23 Şubat 2020 Pazar

Eğitime ‘ahlak tacı’

egitime-ahlak-taci

MEB, ‘Eğitim ve Ahlak’ kongresi düzenleyecek. Öğretmen, veli ve öğrencilerin ahlakının ‘sorgulanacağı’ kongrenin amaçlarından biri de “Güçlü Türkiye için ahlak telakkisine dayalı anlayışa hayat vermek” olarak açıklandı
14 Şubat 2020 Cuma 09:06

 Milli Eğitim Bakanlığı, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında, “Eğitim ve Ahlak Kongresi” düzenleme kararı aldı. Kongrede, “Ahlak eğitiminin yeniden yapılandırılması”, “Milli ve toplumsal değerlere dayalı eğitim sistemi oluşturulması” için atılacak adımlar tartışılacak. Ankara’dan 100, İstanbul’dan ise 200 katılımcı ile Antalya’da düzenlenecek kongre iki gün sürecek.

 

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Bahri Ata imzasıyla okullara gönderilen yazıda, Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yer alan, “Ahlak ve milli kültürün bozulup yozlaşmadan kendimize has şekli ile evrensel kültür içinde korunup öğretilmesi” ilkesine vurgu yapıldı. Yazıda, sınav sonuçlarının eğitimde başarının ölçüsü olamayacağı ifade edilerek, eğitim sisteminin milli ve manevi değerlere uygun bir ahlak anlayışı ile “Taçlandırılması” gerektiği belirtildi. Kongrede, yöneticilerin, öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin aralarında olduğu okul bileşenlerinin “ahlakının sorgulanacağı” bildirildi.

 

AHLAK TELAKKİSİNE DAYALI 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, Sınav sonuçlarının eğitimde başarının ölçüsü olamayacağının belirtildiği yazıda, “Yapılan bu türden değerlendirmelerin sonucunda toplumun geldiği nokta ortadadır” denildi. MEB’in yeni dönemdeki amaçlarına da yazıda yer verilerek, “Talim ve terbiyemizin yeni hedefi, daha güçlü bir Türkiye için ahlak telakkisine dayalı, insanı merkeze alan bilgi anlayışına hayat vermek olmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

 

YENİ KUŞAK YARATMAK İÇİN

 

Kongrenin sıradan bir kongre olarak değerlendirilemeyeceğini söyleyen Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, iktidarın eğitimi kamusal hizmet olmaktan çıkararak, yeni rejimin kurucu aracı olarak kullandığını ifade etti. Yeni kuşakların yetiştirilmesi için bir zihniyet değişikliği gerektiğini kaydeden Bozdoğan, kongrenin bu amaçla yapıldığını savundu.

 

Eğitimdeki gelişmelerden kaygı duyduğunu anlatan Bozdoğan, “Dini vakıf ve cemaatlerle yapılan protokollerle eğitim alanı adeta kuşatma altına alınmıştır. Diğer taraftan da sermayenin sınırsız kâr gereksinimini karşılamak üzere atılan adımlar, eğitim alanını eşitsizliklerin her gün yeniden üretildiği bir alana çevirmektedir” dedi. Bozdoğan, kongrenin bilimsel bir çalışmadan çok, iktidar açısından kabul gören okul yöneticisi, öğretmen ve veli profilini belirleme çalışması olduğunu söyleyerek, “Bunun doğal sonucu ise, bu davranışlar ve değerler bütününe uygun olmayanın, uygun davranmayanın, ‘Öteki, istenmeyen, ahlaki açıdan sorunlu’ olarak değerlendirilmesi anlamına gelecektir ki bunun yaratacağı sorunları düşünmek bile istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Haberin etiketleri:

eğitim, yeni, MEB, uygun, kongre, ifade, öğretmen, sınav


Haber okunma sayısı: 573

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

yenicag-yazarlarina-e-operasyon

Yeniçağ yazarlarına e-operasyon

23 Şubat 2020 Pazar 09:22
gokcekten-gider-ayak-yandasa-

Gökçek'ten gider ayak yandaşa

22 Şubat 2020 Cumartesi 20:01
kislaya-siyaset-girdi

Kışlaya siyaset girdi

22 Şubat 2020 Cumartesi 09:16
melih-gokcekin-ciftligi

Melih Gökçek'in çiftliği

22 Şubat 2020 Cumartesi 09:02
mebden-imam-hatip-cinligi

MEB’den imam hatip cinliği

22 Şubat 2020 Cumartesi 08:58

ÜLKE GÜNDEMİ

Kadınların zihin dünyası muhteşem

Emine Erdoğan, Girişimci Kadın Merkezi Projesi Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Kadınların

BBP hedefinde İYİ Partili isim var

Büyük Birlik Partisi'nden yapılan açıklamada, isim vermeden, İYİ Parti Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili'nin,

Ozan Ceyhun ülkücüleri çıldırttı

CiddiGazete'nin haberi gündem oldu. Öğrenci yurduna attığı bombayla Mustafa Erol isimli ülkücüyü şehit eden

Şaka gibi gelebilir ama gerçek

İstanbul’daki okullarda İdlib için yardım kampanyası düzenlenirken, Ensar Vakfı’nın düzenleyeceği bilgi

139 bin lira maaşlı genel müdür!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklık getirmesi istemiyle Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası

En sevilen diziler ve oyuncular

Çoğumuz yorgun geçen bir günün ardından evimize gidip dinlenmek isteriz. Peki bu dinlenme sürecini nasıl

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL