23 Mayıs 2019 Perşembe

Karaoğlan'a da saldırmışlardı

karaoglana-da-saldirmislardi

18 Haziran 1980 günü katledilen CHP’lilerin cenazesinde saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’i arayarak “Burada devlet yok” demişti. Dün de şehit cenazesinde CHP Lideri'ne şehit cenazesinde saldırı oldu.
22 Nisan 2019 Pazartesi 10:39

 CHP eski Nevşehir Milletvekili ve o dönem il başkanı olan Zeki Tekiner ve CHP üyesi Yavuz Yükselbaba 17 Haziran 1980 günü faşistler tarafından bir bakkal dükkânında katledildi.

 

İki gün sonra Nevşehir’de yapılan cenaze törenine katılmak üzere CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve 100 kadar parlamenter Nevşehir’e gitmişti. CHP otobüsü şehre girdiği sırada bir grup “Kahrolsun komünistler” diye slogan atmaya başlamış ve otobüsü taş yağmuruna tutmuştu. Atılan taşlar sonucunda CHP otobüsünün camları kırıldı.

 

CCUMHURİYET'ten Miyase İlknur'un haberine göre, dört otobüsten oluşan CHP konvoyunun ilk durağı devlet hastanesi oldu. Nevşehir İl Başkanı Zeki Tekiner ile Yavuz Yükselbaba’nın cenazeleri morgdan alınarak hastane bahçesinde saygı duruşu yapıldı. 

Hastaneden alınan Tekiner’in tabutu CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP Genel Sekreteri Mustafa Üstündağ ve milletvekillerinin omuzunda ikinci törenin yapılacağı camiye doğru yola çıkarıldı. 

 

Tabutu taşıyan Ecevit ve partililer, Nevşehir Ülkü Yolu Derneği’nin bulunduğu sokağın önünden geçerken bir grup faşist burada da sloganlar atmayı sürdürdü. Aynı anda sokağın içindeki beş katlı bir inşaatın tepesinden cenaze kortejine silahla ateş açıldığı görüldü. Aynı cadde üzerindeki Göreme Oteli’nden de eş zamanlı ateş açılmaya başlandı.

 

‘BURADA DEVLET YOK’

 

Olay sırasında güvenlik kuvvetlerinin heyecana kapıldığı ve saldırganlara karşı silah kullanmadığı izlendi. Kurşun yağmuru altında tabutu bırakmayarak yürümeye devam eden CHP Genel Başkanı Ecevit ve arkadaşlarını kendi koruma polisleri, otomatik silahlarla ateş açılan inşaata ve havaya ateş açarak saldırganları püskürtmeye çalışarak korudu. Olay anında Ecevit, “Burada devlet yok, burada devlet yok” diye arka arkaya bağırdı. CHP’li parlamenterlerin de silah kullandığı çatışma yaklaşık 15 dakika boyunca sürdü. Kurşunlardan 14’ü Zeki Tekiner’in tabutuna isabet etti.

Çatışma sırasında CHP Muş Milletvekili Garip Şavlı kalçasından, CHP Gençlik Kolları Genel Sekreteri Mustafa Kemal Ertekin ayağından kurşunla yaralandılar. CHP’li parlamenterlerden ise Burhan Ecemiş, Abdullah Emre İleri, Mukbil Abay, Hayri Mumcuoğlu, Yüce Akıncı da atılan taşlar nedeniyle çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanede tedavi altına alındılar.

 

ECEVİT VİLAYETTE

 

Olaylara çok sinirlenen CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve milletvekilleri vilayete giderek Başbakan Demirel’le telefonda görüşmek istemiş ve telefonla Demirel’i aramıştı. Telefona önce Başbakan Demirel’in Özel Kalem Müdürü Kemal Gücüyener çıkmış, Başbakan Genel Kurul’da” diyerek görüştüremeyeceğini söylemişti. Bu cevap üzerine Ecevit, “Ben genel kurul falan anlamam. Nevşehir’e devlet gelmedikçe ben buradan ayrılmayacağım” demişti. 

 

Demirel’le görüşemeyen Ecevit, Genelkurmay Başkanı Kenan Evren’i arayarak, “Nevşehir’de devlet gücünün kalmadığına tanık olduk. Devlet buraya hâkim oluncaya kadar ben bu şehirden ayrılmam” sözlerini yineledi. Evren, güvenlik önlemi alınacağına dair teminat verdi.

 

ECEVİT CAMİYE GİDİYOR

 

Nevşehir’de katledilen eski milletvekili ile CHP üyesinin cenaze töreni için vilayetten çıkan Ecevit, yürüyerek camiye gitti. Bu sırada güvenlik güçleri Ecevit’in etrafını sararak koruma tertibatı aldı. Sokaklarda kepenkler indirilmiş, el ayak çekilmişti. Ecevit camiye gittiğinde tören bitmişti. Cenazeleri omuzuna alarak arabaya kadar taşıdıktan sonra Ecevit vilayete geri döndü.

 

Olaylar nedeniyle gözaltına alınan 17 kişi o akşam serbest bırakıldı. Zeki Tekiner ve CHP üyesi Yavuz Yükselbaba’yı katleden Uğur Coşkun ise 4 kez idamla yargılandıktan sonra 1991’de şartlı tahliyeden yararlanarak serbest kaldı. Daha sonra her bir idam için 10 yıl hapis cezası getiren kanun çıkınca Belçika’ya kaçan Coşkun 1912’de yurda döndü.Haber okunma sayısı: 65

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bugune-kadar-sustum-ama-

Bugüne kadar sustum ama ....

23 Mayıs 2019 Perşembe 19:11
ataturksuz-19-mayis-parasi-bastilar

Atatürk’süz 19 Mayıs parası bastılar

23 Mayıs 2019 Perşembe 11:16
kacak-yapilasmada-cemaat-izi

Kaçak yapılaşmada cemaat izi

22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:06
tskdan-19-mayis-skandali

TSK'dan 19 Mayıs skandalı

22 Mayıs 2019 Çarşamba 10:05
otobusculerden-bayram-kazigi

Otobüsçülerden bayram kazığı

21 Mayıs 2019 Salı 10:58

ÜLKE GÜNDEMİ

Seçmen gerekçeli kararını 23 Haziran'da verecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “İstanbul seçmeninin iradesi YSK dalavereleriyle gasp edilmiştir.

Yoklama kaçaklarına bedelli imkanı geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Mecliste düzenlediği basın açıklamasında, kanun teklifinin Asker Alma ve

Minareyi çalan kılıfını uyduramamış

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin açıklama yaptı

Atatürk’süz 19 Mayıs parası bastılar

Hazine Bakanlığı’na bağlı Darphane Müdürlüğü, Ulu Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a

Melih Gökçek'ten boş araziye dudak uçuklatan kira...

Melih Gökçek döneminde boş araziyi "depo yapacağım" diyerek kiralayan Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 3

Henüz yüzünü görmediğimiz işçilerimiz var

İzmir'in Torbalı ilçesi Belediye Başkanı İsmail Uygur, belediyede çalışan ancak henüz göremedikleri

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL