24 Mayıs 2019 Cuma

FETÖ'cü yandaş gazetelerin 'Kumpas'ı çöktü?

fetocu-yandas-gazetelerin-kumpasi-coktu

Yeniden yargılanması yapılan Ergenekon davasında, duruşma savcısı 235 sanık hakkında 647 sayfalık görüşünü açıkladı. FETÖ ve yandaş gazetelerin o günlerde attıkları manşetler hafızalarda tazeliğini korurken, savcının verdiği 'Ergenekon örgütünün varlığı ispat edilemedi' kararı davada önemli bir aşamayı geride bıraktı.
01 Aralık 2018 Cumartesi 08:09

 Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülmeye başlanan 235 sanıklı Ergenekon davasında mütalaasını açıklayan savcı, "Ergenekon örgütünün varlığı ispat edilemedi" dedi.

 

SORUŞTURMA NASIL BAŞLAMIŞTI?

 

Ergenekon soruşturması, o dönem adı konmamış olsa da, 12 Temmuz 2007’de Ümraniye’de bir gecekonduda bulunduğu söylenen 27 el bombasıyla başladı. Emekli Astsubay Oktay Yıldırım’ın bu bombaların sahibi olduğu iddia edildi. 

27 Temmuz 2007’de, daha sonra gelen gözaltı ve tutuklama dalgaları nedeniyle birinci dalga olarak adlandırılan bir operasyonla Oktay Yıldırım’ın yanı sıra Türk Ortodoks Kilisesi sözcüsü Sevgi Erenerol, Avukat Kemal Kerinçsiz, gazeteci yazar Güler Kömürcü, Sedat Peker, Taner Ünal, Fuat Turgut, Sami Hoştan ve daha pek çok kişi gözaltına alındı.

 

Bu dalgalar kısa aralıklarla toplumun pek çok farklı kesimini kapsayacak şekilde genişledi.

 

ERGENEKON İDDİANAMELERİ

 

Ergenekon davası kapsamında 20 civarında dosya birleştirildi. Ancak ana davaya ait üç iddianame bulunuyor. Bunlar, birinci, ikinci ve üçüncü Ergenekon iddianamesi olarak geçiyor.

 

 

 

İlk iddianame 14 Temmuz 2008’de, soruşturmanın başlamasından yaklaşık bir yıl sonra 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. 25 Temmuz 2008’de mahkeme tarafından kabul edildi. İlk duruşma 20 Ekim 2008’de yapıldı. İlk iddianame yaklaşık 2500 sayfaydı.

 

İkinci iddianame 25 Mart 2009’da kabul edildi ve Ergenekon ana davasıyla birleştirildi. Ağustos ayında ise birleştirme talepli üçüncü iddianame ana davaya eklendi.

 

ERGENEKON İÇİN NE DENMİŞTİ?

 

İlk iddianamede Ergenekon, “terör örgütü” olarak tarif edildi ve “üyeleri ve yöneticileri” darbe teşebbüsüyle suçlandı:

 

“Ergenekon terör örgütü en başta, ‘derin devlet’ ifadesi ile anılan, ülkemizde birçok kanlı eylemler gerçekleştiren, gerçekleştirdiği bu eylemlerle ciddi kriz, kargaşa, anarşi, terör ve güvensizlik ortamı oluşmasını amaçlayan ve bunu kısmen de olsa başararak ülkemizin gelişme ve kalkınmasının önünde engel olan bir örgüttür” denildi.

 

HANGİ İDDİANAMELER BİRLEŞTİRİLDİ?

 

Davada birleştirilen iddianameler sadece üç iddianameyle sınırlı değildi. İrticayla Mücadele Eylem Planı Davası, Şile Kazıları, İnternet Andıcı Davası, İlker Başbuğ Davası, Danıştay Saldırısı Davası, Cumhuriyet Gazetesi Molotof Davası başta olmak üzere 20 civarında iddianame Ergenekon davasıyla birleştirildi.

 

KİMLER YARGILANIYORDU?

 

İlk gözaltıların ardından gelen dalgalar dikkat çekici isimleri bu davaya dahil etti: Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Emekli Jandarma Genel Komutanı Org. Şener Eruygur, emekli 1. Ordu Komutanı Org. Hurşit Tolon, Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Mustafa Balbay, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Sedat Peker, Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz, gazeteciler Tuncay Özkan, Hikmet Çiçek, Deniz Yıldırım, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İlhan Selçuk, İnönü Üniversitesi eski rektörü Fatih Hilmioğlu yargılanan yüzlerce kişiden bazıları.

 

RAKAMLARLA ERGENEKON DAVASI

 

100 binden fazla telefon izlendi.

60 bin telefon dinlendi.

3 bin kişi hakkında takip yapıldı.

1. 360 kişi ifade verdi.

588 kişi tutuklandı.

7 sanık ifadesini veremeden öldü.

7 sanık kansere yakalandı.

Davada 44 gizli tanık vardı.

Toplam sayfa sayısı 17 bini aşan 19 iddianame hazırlandı.

FETÖ VE YANDAŞ GAZETELERİN ORTAK MANŞETLERİ

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Ben bu davanın savcısıyım' dediği ve kaçak FETÖ'cü Zekeriya Öz'e sahip çıktığı günlerde, yandaş gazeteler de tabiri caizse bu 'furyaya' ayak uyduruyordu. Tek ses 'manşet'lerle hedef gösterilen sanıkların aileleri dahil hedef gösterilmekten geri durulmuyordu.

 

Sanıkların sağlık durumları, kişisel hakları, hürriyetlerinden yoksun bırakılmalarına bakılmaksızın yandaş gazeteler ve FETÖ'nün yayın organları her gün yeni bir 'iddia' ortaya atıyordu.

 

 

 

KUMPAS ŞEHİTLERİ ALİ TATAR VE KUDDUSİ OKKIR 

 

FETÖ'nün ve yandaş gazetelerin 'Ergenekon'un' kasası olmakla itham ettiği Kuddusi Okkır, sapasağlam girdiği hastanede can veriyordu. Kansere yakalanan Okkır, iftiraların yarattığı tahribat ile hayata gözlerini yumacaktı.

 

ALEVİ DİYE HEDEF GÖSTERİLMİŞTİ

 

Yarbay Ali Tatar, 5 Aralık 2009'da gözaltına alınıp, tutuklanan Tatar'ın hedef olarak seçilmesinin en büyük nedenlerinden biri, Alevi olması ve Atatürkçü olmasıydı. FETÖ'nün yayın organlarında 'mezhebine' atıfta bulunulan Tatar'ın hakkındaki tek delil sadece 'mezhebi' olarak gösterildi. Ve elbette Atatürkçü bir vatansever olması. Ali Tatar'a 'deliller uyduran' FETÖ'cü savcı Süleyman Pehlivan ise 2011'de HSYK tarafından Yargıtay üyesi yapılıp tabiri caizse 'ödüllendirildi'.

 

Ali Tatar, iftiralara daha fazla dayanamayarak intihar etmiş, katili olan savcı ise dönemin 'siyasi gücünü' de arkasına alarak görevine devam etmişti.


ABC GAZETESİ

Haberin etiketleri:

FETÖ, Yandaş, kumpas


Haber okunma sayısı: 290

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bugune-kadar-sustum-ama-

Bugüne kadar sustum ama ....

23 Mayıs 2019 Perşembe 19:11
ataturksuz-19-mayis-parasi-bastilar

Atatürk’süz 19 Mayıs parası bastılar

23 Mayıs 2019 Perşembe 11:16
kacak-yapilasmada-cemaat-izi

Kaçak yapılaşmada cemaat izi

22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:06
tskdan-19-mayis-skandali

TSK'dan 19 Mayıs skandalı

22 Mayıs 2019 Çarşamba 10:05
otobusculerden-bayram-kazigi

Otobüsçülerden bayram kazığı

21 Mayıs 2019 Salı 10:58

ÜLKE GÜNDEMİ

İmamoğlu’nun hakkı hukuksuz bir şekilde elinden alındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek düzenlediği basın toplantısında YSK'nın İstanbul seçimi ile

İstanbul havalimanı için şok iddia

Bloomberg haber ajansının iddiasına göre üçüncü havalimanı açılışının üzerinden bir sene geçmeden

AKP tabanında çözülme var

İktidar beka söylemini sıklıkla vurgularken, KONDA Genel Müdürü Ağırdır, “Seçmenin beklentisi adalet”

Seçmen gerekçeli kararını 23 Haziran'da verecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “İstanbul seçmeninin iradesi YSK dalavereleriyle gasp edilmiştir.

Yoklama kaçaklarına bedelli imkanı geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Mecliste düzenlediği basın açıklamasında, kanun teklifinin Asker Alma ve

Minareyi çalan kılıfını uyduramamış

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin açıklama yaptı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL