamaları bütçeye yansımadı. ‘Mal ve Hizmet Alımları’ için

Örtülü harcama 1.3 milyarı aştı

Örtülü ödenek harcamalarının büyük bölümünün 24 Haziran seçimlerinden önce yapılması dikkat çekti.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL