26 Mart 2019 Salı

Lüks düşkünlüğü dinden soğuttu

luks-duskunlugu-dinden-soguttu

Konda Araştırma Şirketi, 10 yıllık toplumsal değişim raporu yayınladı. Raporun en çarpıcı bölümlerinden biri, Türkiye’de yaratılmak istenen muhafazakarlaşma ikliminin tüm çabalara rağmen başarıya ulaşamadığını gösteren veriler oldu.
06 Ocak 2019 Pazar 09:54

 Konda’nın verilerini Aydınlık’a değerlendiren ilahiyatçı uzmanlar, ülkede sahte bir din anlayışı yaratıldığını, toplumun ise her şeyin farkında olduğunu söyledi.

 

AYDINLIK Gazetesinde yer alan Yağmur Üstündağ'ın haberine göre, 2002’den itibaren devam eden 17 yıllık AKP iktidarında hedef ‘dindar nesil yetiştirmek’ olarak belirlenmişti. Okulların imam hatipleştirilmesi, Diyanete ayrılan bütçenin yükseltilmesi, cami sayısındaki artış, sürekli yenisi açılan sübyan mektepleri, cemaat ve tarikatların rahatça yürüttüğü faaliyet, etkili olmadı. Konda’nın raporuna göre; ‘dindar’ olduğunu söyleyenler 10 yılda yüzde 55’ten yüzde 51’e geriledi. ‘İnançlı’ olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 31’den yüzde 34’e çıkarken, ‘sofu’ olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 13’ten yüzde 10’a düştü. Kendisini ‘ateist’ olarak tanımlayanların oranı üç kat artarak yüzde 1’den yüzde 3’e yükseldi, ‘inançsız’ların oranıysa yüzde 1’den yüzde 2’ye çıktı. ‘Dini muhafazakarların’ oranı yüzde 32’den yüzde 25’e, oruç tutanların oranı yüzde 77’den yüzde 65’e geriledi. ‘Başörtüsü’ oranı yüzde 52’den 53’e çıktı, ‘türban’ oranıysa yüzde 13’ten yüzde 9’a düştü.

 

10 yıllık bu toplumsal değişimi Aydınlık’a değerlendiren uzmanlar, şunları söyledi: 

‘DİYANETTEKİ LÜKS’

 

İlahiyatçı Cemil Kılıç: Din temsilcilerinin eylemiyle söyleminin uymamasından dolayı insanlar dinden uzaklaştılar. Devlet eliyle dincileştirme faaliyeti sürdürüldü. Hükümet baskısına karşı bir kısım insanın dinden soğuduğunu gözlemledim. ‘Din, dindarlık bu mu’ sorusu, yıllarca zihinleri meşgul etti ve inançlar sarsıldı. Siyasi hatipler söylev zamanı çok yoğun dini referanslara başvuruyorlar, ancak kendi hayatlarında aynı yaşam tarzı içinde değiller. Toplum bunu görüyor.

 

Diyanet bugün neredeyse devlet içinde devlet, bir paralel devlet gibi hareket etmeye başladı. Diyanetin uygulamalarındaki birtakım yanlışlar da inançtan kopartmaya başladı. Diyanetteki lüksün halkın gözleri önünde olması ama halkın aynı zamanda yoksullaşması dinden uzaklaşmaya sebep olan noktalardan. Bugün cemaatlerin, tarikatların temsil ettiği din Kur’an’daki İslam değil, Emevi Müslümanlığına karşı bir tepkidir.

 

‘SİYASETİN DİNİ İSLAMA İHANET’

 

Prof. Dr. Şahin Filiz: Konda’nın araştırması sonucunda görüyoruz ki toplum, sahteci dinlere karşı, siyasal İslamcılığa karşı bir tepki içindedir. Bu tepki İslam’a karşı bir tepki değildir. Siyasal İslamcılık tarikatlar ve cemaatler vasıtasıyla kendi dindarını yaratamadığını görmüştür. Siyasetin yaratmış olduğu bir dine inanmanın aslında gerçek İslam dinine ihanet olduğu anlaşılmıştır. O yüzden Konda’nın araştırması, Türk toplumunun sağlıklı bir sürece girdiğini de göstermiş oluyor. Bugün İslam dini olarak bize sunulan din kendi dinleridir, İslam dini değildir.

 

Diyanetin Atatürk’ü umursamayan, milli değerleri hafifseyen bir İslam inancı olmaz.

 

‘MİSTİK HİKAYELER...’

 

Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan: Konda’nın sonuçları çok normal. Çünkü dini temsil eden insanlar dini kullanarak insanları sömürmek için mistik hikayaler anlatıyorlar ve bu, insanların aradığı gerçek İslam’a uymadığı için, toplumun dinden uzaklaşmasına sebep oluyor.

 

Rapora göre, 2008-2018 yılları arasında kendini dindar olarak tanımlayanların oranı yüzde 55’ten 51’e düştü.

Haberin etiketleri:

lüks, din


Haber okunma sayısı: 106

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

universitelilere-skandal-teklif

Üniversitelilere skandal teklif

26 Mart 2019 Salı 16:33
sabah-gazetesi-olayi-cozdu

Sabah Gazetesi olayı çözdü

25 Mart 2019 Pazartesi 21:39
turkiye-bunu-da-gordu

Türkiye bunu da gördü

25 Mart 2019 Pazartesi 10:16

ÜLKE GÜNDEMİ

İddialar ve gerçekler

İYİ Parti Bakırköy Belediye Başkan Adayı Ateş Ünal Erzen'in, CHP'nin mevcut belediye başkanı Bülent

Bunlarınki 'Beyaz Toros ittifakı'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin seçim çalışmaları kapsamında Bingöl’deydi.

Mansur Yavaş'tan Erdoğan'a çok sert yanıt!

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Yavaş, Halk TV'de katıldığı programda önemli

G.tünüzü yırtıp başınıza geçirseniz de...

Cumhur İttifakı’nın Oğuzeli Belediye Başkanı adayı Mehmet Sait Kılıç "G.tünüzü yırtıp başınıza

Sahte bildiriyi önce yayınladı, sonra sildi

AKP’li Burhan Kuzu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına basılan sahte bildiriyi sosyal medya hesabından

Trabzon’u sefalete mahkum eden AKP’dir

CHP’li Pekşen, “Ekonomik, tarihsel ve kültürel açıdan Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL