01 Nisan 2020 Çarşamba

Görevli ölünce müze kapandı

gorevli-olunce-muze-kapandi

Koronavirüs salgınının ülkeye gelmesinden sonra, ‘Salgına rağmen çok ziyaretçimiz var’ mesajının atıldığı Dolmabahçe Sarayı, gişe görevlisinin şüpheli şekilde ölmesinin ardından kapatıldı. Görevlinin tedavisi sürerken kızı sosyal medya üzerinden “Dolmabahçe Sarayı neden açık? Babama yazık değil mi? Vebalini kim öder?” paylaşımı yaptı
23 Mart 2020 Pazartesi 09:07

 Salgın yayılırken uzun süre ziyarete kapatılmayan İstanbul’daki saraylar, Dolmabahçe Sarayı'nın gişe çalışanının şüpheli ölümünden bir gün sonra kapatıldı. Gişe çalışanı M.K.’nin hastaneye kaldırılmasından hemen önce, Cumhurbaşkanlığına bağlı Milli Saraylar Başkanlığı'nın salgın nedeniyle ‘maske’ takan Tayvanlı turistlerin Dolmabahçe ziyaret fotoğraflarını, “Salgına rağmen tarihi mekânlarımıza çok ziyaretçi var” mesajıyla paylaştığı ortaya çıktı.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Hüseyin Şimşek'in haberine göre, Her ay, aralarında çok sayıda yabancı turistin de bulunduğu, 100 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Dolmabahçe Sarayı, dünyada salgının başlamasından sonra üç ay, Türkiye’de salgının varlığının resmen açıklanmasından sonra da bir hafta açık kaldı. Bu süreçte Dolmabahçe Sarayı’nda gişe görevlisi olarak çalışan M.K., rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmasının ardından hayatını kaybetti.

 

M.K. hastanede tedavi gördüğü sırada kızı sosyal medya üzerinden “Dolmabahçe Sarayı neden açık? Babama yazık değil mi? Vebalini kim öder?” paylaşımı yaptı. Bu paylaşımdan sadece birkaç saat sonra M.K’nin ölüm haberi geldi. M.K’nin cenazesinin kaldırılmasından bir gün sonra, 18 Mart günü ise Milli Saraylar’a bağlı tüm saray ve kasırların kapatıldığı açıklandı. 

 

BASKI İDDİASI

 

Ölüm nedeni zatürree olarak açıklanan gişe görevlisinin çalışma arkadaşlarına yaşananların kamuoyuna duyurulmaması için baskı yapıldığı iddia edildi. Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığı'na bağlı Dolmabahçe Sarayı'nda yaşananlara ilişkin ihmal iddialarında bulunan CHP’li Utku Çakırözer, konuyu bir soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı.

 

Çakırözer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanmasını istediği önergede, “Milli Saraylar İdaresi’ne bağlı saray, kasır ve müzelerde çalışanlara test yapıldı mı? Ayda 200 bin turistin ziyaret ettiği sarayların dünyada salgının başladığı Ocak ayı başından Mart’ın üçüncü haftasına kadar açık tutulması, çalışanlar ve ziyaretçiler açısından çok büyük bir risktir. Bu duyarsızlığın ve sorumsuzluğun hesabı Milli Saraylar yönetiminden sorulmalı” dedi.

 

GEÇ KALDILAR

 

Gişe görevlisinin ölümüne ilişkin şüpheleri, TBMM Genel Kurulu’ndan da duyuran CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer, “Dünyada salgın olduğu bilinmesine rağmen turistler, tatil yerlerini, ören yerleri, Topkapı, Dolmabahçe gibi saraylarımızı ziyaret etmeye haftalarca devam etti. Burada çalışanlar turistlerle sürekli temas halindeydi. Maalesef önlem almakta çok geç kalındı. Gişe görevlimizin kızı, babası hastanedeyken sosyal medyadan paylaşımda bulunuyor. M.K.’nin cenazesinin kalktığı gün saraylar nihayet ziyarete kapatılıyor. Şimdi ben soruyorum: Bunun vebalini, bu sorumsuzluğun, bu duyarsızlığını hesabını kim ödeyecek?" diye konuştu.

Haberin etiketleri:

Müzeler


Haber okunma sayısı: 126

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Bez torba ve fileler salgın riskini artırıyor

Tüketicileri koronavirüs salgını tehlikesine karşı uyaran uzmanlar; “Virüs taşıma riski taşıyan çok

Paranın yerine gideceğine nasıl inanacağız?

İlahiyatçı yazar, KRV Tv program yapımcısı İhsan Eliaçık, Erdoğan'ın başlatığı 'Milli Dayanışma

İnce'den, Erdoğan'a sert tepki

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan ile yarışan CHP'li Muharrem İnce, Erdoğan'ın korona salgını ile

Erdoğan'ın yardım kampanyasına CHP'den videolu yanıt

CHP Milletvekili Tuncay Özkan’dan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs salgını nedeniyle

Saadet Partisi’nden çok çarpıcı video

Saadet Partisi sosyal medya üzerinden koronavirüse ilişkin sosyal devlet anlayışının gerekliliğinin

Müge Anlı'dan doktorlar için skandal sözler

ATV’de yayınlanan "Müge Anlı İle Tatlı Sert"te konuşan sunucu Müge Anlı’nın doktorlar hakkında sarf

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL