18 Eylül 2020 Cuma

Her şey beton için

her-sey-beton-icin

TOKİ’nin iştiraki Emlak Konut’un Zekeriyaköy’de yapacağı 161 konut ve 87 villa projesi ile AKP döneminde yıldızı parlayan Çetinsaya’nın şirketinin Kâğıthane’de gerçekleştireceği 396 dairelik inşaat projesine ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi
14 Ağustos 2020 Cuma 10:45

 İSTANBUL’da betonlaşma hız kesmiyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) iştiraki Emlak Konut’un Sarıyer Zekeriyaköy’deki villa projesinde ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. ÇED sürecinin gerekli görülmediği bir diğer proje ise Kâğıthane’den. İstanbul Valiliği, AKP döneminde büyüyen Süleyman Çetinsaya’nın sahibi olduğu ‘Avrupakent Gayrimenkul Geliştirme Şirketi’nin 396 daireden oluşacak ‘Avrupa Konutları Vadi Projesi için “ÇED gerekli değildir” kararı verdi. Çekmeköy’de DAP Yapı’nın yapacağı 550 daire ve 4 dükkândan oluşan Ormanköy 2. Etap projesi için ise ÇED süreci başladı.

 

ZEKERİYAKÖY’E 161 KONUT

 

BİRGÜN'de yer alan İsmail Arı'nın haberine göre, TOKİ’nin iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin Sarıyer Zekeriyaköy Mahallesi’nde 161 konut, 87 villa yapmak için harekete geçti. İnşaat için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. 

79 bin 215 metrekareden oluşan proje sahası, 3. derece doğal sit alanında kalıyor. ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre, 79 bin 215 metrekarelik proje alanın 29 bin 401 metrekaresine villa, 24 bin 964 metrekaresine ise ‘konut bloku’ inşa edilecek. Projenin iskân aşaması en erken 2022 yılının sonu olarak hedeflenirken projenin bedeli 90 milyon 591 bin TL olarak hesaplandı.

 

Proje alanının sınır çevresi ise orman alanı… ÇED dosyasında şu ifadeler yer aldı: “Sahanın yakın çevresi yeni konut yerleşim alanları ve şantiye alanıdır. En yakın yerleşim yeri, 100 metre mesafededir. Sahanın doğusu orman alanıdır ve kuş uçuşu mesafe 5 metredir. Projenin iskan aşaması en erken 2022 yılının sonu hedeflenmektedir.”

 

ORMANDA 550 DAİRE

 

ÇEKMEKÖY Taşdelen Mahallesi, Pelit Sokak’ta yapılması planlan 550 daire ve 4 dükkândan oluşan Ormanköy 2. Etap projesi için dün ÇED süreci başlatıldı. Proje, Emlak Konut A.Ş.’ye ait 49 bin metrekarelik arazide yapılacak. Projenin tamamlanması halinde bölgede bin 943 kişi yaşayacağı tahmin ediliyor. Proje tanıtım dosyasında, şöyle denildi: “Proje alanının merkezi alanda yer alması, ticaret merkezi ve iş yerlerine yakın olması, toplu taşıma araçlarına ulaşım kolaylığı ve imar planlarının uygun olması nedeniyle tercih edilmiştir. İnceleme alanı Türkiye Deprem Bölgesi Haritasına göre 1. Derece Tehlike Bölgesi’nde kalmakta.”

 

ERDOĞAN İLE FOTOĞRAFLARI VAR

 

Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre, inşaat ‘Çekmeköy Ortaklığı’ tarafından yapılacak. Ortaklık içerisinde Yüzyıl Mımarlık ile Eltes İnşaat bulunuyor. Ancak iki şirket de DAP Yapı’ya ait. AKP döneminde ‘Yürü ya kulum’ denen Dap Yapı’nın sitesinde, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olan Ziya Yılmaz’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çektirdiği fotoğraflar bulunuyor. Yılmaz, Forbes Dergisi tarafından hazırlanan “Türkiye’nin en zengin 100 kişisi” listesine de girmişti.

 

AVRUPA DEĞİL, 'TANIDIK' KONUTLARI

 

Kâğıthane Hamidiye Mahallesi’nde yer alan 22 bin 491 metrekarelik arazinin üzerine 396 daireden oluşacak ‘Avrupa Konutları Vadi Projesi’ yapılacak. 9 konut blokundan oluşan proje için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Proje alanın tapusu ise TOKİ’ye ait. Ancak projeyi hayata geçirecek ‘Avrupakent Aksoylar Ortaklığı’ ile TOKİ arasında arsa satış sözleşmesi imzalandı. Buna göre proje alanı, arsa bedelinin tamamı ödendikten sonra firmanın adına geçecek. Avrupakent Aksoylar Ortaklığı girişiminin hissedarlarından biri Avrupakent Gayrimenkul Geliştirme Anonim Şirketi. Şirketin yönetim kurulu başkanı ise AKP döneminde yıldızı parlayanlardan Süleyman Çetinsaya.

 

GECEKONDULAR YIKILMIŞTI

 

Projeye dair ÇED Dosyası’nda ise inşaat aşamasında gürültü kirliliğinin oluşacağının aktarıldı, şu ifadelere yer verildi: “Burada toplam 980 kişi yaşayacağı düşünülmekte. Proje sahalarını içine alan bölge gecekondulaşmaya maruz kalmış olup, dönüşüm programına alınmıştır. Dönüşüm kapsamında bölgede bulunan gecekondular yıkılmıştır. Projenin gerçekleştirilmesi için yapılacak arazi çalışmalarında, sahada bulunan ağaç ve ağaççıklar için kesim işlemi uygulanacaktır.”

 

Haberin etiketleri:

toki, gecekondu, rant


Haber okunma sayısı: 268

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

testten-sikyetvar

Testten ‘Şikâyetvar’

18 Eylül 2020 Cuma 10:39
koronavirus-hastasi-298039-vefat-7315

Koronavirüs hastası 298.039 vefat 7.315

17 Eylül 2020 Perşembe 20:01
twitter-nasil-hacklendi

Twitter nasıl hacklendi?

17 Eylül 2020 Perşembe 19:27
imamoglundan-melen-baraji-isyani

İmamoğlu'ndan 'Melen Barajı' isyanı

17 Eylül 2020 Perşembe 19:20
saglikcilar-ttbnin-cagrisina-uydu

Sağlıkçılar TTB'nin çağrısına uydu

17 Eylül 2020 Perşembe 18:53

ÜLKE GÜNDEMİ

AKP sözcüsünden Halil Sezai açıklaması

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, tartıştığı komşusunu darbeden şarkıcı Halil Sezai ile ilgili olarak, "Bu azgın

‘Bahçeli, tımarhaneye kapatılmalıdır!’

HDP Onursal Başkanı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Onursal üyesi Ertuğrul Kürkçü, sosyal medya

İmamoğlu'ndan 'Melen Barajı' isyanı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yanına kurmaylarını alıp yaklaşık 1 yıl önce ziyaret ettiği ve gövdesinde

AK Parti tarihe damgasını vurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada,

TTB, yapması gerekeni yaptı

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "Türk Tabipleri

Antalya'da 65 yaş üstüne yeni yasak

Antalya'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşların 10.00 - 17.00

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL