22 Kasım 2019 Cuma

Kopyala - yapıştır konuşma

kopyala---yapistir-konusma

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı, Muharrem ayının gelişini kutlamak ve Kerbela şehitlerini anmak için iftar programı düzenledi. Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, geçen yıl yine Dünya Ehl-i Beyt Vakfı’nın düzenlediği iftar programındaki konuşmasına benzer bir konuşma yapması dikkat çekti.
05 Eylül 2019 Perşembe 09:36

 Geçen yılla aynı ifadeleri kullanan Erbaş, “Hz. Hüseyin, bütün müminlerin gönlünde taht kurarken ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler tarih karşısında ve vicdanlarda hep mahkûm edilmişlerdir. Bugün Kerbela’nın acısını kalbinin derinliklerinde yaşayan Müslümanlara düşen en hayati ve tarihi görev, Kerbela’yı doğru okumak, doğru anlamak ve ondan dersler çıkarmaktır. Asla tarihin acılarından yeni acılar üretmek, hüzünleri yeni hazanlara dönüştürmek değildir. Kerbela’nın bize en büyük mesajı birlik, beraberlik vahdet ve kardeşliktir. Eğer bu mesajı hayata dönüştürmezsek İslam coğrafyasında hüznün ve matemin en acılı hikâyeleri yaşanmaya devam edecektir” dedi.

 

Yalakalık tepkisi

 

Türkiye Süryani Katolik Patrik Onursal Vekili Korepiskopos Yusuf Sağ da din adı altında yapılan “zulme” karşı sessiz kalmanın “yaratıcıya karşı affedilmeyecek bir suç” olduğunu belirtti. “Burada epey sorumlular var. Hem de en yüksek düzeyde sorumlular var. Parti liderleri, Meclis Başkanı, bakanlar var. Türkiyemizin mukadderatıyla oynayabilecek güçte insanlar var. Ben onlara hitap ediyorum” diyen Sağ, sözlerine şöyle devam etti: “Din adamı hiçbir zaman yalakalık yapmamalıdır. Bizi yönetenlere bir şey diyemiyorsak, bunları uyarmamız için bizim yapabileceğimiz bir şey yok mu? Yüce yaratıcının bize cennet olarak emanet ettiği dünyamızı cehenneme çevirdiğimizin farkında değil miyiz?” Sağ’ın bu sözleri salondan büyük alkış alması dikkat çekti. Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun ise misafirlerine katılımları için teşekkür ederek Anadolu İslam’ına “daha çok kenetlenme” çağrısı yaptı 

İŞTE ERBAŞ'IN KONUŞMASI

 

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, iftar programında yaptığı konuşmada Muharrem ayının Müslümanlar için önemli bir zaman dilimi olduğunu ifade ederek, “Bu ayın içerisindeki aşure ve Kerbela olayı dünyanın hangi bölgesinde yaşarsa yaşasın, hangi dini kültürel alt kimliğe mensup olursa olsun İslam toplumlarının hemen hemen hepsi için önemli ortak nokta ve unsurları ifade etmektedir” dedi.

 

Hazreti Peygamberin Ramazan ayı orucundan sonra en faziletli orucun Muharrem ayında tutulan oruçlar olduğunu buyurduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, “Hazreti Peygamber Müslümanlara bu günlerde oruç tutmalarını tavsiye etmiştir. Bu akşam da bir iftar programı vesilesiyle bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bizi bir araya getiren Dünya Ehli Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun üstadımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Erbaş, Muharrem ayında yaşanan önemli olaylara işaret ederek, “Muharrem Ayı'nın onuncu günü demek olan ‘aşure’, insanlık ve iman tarihi için pek çok önemli hadisenin gerçekleştiği bir zaman dilimini ifade etmektedir. Bununla birlikte Hazreti Hüseyin'in bugün de şehit edilmesi nedeniyle Muharrem ayı Müslümanların ortak hafızasında daha çok üzüntü verici olayla hatırlanır olmuştur” diye konuştu.

 

Kerbela'nın tüm Müslümanları derin acılara boğduğunu belirten Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

 

"Hz. Hüseyin, bütün müminlerin gönlünde taht kurarken ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler tarih karşısında ve vicdanlarda hep mahkum edilmişlerdir. Bugün Kerbela'nın acısını kalbinin derinliklerinde yaşayan Müslümanlara düşen en hayati ve tarihi görev, Kerbela'yı doğru okumak, doğru anlamak ve ondan dersler çıkarmaktır. Asla tarihin acılarından yeni acılar üretmek, hüzünleri yeni hazanlara dönüştürmek değildir. Kerbela'nın bize en büyük mesajı birlik, beraberlik vahdet ve kardeşliktir. Eğer bu mesajı hayata dönüştürmezsek İslam coğrafyasında hüznün ve matemin en acılı hikayeleri yaşanmaya devam edecektir."

 

CUMHURİYETHaber okunma sayısı: 288

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

EYT’liler yaşa değil AKP’ye takılıyor

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, parti genel merkezinde yaptığı haftalık basın toplantısında gündemdeki

Değnekçi terörüne İBB’den yeni önlem!

İBB, İSPARK’ın mesai saatleri dışında, kent genelindeki açık otoparklarda vatandaşlardan parklanma adı

Gar katliamında gizli dosya skandalı!

Ankara’da 10 Ekim 2015’te 100 kişinin öldüğü Tren G arı katliamına ilişkin, savcılığın, 9 klasörlük

Cumhuriyet tarihinin en büyük fişlemesi

TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülen Torba Kanun Teklifi ile derneklere, üyeleri ile üyeliği sona

MHP'den Rahmi Turan açıklaması

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan'ın bugünkü yazısıyla ilgili

Halaçoğlu'ndan Osmanlı torununa belgeli cevap

Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Yusuf Halaçoğlu, II. Abdülhamid'in torunu Kayıhan Osmanoğlu'nun hanedanlık

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL