17 Ocak 2020 Cuma

Devlette stokçu çıktı

devlette-stokcu-cikti

Et ve Süt Kurumu'nun sözleşme imzaladığı marketlere yeterince et göndermediği, 2,5 kat fazla donmuş karkas kırmızı eti deposunda stokladığı ortaya çıktı. CHP'li Sarıbal, “Halkın ucuz ete ulaştığını söyleseler de bu tam bir yalan. Halkın ucuz ete ulaşması için hiçbir çabaları yok” dedi
03 Ocak 2020 Cuma 09:28

 Sayıştay, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü denetim raporunda, Et ve Süt Kurumu’nun depolarında fazla et bulunmasına karşın anlaşmalı olduğu marketlere, yeterince et ve şarküteri ürünü göndermediğini tespit etti. Sayıştay, Et ve Süt Kurumu’nun depolarında stokladığı miktarın iki yıl öncesine göre 2,5 kat arttığına dikkati çekerek, kurumu uyardı.

 

Rapora göre, Et ve Süt Kurumu'nun 2018 yılı itibariyle 116 bin 760 baş ithal, 156 bin 975 baş yerli olmak üzere toplam 273 bin 735 büyükbaş hayvan kesti. Kurum depolarında yıl sonunda 17 bin 608 ton donmuş karkas kırmızı et bulunduğu belirtilerek, “Stoklarda mevcut olan miktardan kurumun anlaşma yaptığı satış miktarı düşüldüğünde dahi kurumun elinde yüklü miktarda gövde sığır eti kalacağı anlaşılmaktadır” denildi.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Burcu Cansu'nun haberine göre, Sayıştay denetçileri, gerek depo maliyeti gerekse de depoda bekleme süresi içerisinde oluşacak fire ve değer kayıplarının önlenebilmesi için depoda bekletilen etlerin satışı için bir an önce girişimlerde bulunulmasını önerdi. 

MARKETLERDE ET BULUNAMADI

 

Sayıştay, depoda 17 bin 608 ton donmuş karkas kırmızı et stoklanmasına karşın kurumun anlaşmalı olduğu marketlerde yurttaşların ucuz et bulamadığını tespit etti.

 

Tüketici taleplerinin yeterince karşılanamadığının altı çizilen raporda şu tespite yer verildi:

 

“Kurum kombina ve mağazalarında yapılan inceleme ve denetleme çalışmalarında, kuşbaşı, kıyma gibi temel et ürünleri ile sucuk gibi şarküteri ürünlerinin satış mağazalarında zaman zaman mevcut olmadığı, kurumun tüketici talebini yeterince karşılayamadığı gözlenmiştir. Kurum satış fiyatları ile piyasa fiyatları arasındaki makasın açılması, kurumun et ürünlerine olan talebi artırırken kurumun pazarlama ve dağıtım kanallarında yaşanan sorunlar talebin karşılanamamasına yol açmaktadır.”

 

Sayıştay denetçileri, “tüketicinin korunması görevinin” yerine getirilmesi için kurumun satış mağazalarında satılan temel et ürünleri ile şarküteri ürünlerinin tüketici taleplerini karşılaması konusunda azami gayretin gösterilmesi önerisinde bulundu.

 

UCUZ ET YALANI

 

CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, “Et ve Süt Kurumu iki yıldır anlaşmalı olduğu marketlere yeterince et göndermiyor. Bunu da Sayıştay raporları ile öğreniyoruz. Halkın ucuz ete ulaştığını söyleseler de bu tam bir yalan. Halkın ucuz ete ulaşması için hiçbir çabaları yok” dedi.

 

Kurumun etleri depoda tutmasına karşın marketlere dağıtmamasını eleştiren Sarıbal, “Halk ekonomik sıkıntıdan dolayı et tüketemiyor. Kurum eti ucuza satma politikası yerine depoda stoklamayı tercih ediyor. Halbuki yapılması gereken halkın ucuz ete ulaşması için etleri depoda tutmak yerine ucuza satılmasını sağlamak olmalıdır” diye konuştu.Haber okunma sayısı: 439

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

tbmmden-kitap-aciklamasi

TBMM'den kitap açıklaması

14 Ocak 2020 Salı 18:07
o-kitap-5-yildir-ibb-sitesinde

O kitap 5 yıldır İBB sitesinde

14 Ocak 2020 Salı 14:20
gokcek-donemine-dev-sorusturma

Gökçek dönemine dev soruşturma

13 Ocak 2020 Pazartesi 23:56
kayasehir-metro-hattini-uysal-durdurdu

Kayaşehir metro hattını uysal durdurdu

13 Ocak 2020 Pazartesi 23:27
ibb-meclisinde-buyuk-gerginlik-

İBB Meclis'inde büyük gerginlik!

13 Ocak 2020 Pazartesi 19:35

ÜLKE GÜNDEMİ

Par'ın Oğan'a soruları tepkilere neden oldu

Katıldığı Açık ve Net programında Suriyeli sorununa ilişkin açıklamalarda bulunan Sinan Oğan, "Ülkesi

ByLock kullanan siyasiler nasıl korundu?

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, CHP’nin TBMM’ye sunduğu FETÖ’nün siyasi

AKP Grup Başkanvekilinin ‘Balyoz’ günleri

FETÖ derneği üyeliğini özgeçmişine yazan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, kumpas davalar sürecinde aktif

MHP'li Cemal Enginyurt'tan 'Atatürk' ayıbı

MHP Milletvekili Cemal Enginyurt'un Atatürk fotoğrafının yer aldığı odada ortaya çıkan görüntüsü tepki

AKP'ye yakın sendikaya şok suçlama

Kayseri'de geçtiğimiz günlerde bazı okullarda İstiklal Marşı'nın okutulmadığının ortaya çıkması sonrası

Ali Koç'un ismini vermediği kadın milletvekili kim

Ali Koç'un ismini vermediği milletvekilin AKP Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu olduğu iddia edildi

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL