21 Eylül 2020 Pazartesi

İmam hatipli, imam hatipliye karşı

imam-hatipli-imam-hatipliye-karsi

LGS’ye giren öğrenciler, en çok fen liselerini tercih ederken ilk tercihine imam hatipleri yazanların oranı yüzde 11,1’de kaldı. İmam hatip ortaokulu mezunlarının yarısı imam hatip lisesini tercih etmedi
11 Ağustos 2020 Salı 09:40

 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 milyon 472 bin 88 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen Liseye Geçiş Sınavı’nın (LGS) sonuç raporunu yayımladı. Rapora göre, ilk sırada fen lisesini tercih eden öğrencilerin oranı yüzde 46,7 oldu. İlk tercihini imam hatip lisesinden yana kullanan öğrencilerin oranı ise yüzde 11,1.

 

İktidarın ve MEB’in imam hatip liseleri ile meslek liselerini özendirme çabasına karşın öğrencilerin büyük oranda akademik eğitim veren liseleri tercih ettiğini gözler önüne seren rapor, ortaöğretimdeki akademik başarısızlığının da bir kez daha altını çizdi.

 

AKADEMİK BAŞARI DÜŞÜK 

Rapora göre, öğrencilerin doğru cevap sayısı ortalaması derslere göre şu şekilde, oldu:

 

♦ Türkçe: 20 soruda 10 doğru

 

♦ İnkılap tarihi ve Atatürkçülük: 10 soruda 5 doğru

 

♦ Matematik: 20 soruda 4,89 doğru

 

♦ Fen Bilimleri: 20 soruda 10,21 doğru

 

Yabancı dil testinde ise doğru cevap sayısı 0-4 arasında değişen öğrencilerin oranının yüzde 67 olduğu bildirildi. Öğrencilerin yüzde 56’sının sınav puan aralığı 200-299 arasında değişti. Merkezi Sınav Puanı ile yerleşen öğrencilerin cinsiyetlerine bakıldığında kız öğrencilerin tüm alanlarda erkeklerden daha başarı olduğu görüldü.

 

BİRİNCİ TERCİH FEN LİSESİ

 

İlk üç sırada en çok tercih edilen okul türü Anadolu liseleri oldu. Birinci tercihlere en çok yazılan okul türü yüzde 46,7 ile fen liseleri oldu. Fen lisesinden sonra en fazla sırası ile Anadolu, Anadolu imam hatip ve meslek liseleri tercih edildi.

 

FEN VE ANADOLU LİSELERİ DOLDU

 

Anadolu imam hatip liselerine yerleşen öğrencilerin yalnızca yüzde 50,61’inin imam hatip ortaokulu mezunlarından oluştuğu kaydedildi. Sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liselerinin kontenjanları tamamen doldu.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, Özel ortaokul mezunlarının tamamına yakını Anadolu liseleri, fen liseleri ya da sosyal bilimler liselerine yerleşirken, özel okuldan mezun olup da imam hatip lisesini tercih eden öğrenci sayısının yok denecek kadar az olduğu ifade edildi.

 

EBEVEYNLER BAŞARIYI ETKİLEDİ

 

Ebeveyni üniversite mezunu olan öğrencilerin sınav puan ortalaması 374 olurken ilkokul mezunu olanların sınav puan ortalaması 267 olarak hesaplandı.

 

BAŞARISIZLIK GİZLENİYOR

 

Raporun, sınava katılan tüm öğrencilerin değil, yalnızca yerleşen öğrencilerin verileri doğrultusunda hazırlandığına dikkat çeken Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, “Akademik başarısızlığı ve sınavın ölçme aracı olarak kullanılmasından doğan sonuçları gizlemek için hazırlanmış bir rapor” dedi. Bozdoğan, öğrencilerin büyük oranda fen ve Anadolu liselerini tercih ettiğini ifade ederek, “Öğrencilerin tercihleri dikkate alınırsa fen ve Anadolu liselerinde kontenjanların artırılması gerekiyor. İlk 3 tercihine fen ve Anadolu yazanların oranı yüksek ama fen liselerinde yalnızca yüzde 35 kontenjan artırımı yapılıyor” ifadelerini kullandı.

 

YOKSUL ÖĞRENCİLER İMAM HATİBE

 

Özel ortaokullardan mezun olanların doğrudan akademik liselere yöneldiğinin altını çizen Bozdoğan, şunları söyledi:

 

“İmam hatip ve meslek liseleri, genel olarak yoksul ailelerin çocuklarının tercih ettiği okul türleri olarak karşımıza çıkıyor. Öğrencilerin yüzde 81’inin ilk üç tercihine yerleşmesinin de esasında duyurulduğu gibi olumlu bir gelişmeye işaret etmiyor. Birçok il ve ilçede kayıt alanlarının daraltılması nedeniyle öğrencilerin tercih edebileceği okul türü o kadar azaldı ki öğrencilerin mecbur kalarak yazdıkları okula girmeye hak kazandı. İlk 3 tercihine yerleşme oranının yüzde 91 olması arz ve talep dengesinin gerçekleştiği anlamına gelmiyor. Öğrencinin evine yakın okul en doğru okuldur ancak öğrencilerin tercih hakkının kısıtlanmaması ve okullar arası farklılıkların giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

 

Bakan Selçuk’a tepki yağdı

 

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından Milli Eğitim Bakan’ı Ziya Selçuk'un Anadolu İmam Hatip liselerinde doluluk oranının yüzde 99.8'e ulaştığına ilişkin yaptığı paylaşıma tepki yağdı. Selçuk’un paylaşımına tepki gösteren öğrenciler sosyal medyada, imam hatibe yönlendirildikleri için mecburen bu tercihi yapmak zorunda bırakıldıklarını belirtti. Bir öğrenci paylaşımında, "İmam hatiplere mecbur bırakarak dolduruyorsunuz ve fen liseleriyle gurur duyacağınıza imam okullarıyla gurur duyuyorsunuz” dedi.

Haberin etiketleri:

İmam hatip


Haber okunma sayısı: 214

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

seffaf-panel-uygulamasi-genisliyor

Şeffaf panel uygulaması genişliyor

20 Eylül 2020 Pazar 21:29
koronavirus-hastasi-302867-vefat-7506

Koronavirüs hastası 302.867 vefat 7.506

20 Eylül 2020 Pazar 20:24
istanbul-icin-ekim-alarmi

İstanbul için ‘ekim’ alarmı

20 Eylül 2020 Pazar 11:10
selman-ogute-kapak-gibi-soz

Selman Öğüt'e kapak gibi söz

20 Eylül 2020 Pazar 10:47

ÜLKE GÜNDEMİ

Sağlıkçıların taleplerini destekliyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Bursa Kültürpark'ta düzenlenen basın

Destici'den Bahçeli'ye 'TTB' desteği

Türk Tabipler Birliği’nin kapatılmasını isteyen MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamalarının ardından

Şeffaf panel uygulaması genişliyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başlattığı şeffaf panel uygulaması taksi, dolmuş ve

İmamoğlu'ndan 'İstanbul'da eğitime tam destek'

İBB, eğitime verdiği desteği yaygınlaştırıyor. Üniversitelilerin yanı sıra gereksinimi olan ilk, orta ve

Selman Öğüt'e kapak gibi söz

Saadet Partili Ali Aktaş, kendisini FETÖ'cü olmakla suçlayan Selman Öğüt'e, "Ana rahmine düşüren meniyi

Askıda fatura Avrupa'da iyi uygulama örneği​

İBB’nin COVID-19 salgını döneminde yaşama geçirdiği ve büyük ilgi gören ‘Askıda Fatura’ uygulaması

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL