23 Eylül 2020 Çarşamba

Ölü yatırımlara 439 milyon TL

olu-yatirimlara-439-milyon-tl

Gökçek döneminde ölü yatırımlara 439 milyon TL harcandığını söyleyen ABB Başkanı Yavaş, “Ankapark’a yapılan giriş kapısı 95 otobüsün maliyetine tekabül ediyor” dedi. Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Gökçınar, “Belediyeleri 10 sene önce teslim alsaydık kabaca 10 milyar TL bütçe fazlası verebilirdik” diye konuştu
15 Aralık 2019 Pazar 10:07

 Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nın verileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla görevinden istifa eden Melih Gökçek döneminde yapılan gereksiz harcamaları bir kez daha gözler önüne serdi. Veriler, Gökçek döneminde Ankara’ya yapılan heykeller için 342 milyon TL harcandığını ortaya koydu. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşan Mansur Yavaş, heykellere harcanan para ile 457 tane otobüs alınabileceğini ifade etti.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, ABB Meclisi Aralık ayı son oturumunda EGO Genel Müdürlüğü’nce 282 adet otobüs alımı ile 2 adet dolum istasyon yapımı için Başkan Yavaş’ın Merkez Bankası faizinin yarı fiyatına bulduğu, 60 milyon avroluk dış kredi kullanılmasına ilişkin borçlanma yetkisi görüşüldü. Belediye Meclisi’nin AKP ve MHP’li üyeleri, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, “Hayır” dedikleri borçlanma yetkisine Meclis’te, “Evet” oyu kullandı. Teklifin, usulde hukuki bir sorun yaşanmaması için Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yeniden görüşülmesi kararlaştırıldı.

 

  

DİNOZORA PARA HARCAYAMAM

 

ABB Başkanı Mansur Yavaş, Meclis’te yaptığı konuşmada, Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nın verilerini de kamuoyu ile paylaştı. Gökçek döneminde heykellere 342 milyon TL harcandığını söyleyen Yavaş, “Halk karda kışta otobüs beklerken ben dinozora para harcayamam” diye konuştu.

 

Yavaş, Gökçek’in Ankara’nın hemen her yerine diktiği dinozor heykellerine harcanan para ile 26 otobüs alınabileceğini anlatarak, “Ankapark’a yapılan giriş kapısı 95 adet otobüse tekabül ediyor. Ölü yatırımlar için 439 milyon TL gitmiş” dedi.

 

SİZİN HARCADIĞINIZI ÖDÜYORUM

 

ABB’nin mali durumuna ilişkin de bilgi veren Yavaş, şunları söyledi:

 

“Çok iyi yönettiğiniz’ Ankara için sürekli yetki istemişsiniz. Bu yetkileri istediğinizde hükümettiniz, neden istediniz? Ben istemekte haklıyım. Ben geldim 8,5 milyar TL borç… Ayda 52 milyon TL, sizin harcadığınız paranın faizini ödüyorum. O yetmiyor, ayda 10 milyon lira ödenen raylı sistemlere yılda 120 milyon TL ödemeye başladık. Benden önceki dönemden kalan 400 milyon TL’lik SGK borcu gelmiş tepemize çökmüş. Siz benden aynı performansı istiyorsunuz.”

 

Şeffaf ve hesap verebilir belediyecilik uygulamalarının artık kanun ile belirlenmesi ve tüm kentlere yayılması gerektiğini ifade eden ABB Meclisi’nin CHP’li üyesi Berkay Gökçınar, “Yaptığımız işlere tasarruf demek istemiyorum, aslında bu bir yönetim şeklidir” dedi. Belediye Kanunu’nun değiştirilerek çağa ve teknolojiye uygun hale getirilmesi gerektiğini de belirten Gökçınar, şunları söyledi:

 

“Şu anki yönetim şeklinden ve önceki dönemde yapılan israflardan şunu anlıyoruz, CHP olarak bu dönem kazandığımız belediyeleri 10 sene önce teslim alsaydık, kazandığımız sadece Mersin, Adana, Ankara belediyeleriyle bile 10 yılda 10 milyar lira TL. Bütçe fazlası verebilirdik. Ne yurtdışı krediye ihtiyacımız olurdu ne de mecliste bu tartışmalar olurdu.”

Haberin etiketleri:

Ankara, belediye, CHP, kent, ifade, mansur yavaş, Meclis


Haber okunma sayısı: 264

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

cesaretin-kaynagi-belli

Cesaretin kaynağı belli

23 Eylül 2020 Çarşamba 11:01
ihaleyi-kapti-paylasimi-yapti

İhaleyi kaptı, paylaşımı yaptı

23 Eylül 2020 Çarşamba 10:22
ibbye-5-milyon-dolarlik-hibe

İBB'ye 5 milyon dolarlık hibe

22 Eylül 2020 Salı 22:32
dogru-yapilani-alkislariz

Doğru yapılanı alkışlarız

22 Eylül 2020 Salı 20:33

ÜLKE GÜNDEMİ

İBB'ye 5 milyon dolarlık hibe

İBB, İstanbul trafiğini rahatlatmak adına toplu taşıma güzergah ağını verimli hale getirmek, ortalama seyahat

Meclis Başkanı Berberoğlu'nu davet etsin

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu ile ilgili hak ihlali kararının,

Polisler zamanında gelmeseydi hepimizi öldüreceklerdi

Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün akşam (21 Eylül) hasta yakınlarının sağlık

Kur riskine karşı alınacak önlemler

Kamu Özel Ortaklığı (PPP) ve Proje Finansmanı Uzmanı Fatih Kuran, girişimcilerin kur riskine karşı

Kıtaların kavşak noktası İstanbul

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM’nin kuruluşunun 75. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen üst düzeyli toplantıya

3 Bin fotokapan av peşinde

Dünya genelinde çoğunlukla ulaşılması zor doğa şartlarında yaban hayatını gözlemlemek için kullanılan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL