22 Temmuz 2019 Pazartesi

Nafaka düzenlemesi kapıda

nafaka-duzenlemesi-kapida

Süresiz nafakayla ilgili 2019’da düzenleme yapılması bekleniyor. Avukat Elif Eskin, mevcut ve yeni düzenlemenin ayrıntılarını Aydınlık’a değerlendirdi. Eskin, ‘Devletin yapması gereken, nafaka süresi ve miktarını azaltmak değil, kadını nafakaya muhtaç olmayacak düzeye getirmektir’ dedi
07 Ocak 2019 Pazartesi 09:29

 Süresiz olarak verilen yoksulluk nafakasıyla ilgili yeni düzenlemenin 2019’da yapılması bekleniyor. Avukat Elif Eskin, mevcut düzenlemenin neleri kapsadığını ve yeni düzenlemenin neler getireceğini Aydınlık’a anlattı.

 

AYDINLIK gazetesinde yeralan Berfin Bakay'ın haberine göre, Yoksulluk nafakasının sadece kadına tanınmış bir hak olarak gösterilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Eskin, erkeklerin de nafaka talebinde bulunabileceğini hatırlattı. Uygulamanın koşulsuz olarak ‘sonsuza kadar eski eşe bakmak’ yönünde olmadığını söyleyen Eskin, istihdamda kadın oranının yüzde 27-28 oranında gezdiğini hatırlattı. Toplumda, kadının "maddi külfet" olarak görülmemesi için güçlendirilmesi gerektiğini belirten Eskin, "Devletin yapması gereken, nafaka süresi ve miktarını azaltmak değil, kadını nafakaya muhtaç olmayacak düzeye getirmektir" dedi.

 

1- Mevcut nafaka düzenlemesi, sonsuza kadar eski eşin kadına bakması üzerine mi kurulu? 

Kamuoyunda gündeme gelen bazı astronomik rakamlar ya da çok istisnai olarak yaşanan örnekler üzerinden gidilerek, mevcut uygulama aleyhinde bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Bu konu gündemimize 14 Ocak 2016 tarihinde TBMM’de kurulan araştırma komisyonu tarafından açıklanan taslak rapor ile girdi. Raporda yoksulluk nafakasının süreli hale getirilmesi önerildi. Türk Medeni Kanunu’nun 175. maddesinde şöyle deniliyor: "Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz."

 

2- Nafaka yükümlülüğü sadece erkeğe mi ait?

 

Kadın ve erkeğin aile birliğinde tam eşitliği yasal düzlemde sağlanmış durumda. Mevcut düzenleme eski eşin kadına bakması değil, ayrılan eşlerden birisinin yoksulluğunun devam etmesiyle, diğerinin nafaka ödemekle yükümlü olmasını kapsıyor.

 

3- Nafaka hangi durumlarda ortadan kalkar?

 

Yeniden evlenme ve alacaklının yoksulluk halinin azalmasının ispatlanması durumunda, hakim nafakanın indirilmesine ya da kaldırılmasına hükmedebilir.

 

4- 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Korunmasına yönelik kanun nafakayı kapsıyor mu?

 

Evet, nafaka talep edilmemiş olsa dahi, hâkim, şiddet mağdurunun yaşam düzeyini göz önünde bulundurarak tedbir nafakasına hükmedebiliyor.

 

5- Yargıtay’ın ‘Asgari ücret kadını yoksulluktan kurtarmaz’ kararının iptali isteniyor. Yeni bir düzenleme yapılabilir mi?

 

Bu yönde bir değişikliğe gidilmesi yanlış olur. Bunu ülkenin ekonomik ve sosyal koşulları altında belirlemek gerekir. Temel ihtiyaçların asgari ücretle karşılanamayacağı açıktır. Bu görüşe aykırı bir düzenleme yapılmaması, gelinen bu noktadan geri adım atılmaması gerektiğini düşünüyorum.

 

YENİ DÜZENLEME NE GETİRECEK?

 

Yeni nafaka düzenlemesinin beş kritere bağlı olacağı belirtiliyor. Bunlar; evli kalma süresi, çocuk olup olmaması, boşanan kadının yaşı, gelir durumu ve kusur durumu.

 

Avukat Elif Eskin, mevcut uygulamada da belirtilen etkenlerin dikkate alındığını söyledi. Düzenlemede hakkaniyetli karar verebilmesi için Aile Hakimine geniş bir takdir yetkisi sağladığını hatırlatan Eskin, "Aile Hukukunda iki kere iki her zaman dört etmiyor. Yasal düzenlemeler ile ortaya konmuş temel ilkeler çerçevesinde her ilişkinin ve ailenin içinde bulunduğu özel koşullara göre bir değerlendirme yapılması gerekiyor" dedi.

 

"Ülkemizde, özellikle küçük yerleşim yerlerinde boşanmış kadınların çoğu hala ciddi toplumsal baskılar altında" diyen Eskin şöyle devam etti: "’Birkaç yıl evli kalmış’ diye kestirip atmak, bu evliliğin izlerini bazen ömür boyunca yaşamında çeşitli engellemeler olarak yaşamak zorunda kalan kadın için pek de uygun bir yaklaşım değil. Çocuk sahibi olamayan kadınlara karşı büyük haksızlık ve aslında kadını yalnızca anne olması anlamında değerli gören zihniyetin bir ürünü."

 

Eskin, yapılmak istenen bir diğer değişikliğin tarafların eşit kusurlu bulunması halinde nafaka verilmemesi, süre ve miktar belirlenmesinde kusurun göz önüne alınması olduğunu söyledi.

 

MADDE MADDE YAPILMASI GEREKEN YAPISAL ÇALIŞMALAR:

 

✮ Toplumsal cinsiyet eşitliği bilincinin benimsenmesi

 

✮ Kız çocuklarının erken evliliklerden korunması

 

✮ Eğitim imkânlarından eşit oranda yararlandırılması

 

✮ Çocuk bakımına yönelik analık izninin ebeveyn izni olarak yeniden düzenlenmesi

 

✮ Ücretsiz ve erişilebilir kreş imkanının sağlanması

 

AKİT'İN HEDEFİ KADINLAR

 

Hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Akit gazetesi, yoksulluk nafakasıyla ilgili yaptığı haberlerde, erkeğin mağdur duruma düşürüldüğünü savundu. Kadının nafaka almadığında mağdur duruma düşmeyeceğini iddia eden haberlerini her fırsatta yayınladı.

 

Eskin, nafakanın sınırlandırılmasına yönelik girişimlerin kadınları daha da yoksullaştırma talebini dile getirme girişimi olduğunu belirtti.


 

Haberin etiketleri:

Nafaka, kadın


Haber okunma sayısı: 122

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

havuzda-s-400-karmasasi

Havuzda S-400 karmaşası

22 Temmuz 2019 Pazartesi 11:54
fatih-altayli-sosyal-medyada-teror-estirdi

Fatih Altaylı sosyal medyada terör estirdi

22 Temmuz 2019 Pazartesi 11:25
bagcilar-imam-hatiplere-birakiliyor

Bağcılar imam hatiplere bırakılıyor

22 Temmuz 2019 Pazartesi 09:53
sahte-kimlikli-2-bin-939-kurbanlik-nerede

Sahte kimlikli 2 bin 939 kurbanlık nerede

22 Temmuz 2019 Pazartesi 09:41
163-yillik-kazanimlar-tasfiye-edildi

163 yıllık kazanımlar tasfiye edildi

22 Temmuz 2019 Pazartesi 09:35

ÜLKE GÜNDEMİ

Bahçeli'den vatandaşın talebine ret

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karaman ziyaretinde bir vatandaşın, "Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin

Yunanistan bir adamızı daha işgale hazırlanıyor

Ege Denizi'ndeki Türkiye'ye ait 18 ada ve bir kayalığı 2004'ten beri işgali altında tutan ve yerleşime açan

Bağcılar imam hatiplere bırakılıyor

Bağcılar’da bulunan tek proje okulu Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi başka bir yere taşınıp yerine imam

Saray CHP'nin sorularını yanıtlayamadı

Birinci yılı geride kalan TBMM’nin 27’nci Dönemi’nde CHP’li milletvekillerinin soru önergelerini en çok

Bugün seçim olsa AKP yüzde 36

PİAR Araştırma'nın 26 ilde yaptığı ankete göre yurttaşların yüzde 62.5’i parlamenter sisteme geri

Adaylara rehberlik hizmeti başladı

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla beraber öğrenciler için “ikinci maraton” olan tercih dönemi başladı.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL