28 Şubat 2020 Cuma

Devlette stokçu çıktı

devlette-stokcu-cikti

Et ve Süt Kurumu'nun sözleşme imzaladığı marketlere yeterince et göndermediği, 2,5 kat fazla donmuş karkas kırmızı eti deposunda stokladığı ortaya çıktı. CHP'li Sarıbal, “Halkın ucuz ete ulaştığını söyleseler de bu tam bir yalan. Halkın ucuz ete ulaşması için hiçbir çabaları yok” dedi
03 Ocak 2020 Cuma 09:28

 Sayıştay, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü denetim raporunda, Et ve Süt Kurumu’nun depolarında fazla et bulunmasına karşın anlaşmalı olduğu marketlere, yeterince et ve şarküteri ürünü göndermediğini tespit etti. Sayıştay, Et ve Süt Kurumu’nun depolarında stokladığı miktarın iki yıl öncesine göre 2,5 kat arttığına dikkati çekerek, kurumu uyardı.

 

Rapora göre, Et ve Süt Kurumu'nun 2018 yılı itibariyle 116 bin 760 baş ithal, 156 bin 975 baş yerli olmak üzere toplam 273 bin 735 büyükbaş hayvan kesti. Kurum depolarında yıl sonunda 17 bin 608 ton donmuş karkas kırmızı et bulunduğu belirtilerek, “Stoklarda mevcut olan miktardan kurumun anlaşma yaptığı satış miktarı düşüldüğünde dahi kurumun elinde yüklü miktarda gövde sığır eti kalacağı anlaşılmaktadır” denildi.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Burcu Cansu'nun haberine göre, Sayıştay denetçileri, gerek depo maliyeti gerekse de depoda bekleme süresi içerisinde oluşacak fire ve değer kayıplarının önlenebilmesi için depoda bekletilen etlerin satışı için bir an önce girişimlerde bulunulmasını önerdi. 

MARKETLERDE ET BULUNAMADI

 

Sayıştay, depoda 17 bin 608 ton donmuş karkas kırmızı et stoklanmasına karşın kurumun anlaşmalı olduğu marketlerde yurttaşların ucuz et bulamadığını tespit etti.

 

Tüketici taleplerinin yeterince karşılanamadığının altı çizilen raporda şu tespite yer verildi:

 

“Kurum kombina ve mağazalarında yapılan inceleme ve denetleme çalışmalarında, kuşbaşı, kıyma gibi temel et ürünleri ile sucuk gibi şarküteri ürünlerinin satış mağazalarında zaman zaman mevcut olmadığı, kurumun tüketici talebini yeterince karşılayamadığı gözlenmiştir. Kurum satış fiyatları ile piyasa fiyatları arasındaki makasın açılması, kurumun et ürünlerine olan talebi artırırken kurumun pazarlama ve dağıtım kanallarında yaşanan sorunlar talebin karşılanamamasına yol açmaktadır.”

 

Sayıştay denetçileri, “tüketicinin korunması görevinin” yerine getirilmesi için kurumun satış mağazalarında satılan temel et ürünleri ile şarküteri ürünlerinin tüketici taleplerini karşılaması konusunda azami gayretin gösterilmesi önerisinde bulundu.

 

UCUZ ET YALANI

 

CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, “Et ve Süt Kurumu iki yıldır anlaşmalı olduğu marketlere yeterince et göndermiyor. Bunu da Sayıştay raporları ile öğreniyoruz. Halkın ucuz ete ulaştığını söyleseler de bu tam bir yalan. Halkın ucuz ete ulaşması için hiçbir çabaları yok” dedi.

 

Kurumun etleri depoda tutmasına karşın marketlere dağıtmamasını eleştiren Sarıbal, “Halk ekonomik sıkıntıdan dolayı et tüketemiyor. Kurum eti ucuza satma politikası yerine depoda stoklamayı tercih ediyor. Halbuki yapılması gereken halkın ucuz ete ulaşması için etleri depoda tutmak yerine ucuza satılmasını sağlamak olmalıdır” diye konuştu.Haber okunma sayısı: 505

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ihvanda-okullara-girdi

İHVAN'da okullara girdi

28 Şubat 2020 Cuma 09:51
parayi-maketlere-gommusler

Parayı maketlere gömmüşler

28 Şubat 2020 Cuma 09:42
cumhurbaskaniyla-ayni-derede-yuzduk

Cumhurbaşkanı'yla aynı derede yüzdük

27 Şubat 2020 Perşembe 21:17
-yavastan-paylasim-rekoru-kiran-konusma

Yavaş'tan paylaşım rekoru kıran konuşma

27 Şubat 2020 Perşembe 10:34

ÜLKE GÜNDEMİ

İHVAN'da okullara girdi

MEB, Siverek Öğrenci Derneği’nin ortaokullarda, ‘kültür yarışması’ düzenlemesine izin verdi.

Türkiye eroin yakalayan ülkelerin başında geliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) tarafından oluşturulan 2019 Raporu, dünya

Cumhurbaşkanı'yla aynı derede yüzdük

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Solculuğuyla meşhur” dediği Avukat Remzi Kazmaz’dan açıklama

Ülkenin güvenlik sorunu AKP'dir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Adam gibi devletin görevi depremden sonra cenaze kaldırmak, taziyeye

Yavaş'tan paylaşım rekoru kıran konuşma

Ankara Büyükşehir belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, "Biz devlet memuruyuz. Bakmayın kocaman sıfatlar

65 yaşına giren siyasetçi emekli olsun

Dün 66. yaşına giren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçmişte kullandığı "65 yaşına gelen siyasetçi

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL