20 Kasım 2019 Çarşamba

Eğitim sistemi iflas etti

egitim-sistemi-iflas-etti

Batı illerinin büyük bölümünde ortaöğretimde yüzde 90’ın üzerinde okullaşma oranı yakalanırken doğuda bu oran yüzde 50’lere kadar düştü. Muş’ta lise çağındaki her 100 çocuktan 49’u, Ağrı’da ise her 100 çocuktan 47’si okul dışında kaldı.
01 Kasım 2019 Cuma 09:40

 Milli Eğitim Bakanlığı, “Eğitime eşit ve adil şartlar altında erişimin sağlanması” konusunda sınıfta kaldı. Resmi istatistiklere göre, eğitime erişimde Türkiye’nin batısı ve doğusu arasındaki makas iyice açıldı. İstanbul’da lise çağında olan her 100 çocuktan 87’si okullaşırken bu sayı Muş’ta 100 çocuktan 51’ine kadar düştü.

 

Bakanlığın 2018 yılına ilişkin okullaşma istatistikleri, eğitimdeki olumsuz tabloyu bir kez daha ortaya koydu. MEB’in, “2023 Eğitim Vizyonu” belgesine de kaydedilen, “Bölgeler arası farklılıkların giderilmesi” amacı lafta kaldı. Özellikle lise çağındaki net okullaşma oranına göre, Türkiye’de eğitime erişimde bölgesel farklılıklar çarpıcı boyuta ulaştı. İstanbul’da yüzde 87, Ankara’da yüzde 92, İzmir’de yüzde 88 olan ortaöğretimde net okullaşma oranı, Ağrı’da yüzde 53, Bitlis’te yüzde 61, Kars’ta ise yüzde 68’e kadar indi.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, Türkiye’nin 2017-2018 eğitim öğretim döneminde ortaöğretimdeki okullaşma oranı yüzde 83,58 oldu. Lise çağındaki her 100 çocuktan 83’ünün okula gidebildiği Türkiye’de, ortaöğretimde yüzde 100 okullaşmanın sağlanabildiği tek ilin Rize olduğu bildirildi. Bolu, yüzde 98,94 ile en yüksek okullaşmanın sağlandığı ikinci il olurken Isparta yüzde 98,93 ile üçüncü sırada yer aldı. 

EŞİTSİZLİK DERİNLEŞİYOR

 

Eğitimin yükünün velilerin sırtına yüklendiğini belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Bölgeler arası eşitsizlik bu nedenle ülkenin temel gerçeği haline geldi” dedi. Örgün eğitimde olması gereken 1.5 milyon öğrencinin örgün eğitimin dışına çıktığını anımsatan Aydoğan, “Eşitsizlik her geçen yıl derinleşerek devam ediyor” diye konuştu. TBMM’ye sunulan 2020 Bütçe Teklifi ile eğitim yatırımları için ayrılan ödeneğin önceki yıllara göre azaldığını anlatan Aydoğan, “Her fırsatta eğitime en çok payı kendilerinin ayırdığını iddia eden AKP’nin iktidar olduğu dönemlerde eğitim bütçesinin milli gelire oranı OECD ortalamasının çok altında kaldı” dedi.

 

DOĞUYA GİTTİKÇE ORANLAR AZALDI

 

Ortaöğretimdeki okullaşma oranı, Türkiye’nin doğusuna doğru giderek azaldı. 2017-2018 eğitim öğretim döneminde ortaokul kademesinde yüzde 94,31 okullaşma oranını yakalayan Bitlis’in lise kademesindeki okullaşma oranı ise yüzde 61,46’da kaldı.

 

Türkiye’de ortaöğretim kademesinde en düşük okullaşma Muş’ta yaşanıyor. Muş’un lise kademesindeki okullaşma oranı yüzde 51 oldu. Resmi verilere göre, Muş’ta ortaokulu tamamlayan her 100 çocuktan 40’ı liseye devam etmedi. Erzurum, Kars, Iğdır, Van ve Şırnak’ın ortaöğretimdeki okullaşma oranları sırası ile yüzde 74, yüzde 68, yüzde 75, yüzde 61 ve yüzde 62 olarak gerçekleşti.Haber okunma sayısı: 231

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iste-iettnin-yeni-metrobusleri

İşte İETT'nin yeni metrobüsleri

19 Kasım 2019 Salı 11:13
ak-trollerin-montaj-oyunu-suruyor

AK Trollerin montaj oyunu sürüyor

19 Kasım 2019 Salı 09:28
bu-goruntu-cok-konusulacak

Bu görüntü çok konuşulacak

19 Kasım 2019 Salı 09:15
darulacezede-bir-skandal-daha

Darülaceze'de bir skandal daha

19 Kasım 2019 Salı 08:49

ÜLKE GÜNDEMİ

İBB Silahtarağa arıtma tesisine noktayı koydu

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, yapımı devam eden dört projeye ek olarak üç yeni ileri biyolojik arıtma

İstanbul turizmi masaya yatırılıyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim vaatleri arasında bulunan 'İstanbul Turizm Platformu' kuruldu. Platformun,

Ekonomik kriz intihara sürüklüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, toplumda son günlerde giderek yaygınlaşan intihar olaylarının

Deli bir değil ki bağlayasın

İstanbul Karaköy'de bir kadının yoldan geçen kızlara saldırısı 'başörtülülere' yönelik saldırı olarak

Türkiye’de HIV riski giderek artıyor

Sabancı Üniversitesi ve Gilead Sciences Türkiye iş birliğiyle ‘Birlikte HIV’den Güçlüyüz’ temasıyla

Deprem hakkında doğru bilinen 6 yanlış

Sismik açıdan oldukça aktif bir ülke olan Türkiye, deprem kuşağında bulunuyor ve yüz ölçümünün %42’si

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL