10 Temmuz 2020 Cuma

Nafaka sınırlandırmasına kadınlardan tepki

nafaka-sinirlandirmasina-kadinlardan-tepki

Nafaka Hakkı Kadın Platformu, Nafaka Hakkının Sınırlandırılması ve Çocuk İstismarcılarına Af Getirilmesi Konularında Basına Yansıyan Haberlerle ilgili Meclis’te görüşmeler gerçekleştirdi.
14 Kasım 2019 Perşembe 18:46

 Nafaka Hakkı Kadın Platformu temsilcileri, 5-6 Kasım 2019 tarihlerinde TBMM’de grubu bulunan siyasi parti temsilcileriyle 2. Yargı Paketi’nde yer alacağı söylenen nafaka hakkının sınırlandırılması ve cinsel istismarcılara af çıkarılmasına yönelik girişimlerin engellenmesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması kapsamında görüşmeler yaptı.

 

 

 

Görüşmeler sırasında genel olarak tüm milletvekilleri kadınları mağdur edecek uygulamalara karşı olduklarını belirtti. Cumhuriyet Halk Partisi ve Halkların Demokratik Partisi temsilcileri, parti olarak nafaka hakkının sınırlandırılması ve cinsel istismarcılara af getirilmesinin karşısında duracaklarını belirttiler. 

 

Nafaka Hakkı Kadın Platformu’nun görüşmeleri sonuç veriyor.


 

Nafaka Hakkı Kadın Platformu temsilcilerinin 11 Eylül 2019 tarihinde ziyaret ederek bir bilgi dosyası sunduğu İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 12 Kasım 2019 tarihli grup toplantısında nafaka ve kadın hakları konusuna değindi. Akşener, nafaka konusunda kadınların mağdur edilmesine izin vermeyeceğini belirterek bu konuda kadınlara söz verdi. Akşener şöyle konuştu:

 

 

“Biz kadınlarımız için olumlu adımlar beklerken iktidar partisi onların hayatını daha da zorlaştıracak adımlara hazırlanıyor. Nafakayla ilgili düzenleme de bunlardan biri. Türkiye’de boşanmanın asıl mağduru kadınlardır. Ekonomik kriz ortamında milletimizin en zorda kalan kesimlerinden biridir boşanmış kadınlar. Hem ekmeğinin peşinde koşmak, buna mecbur olmak hem de çocuklarına iyi bir gelecek kurmak için didinen kadınlardır onlar. Elbette bazı istisnalar vardır. Bazı istisnalar haricinde boşanmaların yükü ağırlıklı olarak kadınların omuzundadır. O yüzden 2. Yargı Paketi hazırlığındaki iktidarı şimdiden uyarıyorum; boşanmaların özellikle de ekonomik mağduru olan kadınların hak ve hukukuna dikkat edin. Onları daha da ağır hayat şartlarına mahkum etmeyin. Kadınlarımızın gönlü rahat olsun. Bu gidişe dur diyeceğiz. Onlara sözümdür.”

 

 

Aynı gün, HDP Milletvekili Oya Ersoy ise TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak şunları söyledi:

 

 

“Bugün halk ekonomik krizle, işsizlikle, yoksullukla boğuşurken, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı her gün katbekat artarken iktidar kadınların nafaka hakkına göz dikti. İktidarın bu konuda bir yasa teklifi hazırladığını maalesef milletvekilleri olarak yandaş medyada yer alan manşetlerden öğrenmek zorunda kalıyoruz. Peki bu göz dikilen ne biliyor musunuz? Ayda sadece 262 TL. Yani eşinden sistematik olarak şiddet gören, şiddet görmesine rağmen aile ve toplumun baskısı nedeniyle evliliğini sürdürmek zorunda kalan ve bu cendereye son vererek boşanmaya karar veren kadınlara %80’i erkeklerden oluşan bu meclis halkın yarısı olan kadınların nafaka hakkını kaldıracak öyle mi? Nafaka hakkını gasp etmek demek kadına yönelik, devlet eliyle ekonomik şiddet uygulamak demektir. Kadınların haklarından ellerinizi çekin. Kadın cinayetlerinin ve kadına karşı şiddetin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesi'ni ve 6284 sayılı Yasa'yı uygulayın.”

 

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da, 6 Kasım tarihinde “Kadın yoksulluğu ve cinsiyetler arası eşitsizlik bu kadar büyükken nafaka hakkına dokunmak, kadınları daha yoksul ve şiddete açık hale getirmektir!” diyerek nafakaya ilişkin verilerin ortaya çıkarılması ve gerçek sorunların tespit edilmesi amacıyla meclise önerge sunmuştu.


Kadın Dayanışma Vakfı’nın nafaka hakkı üzerine hazırladığı araştırma raporu büyük yankı uyandırdı.


 

Kadın Dayanışma Vakfı, nafaka hakkı ile ilgili hazırladığı “Yoksulluk Nafakası Araştırması”nın bulgularını ekim ayı sonunda Ankara’da açıkladı. Araştırma sonucunda öne çıkan bulguların bazıları şöyle:

 

 

Boşanma ve nafaka davaları ile ilgili olarak incelenen dosyaların yüzde 82,9 gibi büyük bir oranında kadına yönelik şiddet iddiası mevcut.

Mahkemeler tarafından en yüksek oranda kabul edilen nafaka türü yüzde 69,73 ile müşterek çocuklara bağlanan iştirak nafakasıdır. Genellikle kadınların talep ettiği yoksulluk nafakasının kabul oranı ise ikinci sırada olup yüzde 48,83 tür.

Hükmedilen nafakanın yüzde 66,4’ü 0-500 TL arasında olup ortalaması 262 TL’dir. Tüm aralıklar için Mahkemelerce verilen nafaka miktarlarının ortalaması ise sadece 370 TL’dir.

Mahkemeler tarafından hükmedilen nafakaların sadece yüzde 20,7’si ödenirken; bunların yüzde 0,7’si kısmen ödenmiş; yüzde 50,7’si ödenmemiştir. Nafakaların ödenmeme gerekçesi olarak yüzde 40 oranında nafaka yükümlülerinin nafaka ödemek istememeleri olduğu belirtilmiştir.

 

Platform temsilcileri siyasi partilerin yanı sıra Adalet Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan da randevu talep etmiş bulunuyor. Bu taleplerine henüz olumlu bir yanıt alamamış olan platform, bir an evvel randevu taleplerinin kabul edilmesini ve görüşmelerin gerçekleşmesini istediklerini belirtiyor.Haber okunma sayısı: 193

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bu-kanal-tarimi-bitirecek

BU kanal tarımı bitirecek

10 Temmuz 2020 Cuma 10:31
diyanetten-81-ilin-muftusune-talimat

Diyanet'ten 81 ilin müftüsüne talimat

09 Temmuz 2020 Perşembe 21:32
uyusturucu-ile-savas-yapiyoruz-

Uyuşturucu ile savaş yapıyoruz ...

09 Temmuz 2020 Perşembe 20:33
koronavirus-hastasi-209962-vefat-5300

Koronavirüs hastası 209.962 vefat 5.300

09 Temmuz 2020 Perşembe 20:25
bosanmaya-arabulucu-zorunlulugu

Boşanmaya 'arabulucu' zorunluluğu

09 Temmuz 2020 Perşembe 10:44

ÜLKE GÜNDEMİ

İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır

Türkiye'nin dönem başkanlığını yürüttüğü Asya Parlamenter Asamblesi'nin (APA) "Koronavirüs (Kovid 19)

Bana baronu söyle sana partini söyleyeyim

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, "Bana baronu söyle sana partini söyleyeyim gibi bir

Davutoğlu 'Pelikancılar çete' dedi

Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Geleceği Özel’de Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ve TELE1 Ana Haber

İBB'nin yeni genel sekreterinden yolsuzluk açıklaması

İBB Genel Sekreterliği'ne ilişkin devir teslim töreninde konuşan Can Akın Çağlar, hakkındaki yolsuzluk

AKP Suriye'de yaşananlardan ders almamış

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Suriye’nin kuzeyindeki bazı bölgelerin Türk Lirası’na geçmesi

Bakan yerine milletvekili cevap verdi

AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Kurşunlu'da yapımı süren baraja ilişkin,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL