22 Haziran 2018 Cuma

Haddini bil

haddini-bil

Mısıroğlu isim vermeden Erdoğan’ı Allah düşmanlarını sevindirmekle itham etti. Ahmet Akgündüz de ‘Haddinizi aşarak şer’i meselelerde fikir beyan etmeyiniz’ dedi
13 Mart 2018 Salı 11:38

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 8 Mart’ta yaptığı “İslam’ın güncellenmesi” açıklaması islami kesimde deprem etkisi yarattı. Erdoğan’a en büyük tepki 42 yıllık dostlukları bulunan Kadir Mısıroğlu’ndan geldi. Mısıroğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında isim vermeden Erdoğan’a tepki gösterdi.

 

Erdoğan’ı sözleri ve fiilleriyle Allah düşmanlarını sevindirmekle itham eden Mısıroğlu, “Kimi ‘Put’ yaparsanız cenab-ı Hakk, alem-i esbabda sebepler halk ederek o ‘Put’u kırar. Muhabbette freni olmayanın varacağı yer ‘Put’çuluktur. Sevdiklerinizi itidalli sevin. Aksi halde felâketlerine sebep olursunuz” ifadelerini kullanarak Erdoğan’a uyarılarda bulundu.

 

Erdoğan’a bir sert tepki de Nur cemaatinin önde gelen isimlerinden Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz’den geldi. Sosyal medyadan paylaştığı mesajda Akgündüz, Erdoğan’ı 21. asrın siyasî müceddidi olarak ilan ederken, “Muhterem Cumhurbaşkanım! Haddinizi aşarak şer’î meselelerde fikir beyan etmeyiniz! Zira ne müctehid ve ne de fıkıhçısınız!” dedi. 

Anadolu Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakülteleri de yaptıkları açıklamalarla Erdoğan’a destek verdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da yaptığı açıklamada “Dinin değişmez sabiteleri dışında kalan bazı fıkıh hükümlerini değişen şartlara göre gözden geçirmek dinde reform anlamına gelmemektedir” diyerek Cumhurbaşkanı’na destek verdi.

 

Erdoğan’ın sözlerine Milli Görüş çizgisindeki Milli Gazete de tepki gösterdi. Saadet Partisi’yle ittifak görüşmelerinin yapıldığı bugünlerde gazete Erdoğan’ın açıklamalarına Necmettin Erbakan’ın geçmişte söylediği sözlerle yanıt verdi. Birinci sayfada yayımlanan o sözlerde Erbakan, “Şu hale bak! Din Allah yapısıdır, çocuk oyuncağı değildir, elbise melbise de değildir! Bre ey gafiller! Şu sözlere bak! Ne denmesi lazım aslında. Denmesi lazım gelen şudur: Modern Müslümanlık ve uydurma birtakım şeyler savunulacağına, sadece bu çağı değil, çağlar ötesine de yol gösteren çağlar üstü ilahi kitabımızı iyi öğrenelim, denmesi lazım gelir. Bu saçmalıkları bırakın! Ne büyük bedbahtlık, ne büyük talihsizlik onlar adına!” ifadeleri yer aldı. Milli Gazete Yazarı Cafer Keklikçi de yazısında dini hükümlerde güncelleme yapılmasını isteyenlerin namazı kaç vakit yapacaklarını sordu. “Dini hükümlerde güncelleme isteyenler orucu da unutmayacaklardır orucu tamamen kaldırıp güncelleme yapacaklardır!” diyerek Erdoğan’ın açıklamalarına sert tepki gösterdi.

 

Erdoğan’ın açıklamaları Akit gazetesini de ikiye böldü. Gazete Necip Fazıl’ın “İslam yenilenemez, anlayışı yenilemek gerekir!” görüşlerine yer vererek açıklamalara tepki gösterdi. Gazete yazarlarından Av. Yaşar Baş ise “Güncellemeye evet ama kim güncelleyecek!” başlıklı köşe yazısında “Güncelleme ve yenilenme İslam tarihinde sürekli olagelmiştir” diyerek güncellenme fikrine karşı çıkmadı. Baş, yenilenme fikrinin kendisi değil yenilenmenin modelinin tartışıldığını yazdı,.

 

Akit, tartışmaları başlatan Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız’a da destek veriyor.

 

KARAR YAZARI: PİŞMANIM DESİN

 

Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, Erdoğan’ın sözlerine açıklık getirmesini beğenerek, “Keşke maksadını aşan ifadeleri için pişmanlık bildirmekten ve onların yok sayılmasını istemekten de geri durmasaydı” ifadesini kullandı, Nurettin Yıldız’a açılan soruşturmaya tepki gösterdi.

 

AHMET HAKAN VE HATİPOĞLU’NDAN DESTEK

 

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan, “İslam’ın güncellenmesi ne demektir, nasıl olur?” başlıklı köşe yazısında Erdoğan’ın açıklamalarını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı’yla yüzde yüz aynı kanaatte olduğunu söyleyen Hakan, İslam’ın güncellenmesinin şart olduğunu ifade etti. Erdoğan’a bir destek de İlahiyatçı Prof. Dr Nihat Hatipoğlu’ndan geldi. Verdiği röportajda İslam dininin reforma ihtiyaç duymadığını ifade eden Hatipoğlu, “Cumhurbaşkanımızın bu sözlerinden dinde reform isteyen mızıkacı takımına da ekmek çıkmaz” dedi.

 

ERDOĞAN'A TEPKİLER

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İslam’ın güncelleştirilmesi” açıklamalarına sosyal medyadan da tepkiler geldi. Sosyal medyadan bazı tepkiler şu şekilde:

 

* İmam hatip mezunu, Erbakan gibi bir liderin öğrencisi, tüm dünyada müslümanların lideri olarak görülen bir insanın “İslam’ın güncellenmesi gerek” diyerek gaf yapması akıl alır gibi değil.

 

* Bundan 3-5 sene önce FETÖ’nün dinlerarası diyaloğu ne ise, bugün bana göre İslam’ın güncellenmesi de odur. Bunu söylemekle kasıt ne ise açıklanmalı...

 

* Tayyip Bey diyor ki İslam’ın güncellenmesi gerekir. Zina yasası, domuz yasası, eşcinsel yasası çıkartarak güncellediniz ya yetmedi mi?

 

DİYANETE KORKMAYIN ÇAĞRISI YAPTI

 

Erdoğan gelen tepkiler üzerine amaçlarının dinde reform olmadığını söyleyerek “Biz içtihatları değiştirmezsek, uygulamaya ilişkin kuralları uygun şekilde yenilemezsek sadece kendi kendimizi kandırmış oluruz. Müslümanlar sürekli kendilerini geliştirmek durumunda” dedi.

 

Bazı ilahiyatçıların kadınlarla ve yaşlılarla ilgili açıklamalarının İslam’ı lekelediğini belirten Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığına da çağrı yaptı. Diyanet İşlerinin meydanı boş bırakmaması gerektiğini belirten Erdoğan, “Korkmayın” çağrısı yaptı.

 

Sakarya’da konuştuğu sırada salonda açılan ‘Osmanlı tokadı’ pankartı için “Bunu gençler mi yaptı?” diye soran Erdoğan, “Gençler Osmanlı tokadını iyi atıyor da ne yazık ki dün beraber yürüdüklerimizden bazıları Osmanlı tokadının ne olduğunu anlamadı. Neyse. Biz işimize bakalım. Şu anda 3300 terörist yemedi sadece Osmanlı tokadını, başkaları da yedi. Bildiklerimiz çok, bildiklerimizi kağıda dökeceğimiz zamanlar da gelecek” diye konuştu. Erdoğan’ın bu sözleri Ahmet Akgündüz’ün açıklamasından sonra söylemesi dikkat çekti.

 

AYDINLIK GAZETESİHaber okunma sayısı: 147

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mahkemede-sifirlama-krizi

Mahkemede ‘Sıfırlama’ Krizi

22 Haziran 2018 Cuma 10:41
bilirkisidegil-soven-kisi

'Bilirkişi'değil, 'Söven kişi'

22 Haziran 2018 Cuma 10:17
menzilciler-icin-universite-yasasi

Menzilciler için ‘üniversite yasası’

21 Haziran 2018 Perşembe 10:11
akil-almaz-dolandiricilik-yontemi

Akıl almaz dolandırıcılık yöntemi

21 Haziran 2018 Perşembe 09:59

ÜLKE GÜNDEMİ

Botanik park olacaktı TOKİ’ye teslim edildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesinden 350 milyon lira harcandı. Hükümet ‘Vizyon projesi’

Erdoğan yeni sistemi anlattı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Yeni Havalimanı'nda gerçekleştirilen A Haber - ATV ortak yayını

Avrupa'da yaşayan muhaliflere suikast timi

MHP'den iki kez milletvekili aday, bir kez de Genel Başkan adayı olan İsa İlyasoğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı

Eniştenize kapıyı kapatma zamanı geldi

Partisinin Siirt mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan "16 yıl önce enişteye bir kapı

İYİ parti parlamenter sistemde kararlı

İYİ Parti'den öğlen saatlerinde Millet İttifakı tarafından yayınlanan ortak deklarasyona düzeltme geldi.

Türkiye'de yargının geldiği son durum bu

Türkiye 24 Haziran erken seçimlerine doğru giderken muhalefet adaylarının üzerinde buluştuğu neredeyse tek vaat

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL