19 Mart 2019 Salı

Dev projede sahte iskân skandalı

dev-projede-sahte-iskn-skandali

Tartışmalı projelere imza atan Taşyapı’nın ünlü Mashattan konutlarına 10 sahte iskân belgesi (yapı kullanım izni) verildiği ortaya çıktı.
11 Mart 2019 Pazartesi 09:27

 “Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği” suçundan dönemin Şişli Belediyesi yetkilileri hakkında hazırlanan iddianamede, proje için 10 iskân belgesinin sahtecilikle oluşturulduğu ve imzaların yetkililer tarafından değil, başkaları tarafından atıldığına dikkat çekildi. Şüphelilerin atılı suçu işlediği belirtilen iddianamede yetkililerin cezalandırılması istendi.

 

CUMHURİYET’te yer alan habere göre, CHP’li eski Meclis üyesi Hüseyin Sağ ve beraberinde birkaç yurttaşın Mashattan konutlarıyla ilgili “yapı kullanma izin-iskân belgesi” hakkında yaptıkları suç duyurusunun ardından konu yargıya taşındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından dönemin Şişli Belediye Başkanlığı İmar Komisyonu Başkanı Cemil Vasken Barın ve Faruk Akar hakkında “Kamu Görevlisinin Resmi Belgede Sahteciliği” suçundan 14 Şubat’ta iddianame hazırlandı. İddianamede söz konusu iskân belgelerinin Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nca incelendiği belirtilerek iskândaki Barın ve Akar’a ait imzalarının kendilerine ait olduğu diğer imzaların diğer yetkililere ait olmadığı anlatıldı.

 

‘İŞ YOĞUNLUĞU VARDI’ 

Dönemin Şişli Belediye Başkanlığı İmar Komisyonu Başkanı Cemil Vasken Barın Cumhuriyet Başsavcılığı’nca alınan ifadesinde o dönem bazı yetkililerin izinli ve hasta olması nedeniyle yürüttüğü vekaleten görevler olduğunu belirterek suçlamayı kabul etmediğini söyledi. Barın özetle ifadesinde “28 Mart 2014 tarihli Yapı Kullanma İzin belgeri altındaki ‘Cemil Vasken Barın-Tek.Bşk.Yard.’ ismi altındaki imzalar tarafıma aittir. Muhtemelen bu görevi asaleten yürüttüğüm sırada görev süremin 30 Mart 2014 tarihinde dolacağı için, memurların getirdikleri belgeleri, evrak çokluğu ve iş yoğunluğu nedeniyle imzaladığımdan, bu Yapı Kullanım İzni Belgelerini de imzalamış olabilirim” dedi.

 

SUÇU İŞLEDİKLERİ ANLAŞILDI

 

Faruk Akar da ifadesinde özetle olay tarihinde bölge kontrol mühendisi olarak görev yaptığını ve suçlamayı kabul etmediğini belirterek özetle “Şişli Bölgesi’nden sorumluydum. Ayazağa Bölgesi’nden sorumlu değildim. 30 Mart 2014 seçimlerine çok az bir zaman vardı, Ayazağa Bölgesi’nin Sarıyer’e bağlanması söz konusuydu. O tarihlerde yapı kontrol müdürü olan Ferda Sema Vuruşaner beni odasına çağırdı. Odasında Taş Yapı yetkilisi Nedim Hattap ve şirket danışmanı Necdet Kaya ile Ferda Sema Vuruşaner vardı. Ferda Sema Vuruşaner, yukarıda başkan Cemil Vasken Barın’ın yapı kullanma izin belgelerini imzalamak için beklediğini, acil olduğunu, söz konusu yapı kullanım izin belgelerini imzalamam gerektiğini söyledi” ifadelerini kullandı.

 

İddanamede son olarak Adli Tıp Kurumu’nun raporuna da atıfta bulunularak şöyle denildi: “Şüphelilerin belediye kayıtlarında bulunmayan 10 adet iskân belgesini kendileri imzalayıp diğer imzaların başkaları tarafından atılması neticesinde sahte oluşturulan iskân belgelerini düzenledikleri, böylece atılı suçu işledikleri tüm evrak kapsamında anlaşılmıştır.”

Haberin etiketleri:

Taş yapı, şişli belediyesi, iskan


Haber okunma sayısı: 134

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

'Dindar nesil' dayatmaları tutmadı

Araştırma sonuçları gençlerdeki değişimi gözler önüne serdi. Oruç, namaz gibi dini ibadetlerini yapan

AKP'liler Camide Saadet Partililer'e saldırdı

istanbul Sancaktepe’de bulunan Yenidoğan Merkez Camisi’nde çay ikramı için oturan Saadet Partisi İBB Başkan

Saadet Partisi'nden AKP'yi çok kızdıracak reklam filmi

Saadet Partisi, "Gönül işi dediler" reklamının ikincisini yayımlarken, paylaşılan video dikkat çekti.

Beş müteahhide ve betona Türkiye teslim edildi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Balıkesir'de düzenledikleri

Erdoğan Antalya'da konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya mitinginde yaptığı konuşmada, “Antalya bizim vitrin şehirlerimizden, marka

Hayret ! Bahçeli İzmir'de soru sormadı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İzmir'in Gündoğdu Meydanı'nda Erdoğan'ın da katılımıyla

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL