25 Ocak 2020 Cumartesi

İsmailağa Cemaati'ne operasyon mu çekiliyor?

ismailaga-cemaatine-operasyon-mu-cekiliyor

İsmailağa cemaati lideri Mahmut Efendi adına yapılan Külliye'nin yıkılmasıyla alevlenen tartışmalar sürüyor. Yıkımın gerekçeleri için farklı iddialar ortaya atılıyor. Öyle ki, iddialar arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bilgisinin olduğu bir operasyonla Mahmut Hoca'nın Beykoz'dan çıkarılacağı bile var.
12 Şubat 2016 Cuma 18:58

 İsmailağa Cemaati'nde, cemaat Lideri Mahmut Ustaosmanoğlu adına yapılan Külliye'nin kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılmasıyla zirveye çıkan kavga sürüyor. Kavga bu kez Cemaat Lideri Mahmut Hoca'nın bundan sonra nerede bulunacağı tartışmasında yaşanıyor. Öyle ki iddialar arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bilgisinin olduğu bir operasyonla Mahmut Hoca'nın Beykoz'dan çıkarılacağı bile var. Odatv'nin haberine göre, iktidar, İsmailağa'yı Beykoz'da istemiyor.

 

CEMAAT İÇİNDE KİM NECİ

 

İsmailağa Cemaati içindeki Hükümet karşıtı Marifet kanadı kimileri tarafından "paralelci" diye suçlansa da aslında grupla en iyi ilişkileri olanlar Saadet Partisi ekibi. Bu nedenle çoğu zaman Marifet'le birlikte Saadet Partisi de hedef oluyor. Bu kanadın en büyük avantajıysa Cemaat lideri olan "Mahmut Hoca" olarak bilinen Mahmut Ustaosmanoğlu'nun yakın akrabalarının bu kanatta kalması. Mahmut Hoca'nın oldukça hasta olduğu düşünüldüğünde bu kanat Mahmut Hoca'nın hep yakınında bulunuyor. 

İsmailağa cemaatinin merkezi olan Fatih'teki İsmailağa Camii'nde toplanan diğer ekipte de önde gelen isimler var. Bu kesim ise AKP'ye açık destek oluyor. Öyle ki Beykoz'da Mahmut Hoca adına yapılan Külliye'nin yıkımına dahi destek veriyor.

 

Üçüncü grup olan Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ise tartışmayı yatıştırmaya çalışıyor. İsmailağa kulislerinde uzun süredir Mahmut Hoca'nın ardından "Cemaat'e kim liderlik edecek" tartışmasında adı sıkça anılan Cübbeli Ahmet Hoca, bu dönemi Cemaat'in liderliğine geçmek için kullanıyor eleştirilerine uğruyor. Geçmişte AKP'ye sıkça eleştiri yapan, Marifet Grubu ile zaman zaman yan yana gelen Cübbeli, son dönemde belki de bu nedenle bu eleştirileri geri plana attı.

 

KÜLLİYE NEDEN YIKILDI?

 

Herkesin kabul ettiği gibi, külliyenin durumundan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil iktidarın haberi var.

 

Ve bu adımın hedefinde İsmailağa Cemaati'ni, başta Mahmut Hoca olmak üzere yeniden İsmailağa'ya götürme var.

 

Kısacası yıkılan sadece külliye değil. İsmailağa'ya birileri "sizin eviniz Beykoz değil, İsmailağa" diyor.

 

MAHMUT HOCA KAÇIRILACAK MI

 

En büyük kavga Mahmut Hoca'nın bulunduğu yerle ilgili. Mahmut Ustaosmanoğlu, "Sağlık gerekçesiyle" Cemaat'in merkezinden alınarak Beykoz Çavuşbaşı'ndaki külliyeye getirilmişti. İşte bugünlerde Cemaat içinde bu durumun hiç de masum olmadığı konuşuluyor. Mahmut Hoca'nın bir operasyonla Beykoz'dan alınarak yeniden İsmailağa'ya getirilmesi tartışılıyor. Böyle bir operasyonun doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isteğiyle yapılabileceği konuşulurken, Marifet grubundan ilginç bir hamle geldi.

 

Sosyal medya hesabından bir video yayınlayan Marifet grubu, Mahmut Ustaosmanoğlu'nun oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu'nun babasının yanında otururken açıklamalarına yer verdi. Ahmet Ustaosmanoğlu babasının Beykoz'da kalması kararının sağlık gerekçesiyle alındığını ve kendi kararı olduğunu söylerken, "Mahmut Hoca'nın kaçırılacağı dedikoduları"nı duyduklarını söyledi. Ahmet Ustaosmanoğlu, "Babam`ın Çavuşbaşı`nda olması kendi kararıdır, kimseyi ilgilendirmez" dedi. Marifet grubu bu hamleyle Mahmut Hoca'nın oğlunun da desteğini almış oldu. Kaçırılacağı söylenen kesimlere mesaj verildi.

 

KAYNAK: ODATVHaber okunma sayısı: 368

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

adam-gizem-veriyor

Adam gizem veriyor…

25 Ocak 2020 Cumartesi 10:06
serefsizler-is-basinda

Şerefsizler iş başında

25 Ocak 2020 Cumartesi 09:09
uyardik-bir-sey-yapilmadi

Uyardık, bir şey yapılmadı

25 Ocak 2020 Cumartesi 09:00

ÜLKE GÜNDEMİ

Soylu’nun soruşturma tehdidine tepki yağdı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,” Sosyal medyada panik havası yaratanlar hakkında soruşturma

İBB'nin arama kurtarma araçları Elazığ'a gidiyor

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu

Çocuklara Diyanet’in kitapları önerildi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ‘Çocuk Dostu Kitap Listesi’ projesini hayata geçirdi. Kitap listesinde

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘koronavirüs’ açıklaması

Sağlık Bakanlığı, Çin'de görülen 'Koronavirüs' nedeniyle, Çin'e ait havayolu firması tarafından haftada 3

Akıllı telefonlar için 10 siber güvenlik ipucu

Akıllı telefonumuzun aslında bir cep bilgisayarı olduğunu sık sık gözden kaçırıyoruz. Önlem alınmaz ise,

Tunç Soyer sinemacılara seslendi

İzmir Sinema Ofisi sinema profesyonellerini bir araya getirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL